Արայիկ Հարությունյանն ընդունել է Ֆրանսիայի ԵՔՀ հարցերով հատուկ հանձնակատար Հյուգ Մորեին
Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանն ընդունել է Ֆրանսիայի Հանրապետության Եվրոպական քաղաքական համայնքի հարցերով հատուկ հանձնակատար, արտակարգ և լիազոր դեսպան Հյուգ Մորեին։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլիվյե Դեկոտնին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանում հաջորդ տարվա մայիսին կայանալիք Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8–րդ գագաթնաժողովի անցկացմանն ու այդ ուղղությամբ իրականացվող նախապատրաստական աշխատանքներին վերաբերող հարցեր։
Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ աշխատանքները գտնվում են ակտիվ փուլում և ՀՀ Կառավարությունը ներդնում է բոլոր ջանքերը՝ գագաթնաժողովը բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար։ Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի համոզմամբ՝ գագաթնաժողովի հյուրընկալումն էլ ավելի կամրապնդի ՀՀ–ԵՄ համագործակցությունն ու կնպաստի համատեղ նոր ծրագրերի իրականացմանը։
Հյուգ Մորեն համոզմունք է հայտնել, որ միջոցառումը մեր երկրում կանցնի լավագույնս և ընդգծել Ֆրանսիայի պատրաստակամությունը՝ տարբեր ուղղություններով աջակցելու  նախապատրաստական հետագա աշխատանքներին։
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել նաև Հայաստան–Ֆրանսիա հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ու այդ առումով կարևորել բարձր մակարդակի փոխայցելությունների կազմակերպումը։

Руководитель аппарата премьер-министра Армении принял специального посланника Франции по вопросам Европейского политического сообщества
Руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян принял специального посланника по вопросам Европейского политического сообщества, Чрезвычайного и Полномочного посла Французской Республики Хьюго Море (Hugues Moret). На встрече также присутствовал Чрезвычайный и Полномочный посол Франции в Армении Оливье Декотиньи.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, собеседники обсудили вопросы, связанные с проведением 8-го саммита Европейского политического сообщества, который состоится в Армении в мае следующего года, и подготовительную работу в этом направлении.
Араик Арутюнян отметил, что работы находятся в активной фазе, и правительство Республики Армения прилагает все усилия для организации саммита на высоком уровне. По словам руководителя аппарата премьер-министра, проведение саммита еще больше укрепит сотрудничество Армения-ЕС и будет способствовать реализации новых совместных программ.
Хьюго Море выразил уверенность в том, что мероприятие в нашей стране пройдет на высшем уровне, и подчеркнул готовность Франции содействовать дальнейшей подготовительной работе по различным направлениям.
Собеседники также коснулись дальнейшего развития армяно-французских отношений, подчеркнув в этой связи важность организации взаимных визитов на высоком уровне.