Կառավարությունն ուսումնասիրում է մի շարք քաղաքներում օդանավակայան ունենալու հնարավորությունը
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանին՝ անդրադառնալով պատգամավոր Դավիթ Դանիելյանի՝ Գորիսում, Սիսիանում օդանավակայն ունենալու հավանականության վերաբերյալ հարցին:
«Փոքր ավիացիայի զարգացումը մեր ծրագրերի մեջ մտնում է: Մենք ուսումնասիրում ենք, թե Շինուհայրում, Սիսիանում, Ստեփանավանում, Գավառում, Բերդում ինչ հնարավորություններ կարող են լինել: Անպայման այդ ուղղությամբ աշխատանքներ կանենք, ուսումնասիրության փուլում են: Փորձ ենք անում նաև մասնավոր ներդրողների ներգրավել»,-ասաց Փաշինյանը:
Կապանի օդանավակայանի հետ կապված հարցին՝ վարչապետն ասաց, որ օդանավը գտնվում է հերթական տեխնիկական զննության մեջ:
«Այս ընթացքում աշխատում են, որ մինչև տեխնիկական զննության ավարտը այլ օդանավ հնարավոր լինի ներգրավել, և թռիչքները կշարունակվեն, որևէ խնդիր չկա, հարցը տեխնիկական է»,-ասաց Փաշինյանը:

Правительство Армении изучает возможности создания аэропортов в ряде городов
Развитие малой авиации входит в число программ правительства Армении. Как сообщает Арменпресс, об этом в ходе правительственного часа в НС сказал премьер-министр Армении Никол Пашинян, отвечая на вопрос депутата Давида Даниеляна о возможности строительства аэропортов в Горисе и Сисиане.
«Развитие малой авиации входит в наши программы. Мы изучаем, какие возможности есть в Шинуайре, Сисиане, Степанаване, Гаваре, Берде. Мы обязательно будем работать в этом направлении, работы находятся на стадии изучения. Мы также стараемся привлечь частных инвесторов», — сказал Пашинян.
Касательно вопроса, связанного с аэропортом Капана, премьер-министр сообщил, что самолет проходит очередной технический осмотр.
«В настоящее время ведутся работы по вовлечению еще одного самолета до завершения технического осмотра, и полеты будут продолжены. Проблем нет, вопрос технический», — сказал Пашинян.