Երևանում տեղի կունենա «ՍոլիդԱրտ. ժամանակակից արվեստ և պետական կառավարում» միջազգային համաժողով
Հայաստանի ԿԳՄՍ նախարարության և ԱՊՀ անդամ երկրների հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի աջակցությամբ դեկտեմբերի 2-5-ը կանցկացվի «ՍոլիդԱրտ. ժամանակակից արվեստ և պետական կառավարում» միջազգային համաժողովը:
Ինչպես «Արմենպրես»–ը տեղեկանում է նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, համաժողովն իրականացնում է «Օրացույց. գիտաստեղծագործական նախաձեռնությունների միավորում» ՀԿ-ն: Բացման արարողությունը տեղի կունենա դեկտեմբերի 2-ին «Մատենադարան» Մ. Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտի թանգարանային հատվածի տեսասրահում:
Համաժողովին կմասնակցեն ֆիլմարտադրության, ֆիլմերի ցուցադրման և տարածման, կինոժառանգության պահպանման, ստեղծարար արդյունաբերության և կինոոլորտում թվային տեխնոլոգիաների մասնագետներ, պետական մարմինների և կինոկազմակերպությունների ներկայացուցիչներ։ Մասնակից պետություններն են Հայաստանի Հանրապետությունը, ԱՊՀ անդամ երկրներն ու Վրաստանը:
Համաժողովի 2025 թվականի գլխավոր թեման է՝ «ԱՊՀ անդամ պետություններում միջմշակութային երկխոսություն և համագործակցություն կինեմատոգրաֆիայի ոլորտում»։
Համաժողովի առանցքում միջազգային համագործակցության զարգացման, մասնագիտական կապերի ամրապնդման, պետական մարմինների և ոլորտի միջև համագործակցության մեխանիզմների կատարելագործման, ինչպես նաև ազգային կինեմատոգրաֆիայի առջև ծառացած ժամանակակից մարտահրավերների բացահայտումն է։
Համաժողովի շրջանակում դեկտեմբերի 5-ին կկազմակերպվի նաև խաղարկային լիամետրաժ կինոնախագծերի շնորհանդես, և համաժողովի միջազգային մասնակիցների փակ քվեարկությամբ կընտրվեն 4 լավագույն կինոնախագծերը: Դրանք ԿԳՄՍ նախարարության կողմից կստանան 500.000-ական դրամ խրախուսական մրցանակ՝ կինոնախագծի փաթեթների ձևավորման և առաջխաղացման նպատակով:

В Ереване пройдет пятый Международный семинар стран СНГ «СолидАрт. Современное искусство и государственное управление»
При поддержке министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения и Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества государств–участников СНГ 2-5 декабря в Ереване пройдет пятый Международный семинар стран СНГ «СолидАрт. Современное искусство и государственное управление».
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе МОНКС, организатором мероприятия выступает ОО «Календарь. Объединение научно-творческих инициатив». Торжественное открытие состоится 2 декабря в Матенадаране.
В работе семинара примут участие специалисты, компетентные в вопросах национальной кинополитики и международного сотрудничества из стран СНГ и Грузии.
Ключевая тема 2025 года — «Межкультурный диалог и сотрудничество в области кинематографии государств-участников СНГ».
В фокусе семинара — развитие международного взаимодействия, укрепление профессиональных контактов, совершенствование механизмов сотрудничества между государственными структурами и отраслью, а также обсуждение современных вызовов национальных кинематографий.
В рамках семинара 5 декабря также состоится презентация проектов полнометражных фильмов, а по итогам закрытого голосования международных участников конференции будут отобраны 4 лучших кинопроекта. Они получат поощрительный приз в размере 500 000 драмов от МОНКС на разработку и продвижение пакетов кинопроектов.