Հոնկոնգի հրդեհի զոհերի թիվը հասել է 151-ի
Հոնկոնգի բնակելի համալիրներում գրանցված սարսափելի հրդեհի զոհերի թիվը հասել է 151-ի, ավելի քան 40 մարդ դեռևս անհետ կորած է համարվում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Reuters-ը։
Հոնկոնգի իշխանությունները դեկտեմբերի 1-ին հայտարարել են, որ չկանխամտածված սպանության մեղադրանքով ձերբակալել են 13 մարդու։ Նշվում է, որ բնակելի համալիրի վերանորոգման համար օգտագործված սխալ նյութերը դարձել են հրդեհի պատճառ։
Մսնավորապես, հետաքննությունը վերահսկող պաշտոնյաները մամուլի ասուլիսում հայտնել են, որ հրդեհի պահին շենքերի վրա բամբուկե կառույցների շուրջ փաթաթված կանաչ ցանցի մի քանի նմուշների փորձաքննությունները չեն համապատասխանել հրակայունության չափանիշներին։
Հոնկոնգի 32-հարկանի ութ շենքերից բաղկացած բնակելի համալիրում հրդեհը սկսվել և արագ տարածվել էր նոյեմբերի 26-ի կեսօրին։ Բնակելի թաղամասում կար 2000 բնակարան, որտեղ ապրում էր ավելի քան 4600 մարդ։

Число погибших в результате пожара в Гонконге возросло до 151
Число погибших в результате разрушительного пожара в жилом комплексе в Гонконге возросло до 151, более 40 человек до сих пор числятся пропавшими без вести, сообщает Арменпресс со ссылкой на Reuters.
Власти Гонконга объявили 1 декабря об аресте 13 человек по обвинению в непредумышленном убийстве. Отмечается, что причиной пожара стали неподходящие материалы, использованные при ремонте жилого комплекса.
В частности, должностные лица, курирующие расследование, сообщили на пресс-конференции, что испытания нескольких образцов зеленой сетки, обмотанной вокруг бамбуковых конструкций на зданиях во время пожара, не соответствовали стандартам огнестойкости.
Пожар в 32-этажном жилом комплексе в Гонконге, состоящем из восьми зданий, вспыхнул днём 26 ноября. В жилом районе находилось 2000 квартир, в которых проживало более 4600 человек.