Ակնկալում ենք, որ Գարեգին Բ Կաթողիկոսը սթափ կգնահատի ստեղծված իրավիճակը և կամովին հանգստյան կկոչվի. եպիսկոպոսներ
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանն անդրադարձել է Գարեգին Բ կաթողիկոսին սթափության և կամովին հանգստի կոչվելու կոչ անող` 10 եպիսկոպոսների հայտարարությանը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում նա կատարել է հետևյալ գրառումը.
«Սերը քրիստոնեության գլխավոր առաքինություններից է: Այն ուսմունք է, դավանանք է ու հավատամք: Այսօր սրբազանները դիմել են Կտրիճ Ներսիսյանին, որ «ի ՍԵՐ եկեղեցու և ժողովրդի հեռանա»: Ով ճանաչում է Կտրիճ Ներսիսյանին, շփվել է նրա հետ, վստահաբար արձանագրել է, որ Կտրիճը չգիտի, թե ինչ է ՍԵՐը: Բայց նա գնալու է:
«Ակնկալում ենք, որ Գարեգին Բ Կաթողիկոսը, ի սեր մեր եկեղեցու և մեր ժողովրդի, սթափ կգնահատի ստեղծված իրավիճակը, չի տանի մեր ազգն ու մեր եկեղեցին ավելորդ ցնցումների, կամովին հանգստյան կկոչվի և այդ կերպ հնարավոր կլինի նոր ընտրություններ կազմակերպելու»: Հատված ՀԱԵ 10 եպիսկոպոսների հայտարարությունից:
1. Տ. Հովնան արքեպիսկոպոս Տերտերյան
2. Տ. Նավասարդ արքեպիսկոպոս Կճոյան
3. Տ. Աբրահամ արքեպիսկոպոս Մկրտչյան
4. Տ. Առաքել արքեպիսկոպոս Քարամյան
5. Տ. Սիոն արքեպիսկոպոս Ադամյան
6. Տ. Վազգեն արքեպիսկոպոս Միրզախանյան
7. Տ. Անուշավան եպիսկոպոս Ժամկոչյան
8. Տ. Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյան
9. Տ. Արտակ եպիսկոպոս Տիգրանյան
10. Տ. Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյան»:
Ավելի վաղ Հայ Առաքելական եկեղեցու մի խումբ բարձրաստիճան հոգևորականներ հայտարարություն էին տարածել, որով իրենց բողոքին էին արտահայտել առ այն, որ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը ընթացք չի տվել և փորձում է կոծկել Մայր Աթոռի դիվանապետ Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանի արարքը, որի վերաբերյալ ինտիմ տեսանյութեր էին տարածվել։
Կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում վարչապետն ասել է, որ որպես Հայաստանյայց Առաքելական սուրբ եկեղեցու հետևորդ՝ որդիական խոնարհությամբ և նախանձախնդրությամբ է ընդունել այդ հայտարարությունը, իսկ որպես պետության ղեկավար՝ վճռականությամբ և հաստատակամությամբ ողջունում է այն։

Мы ожидаем, что Католикос Гарегин II трезво оценит ситуацию и добровольно уйдёт на покой. Епископы
Руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян обратился к заявлению 10 епископов, призывающих Католикоса Гарегина II протрезветь и добровольно уйти в отставку.
Как передает Арменпресс, на своей странице в Facebook он сделал следующую запись:
«Любовь — одна из главных добродетелей христианства. Это учение, символ веры и вера. Сегодня святые отцы призвали Ктрича Нерсисяна «уйти — из ЛЮБВИ к церкви и народу». Любой, кто знает Ктрича Нерсисяна, общался с ним, наверняка отметил, что Ктрич не знает, что такое ЛЮБОВЬ. Но он уйдёт.
«Мы ожидаем, что Католикос Гарегин II, из любви к нашей Церкви и нашему народу, трезво оценит сложившуюся ситуацию, не поведёт наш народ и нашу Церковь к ненужным потрясениям, добровольно уйдёт на покой, и таким образом станет возможным организовать новые выборы». Выдержка из заявления десяти епископов Армянской Апостольской Церкви.
1. Архиепископ Овнан Тертерян
2. Архиепископ Навасард Кчоян
3. Архиепископ Абраам Мкртчян
4. Архиепископ Аракел Карамян
5. Архиепископ Сион Адамян
6. Архиепископ Вазген Мирзаханян
7. Епископ Анушаван Жамкочян
8. Епископ Вртанес Абрамян
9. Епископ Артак Тигранян
10. Епископ Геворг Сароян».
Ранее группа высокопоставленных священнослужителей Армянской Апостольской Церкви выступила с заявлением, в котором выразила протест в связи с тем, что Католикос всех армян Гарегин II не предпринимает никаких действий и пытается скрыть действия главы Первопрестола архиепископа Аршака Хачатряна, в отношении которого были распространены видеоролики интимного характера.
Выступая перед журналистами после заседания правительства, премьер-министр заявил, что как последователь Армянской Апостольской Святой Церкви он воспринял это заявление с сыновним смирением и ревностностью, а как глава государства - он приветствует его с решимостью и твердостью.