ԵՄ-ն ուսումնասիրում է ներդրումային հնարավորությունները Հարավային Կովկասի հաղորդուղիների նախագծերում. «Արմենպրես»-ի և ԱՊԱ-ի խաչաձև հարցազրույցը ԵՄ հատուկ ներկայացուցչի հետ
Հարավային Կովկասի և Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Մագդալենա Գրոնոն խաչաձև հարցազրույց է տվել հայկական «Արմենպրես» և ադրբեջանական ԱՊԱ լրատվական գործակալություններին:
ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը շեշտել է Վաշինգտոնում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ձեռք բերված համաձայնությունների կարևորությունը և հայտնել է Եվրամիության պատրաստակամությունը՝ աջակցել Հարավային Կովկասում խաղաղությունը, կայունությունը և բարգավաճումն առաջ մղելու ջանքերին։
Ստորև ներկայացված է ամբողջական հարցազրույցը.
ԱՊԱ/«Արմենպրես». Տիկին Գրոնո, վերջերս այցելեցիք Ադրբեջան և Հայաստան: Հաշվի առնելով, որ Ադրբեջանն ու Հայաստանն այժմ բանակցություններ են վարում առանց միջնորդների, Ձեր այցելությունների նպատակն ու ուղղվածությունը, բնականաբար, ուշադրություն են գրավում: Կարո՞ղ եք մանրամասնել այս մասին:
Մագդալենա Գրոնո. Նախևառաջ, թույլ տվեք ջերմորեն շնորհակալություն հայտնել երկուսիդ այս ձևաչափով հարցազրույց ունենալու հնարավորության համար: Սա ավելի է ընդգծում այն ​​նոր իրականությունը, որն այժմ առկա է տարածաշրջանում վերջին մի քանի ամսվա ընթացքում: Ես շատ ուրախ եմ շփվել ձեզ հետ՝ որպես ձեր երկրների առաջատար լրատվական գործակալությունների: Վերջին մի քանի ամսվա ընթացքում իրավիճակը կտրուկ փոխվել է «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության և միջպետական ​​հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագրի նախաստորագրումից հետո։ Այն թույլ տվեց ձեր երկրների միջև և տարածաշրջանի համար բացել նոր դարաշրջան, որը շատ անհրաժեշտ էր։ Այո, դուք իրավացի եք, Բաքուն և Երևանը համաձայնել են առաջնահերթություն տալ  երկկողմ բանակցությունների ուղուն, և մենք լիովին հարգում ենք դա։ Շատ առումներով բանակցությունները երկկողմ դարձնելը, որոնք արդյունավետ և կառուցողական են, ամենատպավորիչ նվաճումներից մեկն է։ ԱՄՆ գործընկերները զգալիորեն նպաստել են դրան՝ 2025 թվականի օգոստոսին Վաշինգտոնում (Կոլումբիայի շրջան) ձեռք բերված բեկումնային համաձայնագրերի միջոցով։ ԵՄ-ն մեծապես ողջունեց Վաշինգտոնում խաղաղության պայմանագրի նախաստորագրումը և ԱՄՆ-ում հյուրընկալված առաջնորդների ու նախագահ Թրամփի հանդիպման ժամանակ ձեռք բերված համատեղ համաձայնությունները։ Ինչպես կողմերը նույնպես նշել են, նրանց շարունակական հաջող երկկողմ ձևաչափն, անշուշտ, հիմնված է անցյալի բովանդակության, բանաձևերի և այլ ձևաչափերով մշակված շփումների վրա։ Մենք կարծում ենք, որ անցյալի գործընթացները, այդ թվում՝ նախագահ Իլհամ Ալիևի և վարչապետ Փաշինյանի միջև հանդիպումների շարքը, որը մենք նախկինում անվանում էինք «Բրյուսելի գործընթաց»՝ այն ժամանակվա Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հովանու ներքո, որին ես նույնպես պատիվ եմ ունեցել մասնակցելու, նպաստել են կողմերի պատրաստակամությանը՝ բանակցությունները երկկողմանիորեն վարելու: Կողմերը շատ բարձր էին գնահատում այս շրջանակը՝ որպես նոր ձևաչափ, որն առաջնորդներին տրամադրում է անհրաժեշտ տարածք երկկողմ և եռակողմ բանակցությունների համար՝ ի լրումն այլ ձևաչափերի: Այնուամենայնիվ, մեր հետաքրքրությունը չի սահմանափակվում միայն բանակցությունների սեղանով: ԵՄ-ն ցանկանում է աջակցել գործընթացին և կողմերին տարածաշրջանում խաղաղությունը, կայունությունը և բարգավաճումն առաջ մղելու իրենց ջանքերում, ինչը ԵՄ-ի համար առանցքային հետաքրքրություն է: Բաքու (նոյեմբերի 4-5) և Երևան (նոյեմբերի 18-19) կատարած իմ վերջին այցելությունները ղեկավարությունների հետ իմ կանոնավոր շփումների մաս էին կազմում: Զրուցակիցների հետ իմ քննարկումներն այժմ կենտրոնանում են խաղաղության գործընթացին աջակցելու գործում ԵՄ դերի և այն միջոցառումների վրա, որոնք ուղղված են ապահովելու, որ մարդիկ տեսնեն և զգան խաղաղության շոշափելի օգուտները: Բացի Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացից, սա ներառում է նաև տարածաշրջանային համագործակցությունը, Հայաստան-Թուրքիա կարգավորումը, հաղորդակցության հնարավորությունները և մարդասիրական հարցերը, ինչպիսիք են ականազերծման աշխատանքները և անհետ կորած անձանց որոնումները: Մենք կշարունակենք ակտիվորեն ներգրավված լինել և ուսումնասիրել նոր հնարավորություններ, որտեղ ԵՄ-ն կարող է օգտակար լինել մեր հայ և ադրբեջանցի գործընկերներին՝ դեպի լիարժեք խաղաղություն տանող ճանապարհին:
«Արմենպրես»/ԱՊԱ. Հայաստանն ու Ադրբեջանն օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում նախաստորագրեցին խաղաղության համաձայնագիր, և համաձայնություններ ձեռք բերվեցին նաև Հարավային Կովկասում հաղորդակցությունների ապաշրջափակման վերաբերյալ: Ինչպե՞ս եք գնահատում Վաշինգտոնում ձեռք բերված համաձայնությունները: Ո՞րն է ԵՄ-ի տեսակետը տարածաշրջանային հաղորդակցությունների բացման գործընթացին մասնակցելու հնարավորության վերաբերյալ: Որքանո՞վ է ԵՄ-ն հետաքրքրված մասնակցելու, մասնավորապես, «Թրամփի ուղի» նախագծի իրականացմանը, և կա՞ արդյոք որևէ հետաքրքրություն՝ օգտագործելու այս ճանապարհի տրամադրած լոգիստիկ հնարավորությունները:
Մագդալենա Գրոնո. Վաշինգտոնում խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումն իսկապես պատմական նվաճում էր, որը փոխեց տարածաշրջանի պատկերն այնպես, ինչպես վեց ամիս առաջ նույնիսկ անհնար էր պատկերացնել: Տարածաշրջանում կան նոր հանձնառություն, նոր էներգիա, նոր մթնոլորտ, նոր հնարավորություններ: Սա աներևակայելիորեն դրական է և հնարավորություն է, որը պետք է աջակցություն ստանա բոլորի կողմից։ ԵՄ-ն բարձր է գնահատել և՛ Հայաստանին, և՛ Ադրբեջանին իրենց առաջնորդության և տեսլականային ռազմավարության համար, որը ստեղծեց նոր միջավայր՝ շնորհիվ փոխզիջման և դեպի առաջ նայող մոտեցումների։ Բացի այդ, այս առնչությամբ կողմերի և Միացյալ Նահանգների միջև ձեռք են բերվել մի շարք համաձայնություններ և փոխըմբռնումներ, մասնավորապես հաղորդակցությունների, օրինակ՝ TRIPP-ի վերաբերյալ։ Այդ ժամանակից ի վեր ԵՄ-ն սերտ կապի մեջ է եղել թե՛ Հայաստանի, թե՛ Ադրբեջանի, ինչպես նաև իր ամերիկացի գործընկերների հետ՝ համակարգելու մեր մոտեցումները և փնտրելու փոխլրացումներ։ Մենք նաև երկար ժամանակ համագործակցել ենք Կենտրոնական Ասիայի մեր գործընկերների հետ՝ համագործակցության և հաղորդակցությունների ընդլայնման հնարավորություններն ուսումնասիրելու համար: Վերջերս սա, բնականաբար, ներառել է TRIPP-ի բացած նոր հնարավորությունները: Հաղորդակցությունների օրակարգը և Միջին միջանցքը ԵՄ-ի համար գլխավոր առաջնահերթություններ են, և պարզ է, որ դրանք վերաբերում են տարածաշրջանի համար կարևորագույն ենթակառուցվածքներին: Կողմերի և ԱՄՆ-ի հետ մեր շփումների արդյունքում մենք վերջերս առաջնահերթություն ենք տվել տարածաշրջանային ապագա հաղորդակցությունների ենթակառուցվածքի Նախիջևանի հատվածին: Սա, իհարկե, ներառում է Հայաստանի հետ կապերը ինչպես Նախիջևանի հարավում, այնպես էլ հյուսիսում՝ TRIPP-ի 42 կմ հատվածը արդյունավետորեն կապելու համար և ապահովելու, որ նախագծերը ներառական լինեն ամբողջ տարածաշրջանի համար: Ներկայում մենք ուսումնասիրում ենք իրագործելիության վերաբերյալ հետազոտությունները և ներդրումային հնարավորությունները՝ ձգտելով ներգրավել նաև միջազգային ֆինանսական հաստատությունների և մասնավոր հատվածին:
ԱՊԱ. Վերջերս Ադրբեջանը վերացրեց Հայաստան հացահատիկի տարանցման սահմանափակումները, ինչը նշանակալի քայլ էր հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ: Ի՞նչ քայլեր կարող է ձեռնարկել Եվրամիությունը հասարակությունների միջև երկխոսությանը և ներգրավվածությանը նպաստելու համար:
Մագդալենա Գրոնո. Անշուշտ, Բաքվի որոշումը՝ վերացնելու Ադրբեջանի տարածքով Հայաստանի շուկայի համար ապրանքների տարանցման սահմանափակումները, կողմերի միջև վերջին դրական զարգացումներից մեկն է։ Մենք ջերմորեն ողջունեցինք այն, ինչպես նաև վերջերս տեղի ունեցած այլ դրական քայլերն ու միջոցառումները, ինչպիսիք են փորձագիտական կլոր-սեղան ​​քննարկումների մեկնարկը և անցկացումը Երևանում (հոկտեմբերի 21-22) և Բաքվում (նոյեմբերի 21-22), Հայաստանի և Ադրբեջանի խորհրդարանների խոսնակների միջև Ժնևում հանդիպումների շարքը, խորհրդարանականների հանդիպումները (ներառյալ վերջերս՝ Ստամբուլում), Հայաստանի ԱԱԾ տնօրենի այցը Բաքու, ինչպես նաև շարունակական երկկողմ հանդիպումները՝ նվիրված սահմանազատման /սահմանագծման և անհետ կորած անձանց հարցերին։ Այս բոլոր զարգացումներն իսկապես պատմական են, քանի որ դրանք նոր դինամիկա են բերում և հնարավորություններ են ստեղծում այդքան անհրաժեշտ վստահության կառուցման համար։ Տարածաշրջան կատարած իմ այցելությունների ժամանակ ես միշտ ժամանակ եմ հատկացնում քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ հանդիպումներին՝ թե՛ Երևանում, թե՛ Բաքվում։ Կան բազմաթիվ հիանալի փորձագետներ և մասնագետներ, որոնց կատարած աշխատանքին լիարժեք հաշտեցման ուղղությամբ մենք լիովին հավանություն ենք տալիս։ Մենք պատրաստ ենք աջակցել այս աշխատանքին, որպեսզի խաղաղության ուղերձն ավելի տարածվի։ Բացի այդ, մենք կշարունակենք մեր քաղաքական աջակցությունը տրամադրել հասարակությունների միջև երկխոսության և լայնածավալ հաշտեցման ջանքերի պահպանման համար, այդ թվում՝ խաղաղության առավելություններն ավելի լայն լսարանին ակտիվորեն ներկայացնելով։
«Արմենպրես». Սակայն, այնուամենայնիվ, խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրմանը հակառակ, ադրբեջանական կողմը շարունակում է որոշակի նախապայմաններ դնել հայկական կողմի առջև խաղաղության համաձայնագրի վերջնական ստորագրման համար: Ինչպես գիտեք, կա նաև Բաքվում պահվող հայ գերիների հարցը: Ձեր կարծիքով, ի՞նչ կարող է անել Եվրամիությունը, որպեսզի կողմերը վերջապես ստորագրեն խաղաղության համաձայնագիր, և տարածաշրջանը մտնի կայուն և երկարատև խաղաղության ու զարգացման փուլ: Չե՞ք կարծում, որ վերջնական խաղաղության հասնելու համար կարևոր է լուծել մարդասիրական հարցերը, և ի՞նչ կարող է անել Եվրամիությունն այս ոլորտում:
Մագդալենա Գրոնո. Դուք ճիշտ եք, կան որոշ չլուծված հարցեր, որոնք դեռևս պահանջում են կողմերի, ինչպես նաև միջազգային գործընկերների մեծ ուշադրությունը: Մենք հույս ունենք, որ հաշվի առնելով վերջերս ստեղծված նոր միջավայրը և հիմնվելով երկկողմ հաջողությունների շարքի վրա, հայկական և ադրբեջանական կողմերը կարող են առաջ շարժվել նաև այս չլուծված հարցերի շուրջ: Թվում է, թե սրա համար բոլոր պայմանները կան, բայց, ի վերջո, կողմերը պետք է որոշեն՝ ինչպես լուծել այս կամ այն ​​հարցը: Հայ բանտարկյալների հարցը, մեր ընկալմամբ, նույնպես քննարկվում է կողմերի միջև: Մեր կողմից մենք, անշուշտ, կշարունակենք աջակցել պատշաճ ընթացակարգին, ներառյալ մարդասիրական հասանելիությանը և բանտարկյալներին բժշկական այցելություններին: Երկարաժամկետ հաշտեցման հասնելու և խաղաղությունն անշրջելի դարձնելու համար, անշուշտ, պետք է լուծվեն բոլոր հարցերը, այդ թվում՝ ամենազգայունները: Մենք կարծում ենք, որ խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումն առաջին քայլն էր այս ուղղությամբ: Այդ ժամանակից ի վեր կողմերը տարբեր մակարդակներում սերտ կապի մեջ են եղել շատ այլ հարցերի շուրջ: Նրանք քննարկում են համաձայնեցված քայլերի գործնական իրականացումը կամ զբաղվում են հաջորդ քայլերով, օրինակ՝ սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացի շարունակության վերաբերյալ: Մենք նաև շատ ենք գնահատում այն ​​փաստը, որ կողմերի հռետորաբանությունն, ընդհանուր առմամբ, բարելավվել է՝ նույնիսկ հասնելով մինչ օրս աննախադեպ մակարդակի։ Հակամարտության տարբեր փուլերից դեռևս թարմ վերքեր կան, ինչպես ասացի՝ նաև մի շարք չլուծված խնդիրներ, այդ թվում՝ մարդասիրական, և հասարակական հաշտեցումն այն ոլորտն է, որտեղ ԵՄ-ն, անշուշտ, լավ դիրքավորված կլինի փորձագիտական ​​​​և համապատասխան խորհրդատվական ուղեցույց տրամադրելու համար, եթե կողմերը դա օգտակար համարեն։
ԱՊԱ. Ադրբեջանը և Հայաստանը համաձայնության են եկել իրենց սահմանի երկայնքով որևէ երրորդ կողմի ուժեր չտեղակայելու հարցում։ Այս համատեքստում ո՞րն է ԵՄ դիրքորոշումը Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության ապագայի վերաբերյալ։
Մագդալենա Գրոնո. Առաքելության ներկայիս մանդատը երկարաձգվել է 2025 թվականի հունվարին ևս երկու տարով՝ մինչև 2027 թվականի փետրվարի 19-ը: Իմ ընկալմամբ՝ եթե հակառակ պահանջ չլինի, այն կշարունակի իրականացնել իր գործունեությունը առնվազն մինչև իր ներկայիս մանդատի ավարտը: Ես նաև կցանկանայի այս հնարավորությունն օգտագործել՝ կտրականապես հերքելու առաքելության մասին ողջ ապատեղեկատվությունը: Որպես լիովին քաղաքացիական առաքելություն, դրա նպատակն է դիտարկել և անկողմնակալորեն զեկուցել հայ-ադրբեջանական սահմանի հայկական կողմում գետնի վրա տիրող իրավիճակի մասին և նպաստել սահմանի անմիջական հարևանությամբ ապրող համայնքների միջև վստահության ամրապնդմանը: Օրինակ՝ առաքելությունը հայտնել է անցյալ տարի երկկողմ սահմանի առաջին հատվածի սահմանազատումից ի վեր անվտանգության և կայունության զգացողության բարելավման մասին, զգացողություն, որը, կարծես, զգալիորեն աճել է 2025 թվականի օգոստոսին խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումից ի վեր:
«Արմենպրես». Վերջերս Հայաստանի և Եվրամիության միջև հարաբերությունները շատ ակտիվորեն են զարգանում. Հայաստանն ընդունել է Եվրամիությանն անդամակցելու գործընթաց սկսելու մասին օրենք, ՀՀ վարչապետը հայտարարել է, որ Հայաստանը պատրաստ է մոտենալ Եվրամիությանն այնքան, որքան Եվրամիությունը կցանկանար, ՀՀ քաղաքացիների համար ԵՄ վիզաների ազատականացման գործընթացը գտնվում է ակտիվ փուլում: Հնարավոր համարո՞ւմ եք արդյոք Հայաստանի անդամակցությունը Եվրամիությանը մոտ ապագայում և, ընդհանուր առմամբ, ինչպե՞ս եք գնահատում հարաբերությունների զարգացման ներկայիս փուլը:
Մագդալենա Գրոնո. Այս հարցերն ինքնին իմ մանդատի մաս չեն կազմում, և ես կարծում եմ, որ Արտաքին գործողությունների եվրոպական ծառայությունը և Հայաստանում ԵՄ պատվիրակությունն ավելի ճիշտ դիրքում են համապարփակ պատասխան տալու համար։ Այդուհանդերձ, կարող եմ անձամբ ավելացնել, որ ուշադիր հետևել եմ այս բոլոր զարգացումներին և շատ ուրախ եմ ու ոգևորված՝ տեսնելով ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների ներկայիս մակարդակը։ Հաճելի է և խիստ խրախուսելի՝ այս ճանապարհով շարժվել հայ բնակչության հետ միասին։ Մենք անհամբեր սպասում ենք ԵՄ-Հայաստան գործընկերության խորհրդի առաջիկա նիստին, որը տեղի կունենա Բրյուսելում 2025 թվականի դեկտեմբերին, ինչպես նաև Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովին, որը նախատեսված է 2026 թվականի մայիսին Երևանում։
ԱՊԱ. Ներկայում Ադրբեջանի և ԵՄ-ի միջև կա ընդհանուր փոխըմբռնում՝ նոր գործընկերության առաջնահերթությունների շուրջ բանակցություններ սկսելու և նոր համապարփակ համաձայնագրի նախագծի շուրջ քննարկումները վերսկսելու վերաբերյալ: Ինչպե՞ս եք գնահատում այս շրջանակներում Ադրբեջանի և Եվրամիության միջև ապագա համագործակցության հեռանկարները:
Մագդալենա Գրոնո. Այս հարցը ևս իմ մանդատի մաս չի կազմում, և ես կարծում եմ, որ Արտաքին գործողությունների եվրոպական ծառայությունը և Ադրբեջանում ԵՄ պատվիրակությունն ավելի ճիշտ դիրքում են համապարփակ պատասխան տալու համար: Այնուամենայնիվ, ես անձամբ ուրախ եմ նկատել ԵՄ-Ադրբեջան հարաբերություններում նոր դրական շարժը, մասնավորապես՝ անցյալ տարվա ապրիլին բարձր ներկայացուցիչ, փոխնախագահ Կալասի՝ Բաքու կատարած այցից հետո: Մենք հույս ունենք, որ գործընկերության նոր առաջնահերթությունների շուրջ ընթացող բանակցությունները և երկկողմ համաձայնագրի նոր նախագծի շուրջ քննարկումները շատ շուտով կարող են արդյունքներ տալ, որպեսզի կարողանանք դրական և համապարփակ կերպով կենտրոնանալ մեր երկկողմ օրակարգի վրա:

ЕС изучает возможности инвестирования в коммуникационные проекты на Южном Кавказе: совместное интервью «Арменпресс» и АПА со спецпредставителем ЕС
Специальный представитель ЕС по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии Магдалена Гроно дала совместное интервью армянскому информационному агентству «Арменпресс» и азербайджанскому информационному агентству АПА.
Спецпредставитель ЕС подчеркнула важность достигнутых между Арменией и Азербайджаном в Вашингтоне договоренностей и выразила готовность ЕС поддержать усилия по содействию миру, стабильности и процветанию на Южном Кавказе.
Ниже представляем полный перевод интервью (оригинал на английском — ред.):
AПA/«Арменпресс»: Госпожа Гронo, Вы недавно посетили Азербайджан и Армению. Учитывая, что в настоящее время Азербайджан и Армения ведут переговоры без посредников, вызывает интерес цель и направленность Ваших визитов. Можете ли Вы рассказать об этом подробнее?
Магдалена Гроно: Прежде всего, позвольте искренне поблагодарить оба информационных агентства за возможность дать интервью в таком формате. Это ещё раз подчёркивает новую реальность, с которой мы столкнулись в регионе в последние месяцы. Мне очень приятно обсуждать эти вопросы с вами, ведущими новостными агентствами ваших стран. За последние месяцы ситуация резко изменилась после парафирования «Соглашения между Арменией и Азербайджаном о мире и установлении межгосударственных отношений». Это создало условия для начала нового этапа, который имеет большое значение для ваших стран и всего региона. Да, вы правы, Баку и Ереван согласились отдавать предпочтение двустороннему каналу в переговорах, и мы с уважением относимся к этому.
Во многих аспектах перевод переговоров в двусторонний формат, который стал продуктивным и конструктивным, является одним из наиболее значимых достижений. Наши американские коллеги внесли важный вклад в продвижение процесса благодаря переломным соглашениям, достигнутым в августе 2025 года в Вашингтоне.
Европейский союз с большим удовлетворением воспринял парафирование мирного соглашения в Вашингтоне и совместные договоренности, достигнутые во время встречи лидеров с участием президента США Трампа.
Как отмечают и сами стороны, их нынешний, успешно продолжающийся двусторонний формат, несомненно, основан на предыдущем содержании, формулах и контактах, возникших в рамках других форматов. Мы чувствуем, что предыдущие процессы, включая ряд встреч между президентом Ильхамом Алиевым и премьер-министром Николом Пашиняном, которые проходили при поддержке тогдашнего председателя Совета Европейского союза Шарля Мишеля и которые мы называем «брюссельским процессом», — встреч, в которых мне также выпала честь участвовать, — внесли важный вклад в подготовку сторон к ведению переговоров в двустороннем формате.
Эта платформа, наряду с другими форматами, высоко оценивалась всеми как новый механизм, обеспечивающий лидерам необходимую среду для проведения двусторонних и трёхсторонних переговоров. Однако наш интерес не ограничивается лишь столом переговоров. Европейский союз стремится оказывать поддержку процессу и сторонам в их усилиях, направленных на укрепление мира, стабильности и процветания в регионе. Это является ключевым приоритетом для ЕС.
Мои последние визиты в Баку (4–5 ноября) и в Ереван (18–19 ноября) были частью моих регулярных контактов с руководством. Сейчас в обсуждениях с моими собеседниками основное внимание уделяется роли ЕС в поддержке мирного процесса и мерам, направленным на то, чтобы люди увидели и почувствовали конкретные преимущества мира. Наряду с армяно-азербайджанским мирным процессом это также включает региональное сотрудничество, нормализацию отношений между Арменией и Турцией, транспортные и коммуникационные возможности, а также гуманитарные вопросы, например усилия по разминированию и поиску пропавших без вести лиц. Мы будем активно продолжать контакты и изучать новые возможности, где ЕС может быть полезным для наших армянских и азербайджанских партнёров на пути к всеобъемлющему миру.
«Арменпресс»/AПA: Армения и Азербайджан 8 августа в Вашингтоне парафировали мирное соглашение и также достигли договорённостей об открытии коммуникаций на Южном Кавказе. Как Վы оцениваете договорённости, достигнутые в Вашингтоне? Какова позиция ЕС относительно возможностей участия в процессе открытия коммуникационных связей в регионе? Насколько велик интерес ЕС к участию в реализации проекта «Маршрут Трампа», и имеется ли какой-либо интерес к использованию логистических возможностей, которые предоставит этот маршрут?
Магдалена Гроно: Парафирование мирного соглашения в Вашингтоне действительно стало историческим достижением и изменило ситуацию в регионе таким образом, который еще шесть месяцев назад было невозможно представить. В регионе возникли новые обязательства, новая энергия, новая атмосфера, новые возможности. Это невероятно позитивное развитие, и это шанс, который должны поддержать все.
ЕС высоко оценил как Армению, так и Азербайджан за их лидерство и стратегическое видение, которые посредством компромиссов и ориентированных на будущее подходов сформировали новую среду. Кроме того, по этому случаю между сторонами и США были достигнуты ряд договорённостей и общих пониманий, в частности в сфере коннективности, например по TRIPP.
С тех пор ЕС поддерживает тесный контакт как с Арменией, так и с Азербайджаном, а также с американскими партнёрами, работая над координацией наших подходов и достижением дополняющих элементов. Мы также изучали возможности долгосрочного сотрудничества и укрепления связности с нашими партнёрами в Центральной Азии. Сюда, разумеется, входят и новые возможности, которые может открыть TRIPP в ближайшем будущем. Повестка по развитию связности и Средний коридор являются основными приоритетами для ЕС, и очевидно, что речь идёт о вопросах, связанных с критической инфраструктурой региона. В результате проведённых со сторонами и США обсуждений, в последнее время в качестве приоритетного был выбран Нахчыванский сегмент будущей региональной связующей инфраструктуры.
Это, конечно, охватывает связи Нахчывана с Арменией как на юге, так и на севере и направлено на эффективное объединение 42-километрового сегмента TRIPP и обеспечение инклюзивности проектов для всего региона. В настоящее время мы проводим исследования по оценке реализации и изучаем потенциальные инвестиционные возможности, стараясь привлечь к этому международные финансовые институты и частный сектор.
AПA: Азербайджан недавно снял ограничения на транзит зерна в Армению, что является значительным шагом в направлении нормализации. Какие шаги может предпринять Европейский союз, чтобы ещё больше поддержать диалог и сотрудничество между обществами?
Магдалена Гроно: Действительно, решение Азербайджана о снятии ограничений на транзит товаров на рынок Армении является одним из последних позитивных развитий между сторонами. Мы искренне приветствуем это, а также, наряду с другими недавними позитивными шагами и мероприятиями, продолжили двусторонние встречи и обсуждения, например, проведение круглых столов экспертов в Ереване (21–22 октября) и в Баку (21–22 ноября), встречи спикеров парламентов Армении и Азербайджана в Женеве, недавние встречи членов парламентов, включая встречу в Стамбуле, а также визит директора Службы национальной безопасности Армении в Баку и двусторонние встречи, посвящённые вопросам делимитации/демаркации и пропавших без вести лиц.
Все эти развития действительно имеют историческое значение, поскольку они создают новую динамику и формируют возможности для столь необходимого укрепления доверия.
Во время моих визитов в регион я всегда выделяю время для встреч с представителями гражданского общества в Ереване и Баку. Есть много ценных экспертов и профессионалов, чья деятельность, направленная на всесторонний мир, полностью поддерживается с нашей стороны. Мы готовы поддерживать эту работу, чтобы ещё больше укрепить послание мира. Кроме того, мы будем продолжать предоставлять нашу политическую поддержку для продвижения диалога между обществами и сохранения масштабных мирных инициатив, в том числе активно донося преимущества мира до более широкой аудитории.
«Арменпресс»: Однако, тем не менее, несмотря на парафирование мирного соглашения, азербайджанская сторона продолжает выдвигать армянской стороне определённые условия для его окончательного подписания. Как известно, существует также вопрос удерживаемых в Баку армянских пленных. Как Вы считаете, что может сделать Европейский союз, чтобы обеспечить окончательное подписание мирного соглашения сторонами и переход региона к стабильному и устойчивому этапу мира и развития? Считаете ли Вы, что для достижения окончательного мира важно решение гуманитарных вопросов, и что ЕС может сделать в этой сфере?
Магдалена Гроно: Вы правы, всё ещё существуют некоторые нерешённые вопросы, на которые необходимо обратить внимание как сторон, так и международных партнёров. Мы надеемся, что, учитывая новую ситуацию, сложившуюся в последнее время, и на серию двусторонних успехов, армянская и азербайджанская стороны смогут также добиться прогресса по этим нерешённым вопросам. Кажется, созданы все условия для этого, однако в конечном итоге решение о том, как эти вопросы будут урегулированы, остаётся за самими сторонами. Насколько нам известно, вопрос об армянских пленных тоже обсуждается между сторонами.
С нашей стороны мы обязательно будем поддерживать надлежащие процедуры, включая гуманитарные визиты и медицинские посещения удерживаемых лиц. Для обеспечения наступления долгосрочного мира и придания ему необратимого характера, все вопросы, включая самые чувствительные, должны быть обязательно решены. Мы считаем, что парафирование мирного соглашения обеспечило первый шаг в этом направлении. С тех пор стороны поддерживают тесные контакты на различных уровнях и по множеству других вопросов.
Они обсуждают практическую реализацию согласованных шагов или действуют в рамках следующих шагов, таких как продолжение процесса делимитации/демаркации.
Мы также высоко оцениваем общее улучшение риторики сторон, достигшее невиданного ранее уровня. Как я уже говорила, от различных этапов конфликта всё ещё остаются раны, а также существует ряд нерешённых вопросов, включая гуманитарные. Мир между обществами — это та сфера, в которой ЕС может предложить экспертную и консультативную профессиональную помощь, если стороны посчитают это полезным для себя.
AПA: Азербайджан и Армения договорились о том, что на границе не будут размещаться третьи силы. В этом контексте какова позиция Европейского союза относительно Наблюдательной миссии ЕС в Армении (EUMA)?
Магдалена Гроно: Мандат миссии был продлён в январе 2025 года ещё на два года, до 19 февраля 2027 года. Насколько я понимаю, если не будет требований об его изменении, миссия продолжит свою деятельность как минимум до конца текущего мандата. Я также хотела бы воспользоваться этой возможностью, чтобы решительно опровергнуть распространяющуюся неверную информацию о миссии. Ее цель, как полноценной гражданской миссии, наблюдать за ситуацией на армяно-азербайджанской границе на территории Армении абсолютно беспристрастно, предоставлять отчёты, а также способствовать укреплению доверия среди сообществ, живущих в непосредственной близости от границы.
Например, миссия в прошлом году предоставила отчёт об улучшении ситуации с безопасностью и стабильностью после того, как был делимитирован первый участок границы, и эта обстановка значительно улучшилась после парафирования мирного соглашения в августе 2025 года.
«Арменпресс»: В последнее время отношения между Арменией и Европейским союзом развиваются очень активно, Армения приняла закон о начале процесса вступления в ЕС, премьер-министр Армении заявил, что страна готова сблизиться с ЕС настолько, насколько этого пожелает ЕС, а процесс либерализации виз для граждан Армении находится на активной стадии. Как Вы считаете, возможно ли в ближайшем будущем членство Армении в ЕС и как Вы в целом оцениваете текущий этап развития этих отношений?
Магдалена Гроно: Эти вопросы напрямую не входят в рамки моего мандата, и я верю, что Европейская служба внешних связей и представительство ЕС в Армении смогут дать на них наилучший и наиболее исчерпывающий ответ. От себя могу добавить, что внимательно отслеживаю все эти процессы и очень довольна уровнем нынешних отношений между ЕС и Арменией, что меня вдохновляет. Продвигаться вместе с населением Армении по этому пути — это приятно и очень мотивирует. Мы с большим нетерпением ждем следующего заседания Совета партнёрства ЕС–Армения, которое пройдёт в Брюсселе в декабре 2025 года, а также 8-го саммита Европейского политического сообщества, который планируется провести в Ереване в мае 2026 года.
AПA: В настоящее время существует общее понимание о начале новых переговоров между Азербайджаном и ЕС по Приоритетам партнёрства и возобновлении обсуждений проекта нового комплексного соглашения. Как Вы считаете, каковы перспективы будущего сотрудничества между Азербайджаном и Европейским союзом в этом контексте?
Магдалена Гроно: Здесь также хочу отметить, что этот вопрос не входит в рамки моего мандата, и я считаю, что Европейская служба внешних связей и представительство ЕС в Азербайджане являются более подходящими структурами для предоставления наиболее полного ответа. Тем не менее, лично мне приятно наблюдать за новой позитивной динамикой в отношениях ЕС и Азербайджана, особенно после визита Верховного представителя/Вице-президента Каллас в Баку в апреле прошлого года.
Мы надеемся, что продолжающиеся переговоры по новым Приоритетам партнёрства и обсуждения проекта нового двустороннего соглашения принесут результаты в ближайшее время, что позволит нам положительно и всесторонне сфокусироваться на нашей двусторонней повестке.