ԵՄ-ն ուսումնասիրում է ներդրումային հնարավորությունները Հարավային Կովկասի հաղորդուղիների նախագծերում. «Արմենպրես»-ի և ԱՊԱ-ի խաչաձև հարցազրույցը ԵՄ հատուկ ներկայացուցչի հետ
Հարավային Կովկասի և Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Մագդալենա Գրոնոն խաչաձև հարցազրույց է տվել հայկական «Արմենպրես» և ադրբեջանական ԱՊԱ լրատվական գործակալություններին:
ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը շեշտել է Վաշինգտոնում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ձեռք բերված համաձայնությունների կարևորությունը և հայտնել է Եվրամիության պատրաստակամությունը՝ աջակցել Հարավային Կովկասում խաղաղությունը, կայունությունը և բարգավաճումն առաջ մղելու ջանքերին։
Ստորև ներկայացված է ամբողջական հարցազրույցը.
ԱՊԱ/«Արմենպրես». Տիկին Գրոնո, վերջերս այցելեցիք Ադրբեջան և Հայաստան: Հաշվի առնելով, որ Ադրբեջանն ու Հայաստանն այժմ բանակցություններ են վարում առանց միջնորդների, Ձեր այցելությունների նպատակն ու ուղղվածությունը, բնականաբար, ուշադրություն են գրավում: Կարո՞ղ եք մանրամասնել այս մասին:
Մագդալենա Գրոնո. Նախևառաջ, թույլ տվեք ջերմորեն շնորհակալություն հայտնել երկուսիդ այս ձևաչափով հարցազրույց ունենալու հնարավորության համար: Սա ավելի է ընդգծում այն ​​նոր իրականությունը, որն այժմ առկա է տարածաշրջանում վերջին մի քանի ամսվա ընթացքում: Ես շատ ուրախ եմ շփվել ձեզ հետ՝ որպես ձեր երկրների առաջատար լրատվական գործակալությունների: Վերջին մի քանի ամսվա ընթացքում իրավիճակը կտրուկ փոխվել է «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության և միջպետական ​​հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագրի նախաստորագրումից հետո։ Այն թույլ տվեց ձեր երկրների միջև և տարածաշրջանի համար բացել նոր դարաշրջան, որը շատ անհրաժեշտ էր։ Այո, դուք իրավացի եք, Բաքուն և Երևանը համաձայնել են առաջնահերթություն տալ  երկկողմ բանակցությունների ուղուն, և մենք լիովին հարգում ենք դա։ Շատ առումներով բանակցությունները երկկողմ դարձնելը, որոնք արդյունավետ և կառուցողական են, ամենատպավորիչ նվաճումներից մեկն է։ ԱՄՆ գործընկերները զգալիորեն նպաստել են դրան՝ 2025 թվականի օգոստոսին Վաշինգտոնում (Կոլումբիայի շրջան) ձեռք բերված բեկումնային համաձայնագրերի միջոցով։ ԵՄ-ն մեծապես ողջունեց Վաշինգտոնում խաղաղության պայմանագրի նախաստորագրումը և ԱՄՆ-ում հյուրընկալված առաջնորդների ու նախագահ Թրամփի հանդիպման ժամանակ ձեռք բերված համատեղ համաձայնությունները։ Ինչպես կողմերը նույնպես նշել են, նրանց շարունակական հաջող երկկողմ ձևաչափն, անշուշտ, հիմնված է անցյալի բովանդակության, բանաձևերի և այլ ձևաչափերով մշակված շփումների վրա։ Մենք կարծում ենք, որ անցյալի գործընթացները, այդ թվում՝ նախագահ Իլհամ Ալիևի և վարչապետ Փաշինյանի միջև հանդիպումների շարքը, որը մենք նախկինում անվանում էինք «Բրյուսելի գործընթաց»՝ այն ժամանակվա Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հովանու ներքո, որին ես նույնպես պատիվ եմ ունեցել մասնակցելու, նպաստել են կողմերի պատրաստակամությանը՝ բանակցությունները երկկողմանիորեն վարելու: Կողմերը շատ բարձր էին գնահատում այս շրջանակը՝ որպես նոր ձևաչափ, որն առաջնորդներին տրամադրում է անհրաժեշտ տարածք երկկողմ և եռակողմ բանակցությունների համար՝ ի լրումն այլ ձևաչափերի: Այնուամենայնիվ, մեր հետաքրքրությունը չի սահմանափակվում միայն բանակցությունների սեղանով: ԵՄ-ն ցանկանում է աջակցել գործընթացին և կողմերին տարածաշրջանում խաղաղությունը, կայունությունը և բարգավաճումն առաջ մղելու իրենց ջանքերում, ինչը ԵՄ-ի համար առանցքային հետաքրքրություն է: Բաքու (նոյեմբերի 4-5) և Երևան (նոյեմբերի 18-19) կատարած իմ վերջին այցելությունները ղեկավարությունների հետ իմ կանոնավոր շփումների մաս էին կազմում: Զրուցակիցների հետ իմ քննարկումներն այժմ կենտրոնանում են խաղաղության գործընթացին աջակցելու գործում ԵՄ դերի և այն միջոցառումների վրա, որոնք ուղղված են ապահովելու, որ մարդիկ տեսնեն և զգան խաղաղության շոշափելի օգուտները: Բացի Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացից, սա ներառում է նաև տարածաշրջանային համագործակցությունը, Հայաստան-Թուրքիա կարգավորումը, հաղորդակցության հնարավորությունները և մարդասիրական հարցերը, ինչպիսիք են ականազերծման աշխատանքները և անհետ կորած անձանց որոնումները: Մենք կշարունակենք ակտիվորեն ներգրավված լինել և ուսումնասիրել նոր հնարավորություններ, որտեղ ԵՄ-ն կարող է օգտակար լինել մեր հայ և ադրբեջանցի գործընկերներին՝ դեպի լիարժեք խաղաղություն տանող ճանապարհին:
«Արմենպրես»/ԱՊԱ. Հայաստանն ու Ադրբեջանն օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում նախաստորագրեցին խաղաղության համաձայնագիր, և համաձայնություններ ձեռք բերվեցին նաև Հարավային Կովկասում հաղորդակցությունների ապաշրջափակման վերաբերյալ: Ինչպե՞ս եք գնահատում Վաշինգտոնում ձեռք բերված համաձայնությունները: Ո՞րն է ԵՄ-ի տեսակետը տարածաշրջանային հաղորդակցությունների բացման գործընթացին մասնակցելու հնարավորության վերաբերյալ: Որքանո՞վ է ԵՄ-ն հետաքրքրված մասնակցելու, մասնավորապես, «Թրամփի ուղի» նախագծի իրականացմանը, և կա՞ արդյոք որևէ հետաքրքրություն՝ օգտագործելու այս ճանապարհի տրամադրած լոգիստիկ հնարավորությունները:
Մագդալենա Գրոնո. Վաշինգտոնում խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումն իսկապես պատմական նվաճում էր, որը փոխեց տարածաշրջանի պատկերն այնպես, ինչպես վեց ամիս առաջ նույնիսկ անհնար էր պատկերացնել: Տարածաշրջանում կան նոր հանձնառություն, նոր էներգիա, նոր մթնոլորտ, նոր հնարավորություններ: Սա աներևակայելիորեն դրական է և հնարավորություն է, որը պետք է աջակցություն ստանա բոլորի կողմից։ ԵՄ-ն բարձր է գնահատել և՛ Հայաստանին, և՛ Ադրբեջանին իրենց առաջնորդության և տեսլականային ռազմավարության համար, որը ստեղծեց նոր միջավայր՝ շնորհիվ փոխզիջման և դեպի առաջ նայող մոտեցումների։ Բացի այդ, այս առնչությամբ կողմերի և Միացյալ Նահանգների միջև ձեռք են բերվել մի շարք համաձայնություններ և փոխըմբռնումներ, մասնավորապես հաղորդակցությունների, օրինակ՝ TRIPP-ի վերաբերյալ։ Այդ ժամանակից ի վեր ԵՄ-ն սերտ կապի մեջ է եղել թե՛ Հայաստանի, թե՛ Ադրբեջանի, ինչպես նաև իր ամերիկացի գործընկերների հետ՝ համակարգելու մեր մոտեցումները և փնտրելու փոխլրացումներ։ Մենք նաև երկար ժամանակ համագործակցել ենք Կենտրոնական Ասիայի մեր գործընկերների հետ՝ համագործակցության և հաղորդակցությունների ընդլայնման հնարավորություններն ուսումնասիրելու համար: Վերջերս սա, բնականաբար, ներառել է TRIPP-ի բացած նոր հնարավորությունները: Հաղորդակցությունների օրակարգը և Միջին միջանցքը ԵՄ-ի համար գլխավոր առաջնահերթություններ են, և պարզ է, որ դրանք վերաբերում են տարածաշրջանի համար կարևորագույն ենթակառուցվածքներին: Կողմերի և ԱՄՆ-ի հետ մեր շփումների արդյունքում մենք վերջերս առաջնահերթություն ենք տվել տարածաշրջանային ապագա հաղորդակցությունների ենթակառուցվածքի Նախիջևանի հատվածին: Սա, իհարկե, ներառում է Հայաստանի հետ կապերը ինչպես Նախիջևանի հարավում, այնպես էլ հյուսիսում՝ TRIPP-ի 42 կմ հատվածը արդյունավետորեն կապելու համար և ապահովելու, որ նախագծերը ներառական լինեն ամբողջ տարածաշրջանի համար: Ներկայում մենք ուսումնասիրում ենք իրագործելիության վերաբերյալ հետազոտությունները և ներդրումային հնարավորությունները՝ ձգտելով ներգրավել նաև միջազգային ֆինանսական հաստատությունների և մասնավոր հատվածին:
ԱՊԱ. Վերջերս Ադրբեջանը վերացրեց Հայաստան հացահատիկի տարանցման սահմանափակումները, ինչը նշանակալի քայլ էր հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ: Ի՞նչ քայլեր կարող է ձեռնարկել Եվրամիությունը հասարակությունների միջև երկխոսությանը և ներգրավվածությանը նպաստելու համար:
Մագդալենա Գրոնո. Անշուշտ, Բաքվի որոշումը՝ վերացնելու Ադրբեջանի տարածքով Հայաստանի շուկայի համար ապրանքների տարանցման սահմանափակումները, կողմերի միջև վերջին դրական զարգացումներից մեկն է։ Մենք ջերմորեն ողջունեցինք այն, ինչպես նաև վերջերս տեղի ունեցած այլ դրական քայլերն ու միջոցառումները, ինչպիսիք են փորձագիտական կլոր-սեղան ​​քննարկումների մեկնարկը և անցկացումը Երևանում (հոկտեմբերի 21-22) և Բաքվում (նոյեմբերի 21-22), Հայաստանի և Ադրբեջանի խորհրդարանների խոսնակների միջև Ժնևում հանդիպումների շարքը, խորհրդարանականների հանդիպումները (ներառյալ վերջերս՝ Ստամբուլում), Հայաստանի ԱԱԾ տնօրենի այցը Բաքու, ինչպես նաև շարունակական երկկողմ հանդիպումները՝ նվիրված սահմանազատման /սահմանագծման և անհետ կորած անձանց հարցերին։ Այս բոլոր զարգացումներն իսկապես պատմական են, քանի որ դրանք նոր դինամիկա են բերում և հնարավորություններ են ստեղծում այդքան անհրաժեշտ վստահության կառուցման համար։ Տարածաշրջան կատարած իմ այցելությունների ժամանակ ես միշտ ժամանակ եմ հատկացնում քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ հանդիպումներին՝ թե՛ Երևանում, թե՛ Բաքվում։ Կան բազմաթիվ հիանալի փորձագետներ և մասնագետներ, որոնց կատարած աշխատանքին լիարժեք հաշտեցման ուղղությամբ մենք լիովին հավանություն ենք տալիս։ Մենք պատրաստ ենք աջակցել այս աշխատանքին, որպեսզի խաղաղության ուղերձն ավելի տարածվի։ Բացի այդ, մենք կշարունակենք մեր քաղաքական աջակցությունը տրամադրել հասարակությունների միջև երկխոսության և լայնածավալ հաշտեցման ջանքերի պահպանման համար, այդ թվում՝ խաղաղության առավելություններն ավելի լայն լսարանին ակտիվորեն ներկայացնելով։
«Արմենպրես». Սակայն, այնուամենայնիվ, խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրմանը հակառակ, ադրբեջանական կողմը շարունակում է որոշակի նախապայմաններ դնել հայկական կողմի առջև խաղաղության համաձայնագրի վերջնական ստորագրման համար: Ինչպես գիտեք, կա նաև Բաքվում պահվող հայ գերիների հարցը: Ձեր կարծիքով, ի՞նչ կարող է անել Եվրամիությունը, որպեսզի կողմերը վերջապես ստորագրեն խաղաղության համաձայնագիր, և տարածաշրջանը մտնի կայուն և երկարատև խաղաղության ու զարգացման փուլ: Չե՞ք կարծում, որ վերջնական խաղաղության հասնելու համար կարևոր է լուծել մարդասիրական հարցերը, և ի՞նչ կարող է անել Եվրամիությունն այս ոլորտում:
Մագդալենա Գրոնո. Դուք ճիշտ եք, կան որոշ չլուծված հարցեր, որոնք դեռևս պահանջում են կողմերի, ինչպես նաև միջազգային գործընկերների մեծ ուշադրությունը: Մենք հույս ունենք, որ հաշվի առնելով վերջերս ստեղծված նոր միջավայրը և հիմնվելով երկկողմ հաջողությունների շարքի վրա, հայկական և ադրբեջանական կողմերը կարող են առաջ շարժվել նաև այս չլուծված հարցերի շուրջ: Թվում է, թե սրա համար բոլոր պայմանները կան, բայց, ի վերջո, կողմերը պետք է որոշեն՝ ինչպես լուծել այս կամ այն ​​հարցը: Հայ բանտարկյալների հարցը, մեր ընկալմամբ, նույնպես քննարկվում է կողմերի միջև: Մեր կողմից մենք, անշուշտ, կշարունակենք աջակցել պատշաճ ընթացակարգին, ներառյալ մարդասիրական հասանելիությանը և բանտարկյալներին բժշկական այցելություններին: Երկարաժամկետ հաշտեցման հասնելու և խաղաղությունն անշրջելի դարձնելու համար, անշուշտ, պետք է լուծվեն բոլոր հարցերը, այդ թվում՝ ամենազգայունները: Մենք կարծում ենք, որ խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումն առաջին քայլն էր այս ուղղությամբ: Այդ ժամանակից ի վեր կողմերը տարբեր մակարդակներում սերտ կապի մեջ են եղել շատ այլ հարցերի շուրջ: Նրանք քննարկում են համաձայնեցված քայլերի գործնական իրականացումը կամ զբաղվում են հաջորդ քայլերով, օրինակ՝ սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացի շարունակության վերաբերյալ: Մենք նաև շատ ենք գնահատում այն ​​փաստը, որ կողմերի հռետորաբանությունն, ընդհանուր առմամբ, բարելավվել է՝ նույնիսկ հասնելով մինչ օրս աննախադեպ մակարդակի։ Հակամարտության տարբեր փուլերից դեռևս թարմ վերքեր կան, ինչպես ասացի՝ նաև մի շարք չլուծված խնդիրներ, այդ թվում՝ մարդասիրական, և հասարակական հաշտեցումն այն ոլորտն է, որտեղ ԵՄ-ն, անշուշտ, լավ դիրքավորված կլինի փորձագիտական ​​​​և համապատասխան խորհրդատվական ուղեցույց տրամադրելու համար, եթե կողմերը դա օգտակար համարեն։
ԱՊԱ. Ադրբեջանը և Հայաստանը համաձայնության են եկել իրենց սահմանի երկայնքով որևէ երրորդ կողմի ուժեր չտեղակայելու հարցում։ Այս համատեքստում ո՞րն է ԵՄ դիրքորոշումը Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության ապագայի վերաբերյալ։
Մագդալենա Գրոնո. Առաքելության ներկայիս մանդատը երկարաձգվել է 2025 թվականի հունվարին ևս երկու տարով՝ մինչև 2027 թվականի փետրվարի 19-ը: Իմ ընկալմամբ՝ եթե հակառակ պահանջ չլինի, այն կշարունակի իրականացնել իր գործունեությունը առնվազն մինչև իր ներկայիս մանդատի ավարտը: Ես նաև կցանկանայի այս հնարավորությունն օգտագործել՝ կտրականապես հերքելու առաքելության մասին ողջ ապատեղեկատվությունը: Որպես լիովին քաղաքացիական առաքելություն, դրա նպատակն է դիտարկել և անկողմնակալորեն զեկուցել հայ-ադրբեջանական սահմանի հայկական կողմում գետնի վրա տիրող իրավիճակի մասին և նպաստել սահմանի անմիջական հարևանությամբ ապրող համայնքների միջև վստահության ամրապնդմանը: Օրինակ՝ առաքելությունը հայտնել է անցյալ տարի երկկողմ սահմանի առաջին հատվածի սահմանազատումից ի վեր անվտանգության և կայունության զգացողության բարելավման մասին, զգացողություն, որը, կարծես, զգալիորեն աճել է 2025 թվականի օգոստոսին խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումից ի վեր:
«Արմենպրես». Վերջերս Հայաստանի և Եվրամիության միջև հարաբերությունները շատ ակտիվորեն են զարգանում. Հայաստանն ընդունել է Եվրամիությանն անդամակցելու գործընթաց սկսելու մասին օրենք, ՀՀ վարչապետը հայտարարել է, որ Հայաստանը պատրաստ է մոտենալ Եվրամիությանն այնքան, որքան Եվրամիությունը կցանկանար, ՀՀ քաղաքացիների համար ԵՄ վիզաների ազատականացման գործընթացը գտնվում է ակտիվ փուլում: Հնարավոր համարո՞ւմ եք արդյոք Հայաստանի անդամակցությունը Եվրամիությանը մոտ ապագայում և, ընդհանուր առմամբ, ինչպե՞ս եք գնահատում հարաբերությունների զարգացման ներկայիս փուլը:
Մագդալենա Գրոնո. Այս հարցերն ինքնին իմ մանդատի մաս չեն կազմում, և ես կարծում եմ, որ Արտաքին գործողությունների եվրոպական ծառայությունը և Հայաստանում ԵՄ պատվիրակությունն ավելի ճիշտ դիրքում են համապարփակ պատասխան տալու համար։ Այդուհանդերձ, կարող եմ անձամբ ավելացնել, որ ուշադիր հետևել եմ այս բոլոր զարգացումներին և շատ ուրախ եմ ու ոգևորված՝ տեսնելով ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների ներկայիս մակարդակը։ Հաճելի է և խիստ խրախուսելի՝ այս ճանապարհով շարժվել հայ բնակչության հետ միասին։ Մենք անհամբեր սպասում ենք ԵՄ-Հայաստան գործընկերության խորհրդի առաջիկա նիստին, որը տեղի կունենա Բրյուսելում 2025 թվականի դեկտեմբերին, ինչպես նաև Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովին, որը նախատեսված է 2026 թվականի մայիսին Երևանում։
ԱՊԱ. Ներկայում Ադրբեջանի և ԵՄ-ի միջև կա ընդհանուր փոխըմբռնում՝ նոր գործընկերության առաջնահերթությունների շուրջ բանակցություններ սկսելու և նոր համապարփակ համաձայնագրի նախագծի շուրջ քննարկումները վերսկսելու վերաբերյալ: Ինչպե՞ս եք գնահատում այս շրջանակներում Ադրբեջանի և Եվրամիության միջև ապագա համագործակցության հեռանկարները:
Մագդալենա Գրոնո. Այս հարցը ևս իմ մանդատի մաս չի կազմում, և ես կարծում եմ, որ Արտաքին գործողությունների եվրոպական ծառայությունը և Ադրբեջանում ԵՄ պատվիրակությունն ավելի ճիշտ դիրքում են համապարփակ պատասխան տալու համար: Այնուամենայնիվ, ես անձամբ ուրախ եմ նկատել ԵՄ-Ադրբեջան հարաբերություններում նոր դրական շարժը, մասնավորապես՝ անցյալ տարվա ապրիլին բարձր ներկայացուցիչ, փոխնախագահ Կալասի՝ Բաքու կատարած այցից հետո: Մենք հույս ունենք, որ գործընկերության նոր առաջնահերթությունների շուրջ ընթացող բանակցությունները և երկկողմ համաձայնագրի նոր նախագծի շուրջ քննարկումները շատ շուտով կարող են արդյունքներ տալ, որպեսզի կարողանանք դրական և համապարփակ կերպով կենտրոնանալ մեր երկկողմ օրակարգի վրա:

EU explores investment opportunities in South Caucasus connectivity projects: Cross interview by Armenia’s Armenpress and Azerbaijan’s APA with EU Special Representative
EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia Magdalena Grono gave a cross interview to Armenian news agency Armenpress and the Azerbaijani news agency APA.
Below is the full interview:
APA/Armenpress: Ms. Grono, you recently paid visits to Azerbaijan and Armenia. Given that Azerbaijan and Armenia are now negotiating without intermediaries, the purpose and focus of your visits naturally draw attention. Could you please elaborate on this?
MG: First of all, allow me to warmly thank both of you for this opportunity to have an interview in this format. It further underlines the new reality that we have been going through in the region over the past few months. I’m very pleased to engage with both of you, as leading news agencies in your respective countries. The environment has dramatically changed over the past few months since the initialling of the Agreement on Establishment of Peace and Inter-State Relations between Armenia and Azerbaijan. It allowed the much-needed opening of a new era between your two countries and the region. Yes, you’re right, Baku and Yerevan have agreed to prioritise their bilateral channel of negotiation, and we fully respect that. In many ways, the “bilateralisation” of negotiations – that are productive and constructive – is one of the most impressive achievements. US colleagues have significantly helped advance this through the breakthrough agreements in Washington, DC, in August 2025. The EU very much welcomed the initialling of the peace treaty in Washington, and the joint agreements reached on the occasion of the US-hosted leaders’ meeting with President Trump. As also acknowledged by the sides, their ongoing successful bilateral format certainly draws on past substance, formulas and contacts developed also in other formats. We do feel that past processes, including the series of meetings between President Ilham Aliyev and Prime Minister Pashinyan that we used to refer to as the “Brussels Process” under the auspices of then President of the European Council, Charles Michel – in which I also had the privilege to take part – contributed to the readiness of the sides to handle the talks bilaterally. This framework was very much valued by the sides as a new format providing the leaders with the space needed for bilateral and trilateral talks, in addition to other formats. However, our interest is not limited to the negotiations table only. The EU wants to support the process and the sides in their efforts to advance peace, stability and prosperity in the region, a core interest for the EU. My latest visits to Baku (4-5 November) and Yerevan (18-19 November) were part of my regular exchanges with the leaderships. My discussions with interlocutors now focus on EU’s role in support of the peace process and measures aimed at ensuring that people see and feel tangible benefits of peace. In addition to the Armenia-Azerbaijan peace process, this also includes regional cooperation, the Armenia-Türkiye normalisation, connectivity opportunities and humanitarian issues such as demining efforts and the search for missing persons. We will continue to be strongly engaged and explore new opportunities, where the EU can be helpful for our Armenian and Azerbaijani partners on their way towards full-fledged peace.
Armenpress/APA: Armenia and Azerbaijan initialled a peace agreement in Washington on 8 August, and agreements were also reached on the unblocking of communications in the South Caucasus. How do you assess the agreements reached in Washington? What is the EU's view on the possibility of participating in the process of opening regional communications? To what extent is the EU interested in participating, in particular, in the implementation of the “Trump Route” project, and is there any interest in using the logistical opportunities that this route will provide?
MG: The initialling of the peace agreement in Washington DC was a truly historic achievement, which changed the picture in the region in a way that was unthinkable even six months ago. There is new commitment, new energy, new atmosphere in the region – new opportunities. This is incredibly positive and a chance that needs to be supported by all. The EU commended both Armenia and Azerbaijan for their leadership and visionary strategy, which created a new environment thanks to compromise and forward-looking approaches. In addition, several agreements and common understandings were reached between the sides and the United States on this occasion, especially on connectivity, for instance on the TRIPP. Since then, the EU has also been in close contact with both Armenia and Azerbaijan, but also its American partners, to coordinate our approaches and seek complementarities. We have also been engaged with our partners in Central Asia for a long time to explore possibilities for increasing cooperation and connectivity. More recently, this naturally included new opportunities TRIPP may have opened. The Connectivity Agenda and the Middle Corridor are key priorities for the EU, and it is clear they pertain to critical infrastructure for the region. As a result of our exchanges with the sides and the US, we have recently prioritised the Nakhchivan segment of the future regional connectivity infrastructure. This – of course – includes linkages into Armenia both in the south and north of Nakhchivan to effectively link up the 42-km TRIPP segment and make sure that the projects are inclusive for the entire region. We are currently exploring feasibility studies and possible investment opportunities, seeking to bring in also the IFIs and private sector.
APA: Azerbaijan has recently lifted restrictions on grain transit to Armenia — a notable step toward normalization. What steps can the European Union take to further support dialogue and engagement between societies?
MG: Indeed, Baku’s decision to lift restrictions on transit of goods for Armenia’s market via Azerbaijan’s territory is one of the latest positive developments between the sides. We warmly welcomed it, together with other recent positive steps and measures such as the launch and conduct of roundtable expert discussions in Yerevan (21-22 October) and Baku (21-22 November), the series of meetings between Speakers of Armenia’s and Azerbaijan’s Parliaments in Geneva, meetings of parliamentarians (including most recently in Istanbul), as well as the visit paid by Armenia’s NSS Director to Baku, and continued bilateral meetings dedicated to delimitation / demarcation and missing persons issues. All these developments are indeed historic, as they are bringing new dynamics and build opportunities for much-needed confidence building. During my visits to the region, I always dedicate time for meetings with civil society representatives, both in Yerevan and Baku. There are plenty of great experts and professionals, whose work towards full-fledged reconciliation we fully endorse. We are ready to support this work so as to further amplify the message of peace. In addition, we will continue to provide our political support to sustain dialogue and broad reconciliation efforts between societies, including by actively presenting the benefits of peace to a wider audience.
Armenpress: But, nevertheless, despite the initialling of the peace agreement, the Azerbaijani side continues to put certain preconditions to the Armenian side for the final signing of the peace agreement. As you know, there is also the issue of Armenian prisoners held in Baku. What do you think the European Union can do to finally have the parties sign a peace agreement and the region enter a phase of stable and lasting peace and development? Don’t you think that to achieve final peace, it is important to resolve humanitarian issues, and what can the European Union do in this area?
MG: You’re right, there are some unresolved issues that still require close attention from the sides as well as international partners. It is our hope that, given the recent new environment and building on the series of bilateral successes, the Armenian and Azerbaijani sides can also move forward on these unresolved issues. Everything seems to be in place for this to happen, but this is ultimately for the sides to decide how to handle this or that issue. On the issue of Armenian prisoners, it is our understanding that it is also being discussed between the sides. For our part, we would certainly continue to support due process, including humanitarian access and medical visits to the detainees. For long-term reconciliation to happen and to make peace irreversible, all issues will certainly need to be addressed, including the most sensitive ones. We believe that the initialling of the peace agreement provided the first step in this direction. Since then, the sides have been in close contact, at various levels, on many other issues. They discuss the practical implementation of agreed steps, or engage on next steps, for instance regarding the continuation of the delimitation and demarcation process. We also very much appreciate the fact that the sides’ rhetoric has generally improved, also to levels unseen until now. There are still fresh wounds from the various phases of conflict, as I said also several unresolved issues, including humanitarian ones, and societal reconciliation is an area where the EU would certainly be well placed to provide expertise and relevant advisory guidance, should the sides find it useful.
APA: Azerbaijan and Armenia have agreed not to deploy any third-party forces along their border. In this context, what is the EU’s position regarding the future of the EU Monitoring Mission in Armenia (EUMA)?
MG: The current mandate of the Mission was extended in January 2025 for a further two years, until 19 February 2027. It is my understanding that – unless requested otherwise – it will continue to perform its activities at least until the end of its current mandate. I also would like to use this opportunity to strongly deny all disinformation narratives about the Mission. As a full-fledged civilian mission, its goal is to observe and report with full impartiality on the situation on the ground on the Armenian side of the Armenia-Azerbaijan border and contribute to confidence-building among communities living in the immediate vicinity of the border. The Mission has for instance reported about an improved sense of security and stability since the first segment of the bilateral border was delimited last year, a sense which seems to have increased considerably further since the initialling of the peace agreement in August 2025.
Armenpress: Relations between Armenia and the European Union have been developing very actively recently, Armenia has adopted a law on starting the process of becoming a member of the European Union, the Prime Minister of Armenia has stated that Armenia is ready to get as close to the European Union as the European Union would like, the process of liberalizing EU visas for Armenian citizens is in an active phase. Do you consider Armenia’s membership in the European Union possible in the near future, and in general, how do you assess the current stage of development of relations?
MG: These issues are not part of my mandate per se, and I believe the EEAS and the EU Delegation in Armenia will be best placed to provide a comprehensive answer. Having said that, I can personally add that I’ve been closely following all these developments and I’m very pleased and encouraged to see the current level of EU-Armenia relations. It’s gratifying and highly motivating to move along this path together with the Armenian population. We are very much looking forward to the upcoming meeting of the EU-Armenia Partnership Council due to take place in Brussels in December 2025 as well as to the 8th EPC Summit scheduled for May 2026 in Yerevan.
APA: There is currently a general understanding between Azerbaijan and the EU to launch negotiations on new Partnership Priorities and to resume discussions on a new comprehensive draft Agreement. How do you assess the prospects for future cooperation between Azerbaijan and the European Union in this framework?
MG: Here also, this issue is not part of my mandate, and I believe the EEAS and the EU Delegation in Azerbaijan will be best placed to provide a comprehensive answer. Nevertheless, I’m personally pleased to observe the new positive momentum in EU-Azerbaijan relations, in particular since the visit of HR/VP Kallas to Baku last April. We hope that ongoing negotiations on new Partnership Priorities and discussions on a new draft bilateral Agreement can yield results very soon, so that we can focus on our bilateral agenda in a positive and comprehensive manner.