ՄԱԿ-ի Արդյունաբերական զարգացման կազմակերպությունն ընդունել է Հայաստանի, Մեքսիկայի և Ֆիլիպինների հեղինակած Շրջանաձև տնտեսության վերաբերյալ բանաձևը
Սաուդյան Արաբիայի մայրաքաղաք Ռիյադում նոյեմբերի 27-ին կայացել է Միավորված ազգերի կազմակերպության Արդյունաբերական զարգացման կազմակերպության Գլխավոր համաժողովի 21-րդ նստաշրջանը:
Ինչպես «Արմենպրես»–ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԳՆ–ի տարածած հաղորդագրությունից, համաժողովի շրջանակներում միաձայն ընդունվել է Հայաստանի, Մեքսիկայի և Ֆիլիպինների կողմից համատեղ ներկայացված «Շրջանաձև տնտեսություն` ներառական և կայուն զարգացման համար» խորագրով բանաձևը:
Բանաձևի նպատակն է խթանել շրջանաձև տնտեսությունը՝ ուղղված ավելի կայուն, դիմացկուն և ռեսուրսների արդյունավետ օգտագործման վրա հիմնված արդյունաբերական զարգացմանը:
Բանաձևում հատուկ շեշտադրվում է, որ զարգացող երկրներին անհրաժեշտ է աջակցել շրջանաձև տնտեսության ներդրմանն ուղղված ջանքերում` ֆինանսավորման, կարողությունների զարգացման, տեխնոլոգիաների փոխանցման և նորարարական լուծումների հասանելիության ապահովման միջոցով: Այն կարևորում է միջազգային ֆինանսական հաստատությունների և զարգացման գործակալությունների կողմից աջակցության ընդլայնումը:
Ընդգծվում է նաև, որ համագործակցության ամրապնդումը կարող է նպաստել զարգացող երկրների արդյունաբերական դիմադրողականության բարձրացմանը, աշխատատեղերի ստեղծմանը և կայուն զարգացման խթանմանը:
Գլխավոր համաժողովը ՄԱԿ-ի Արդյունաբերական զարգացման կազմակերպության որոշումների կայացման գերագույն մարմինն  է, որը գումարվում է երկու տարին մեկ անգամ։

Генконференция ЮНИДО приняла представленную Арменией, Мексикой и Филиппинами резолюцию «Циркулярная экономика для инклюзивного и устойчивого развития»
В столице Саудовской Аравии Эр-Рияде 27 ноября состоялась 21-я сессия Генеральной конференции Организации Объединенных Наций по промышленному развитию (ЮНИДО), на которой консенсусом была принята резолюция «Циркулярная экономика для инклюзивного и устойчивого развития», совместно представленная Арменией, Мексикой и Филиппинами.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, целью резолюции является продвижение циркулярной экономики как пути к более устойчивому, стабильному и ресурсосберегающему промышленному развитию.
В резолюции особо подчеркивается необходимость поддержки развивающихся стран в усилиях, направленных на внедрение циркулярной экономики посредством финансирования, наращивания потенциала, передачи технологий и обеспечения доступа к инновационным решениям. В документе подчеркивается важность расширения поддержки со стороны международных финансовых институтов и партнеров по развитию. Также подчеркивается, что укрепление сотрудничества может способствовать повышению промышленной устойчивости развивающихся стран, созданию рабочих мест и содействию устойчивому развитию.
Примечание: Генеральная конференция является высшим органом принятия решений Организации Объединенных Наций по промышленному развитию и созывается один раз в два года.