ՄԱԿ-ի Արդյունաբերական զարգացման կազմակերպությունն ընդունել է Հայաստանի, Մեքսիկայի և Ֆիլիպինների հեղինակած Շրջանաձև տնտեսության վերաբերյալ բանաձևը
Սաուդյան Արաբիայի մայրաքաղաք Ռիյադում նոյեմբերի 27-ին կայացել է Միավորված ազգերի կազմակերպության Արդյունաբերական զարգացման կազմակերպության Գլխավոր համաժողովի 21-րդ նստաշրջանը:
Ինչպես «Արմենպրես»–ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԳՆ–ի տարածած հաղորդագրությունից, համաժողովի շրջանակներում միաձայն ընդունվել է Հայաստանի, Մեքսիկայի և Ֆիլիպինների կողմից համատեղ ներկայացված «Շրջանաձև տնտեսություն` ներառական և կայուն զարգացման համար» խորագրով բանաձևը:
Բանաձևի նպատակն է խթանել շրջանաձև տնտեսությունը՝ ուղղված ավելի կայուն, դիմացկուն և ռեսուրսների արդյունավետ օգտագործման վրա հիմնված արդյունաբերական զարգացմանը:
Բանաձևում հատուկ շեշտադրվում է, որ զարգացող երկրներին անհրաժեշտ է աջակցել շրջանաձև տնտեսության ներդրմանն ուղղված ջանքերում` ֆինանսավորման, կարողությունների զարգացման, տեխնոլոգիաների փոխանցման և նորարարական լուծումների հասանելիության ապահովման միջոցով: Այն կարևորում է միջազգային ֆինանսական հաստատությունների և զարգացման գործակալությունների կողմից աջակցության ընդլայնումը:
Ընդգծվում է նաև, որ համագործակցության ամրապնդումը կարող է նպաստել զարգացող երկրների արդյունաբերական դիմադրողականության բարձրացմանը, աշխատատեղերի ստեղծմանը և կայուն զարգացման խթանմանը:
Գլխավոր համաժողովը ՄԱԿ-ի Արդյունաբերական զարգացման կազմակերպության որոշումների կայացման գերագույն մարմինն  է, որը գումարվում է երկու տարին մեկ անգամ։

UNIDO General Conference Adopts Resolution on Circular Economy Co-Authored by Armenia, Mexico, and the Philippines
On November 27, in Riyadh, Saudi Arabia, the 21st session of the General Conference of the United Nations Industrial Development Organization (UNIDO) adopted by consensus a resolution entitled “Circular Economy for Inclusive and Sustainable Development,” jointly submitted by Armenia, Mexico, and the Philippines, the Armenian Foreign Ministry has said in a statement.
The resolution aims to promote the circular economy as a key pathway towards more sustainable, resilient and resource-efficient industrial development.
According to the source, the resolution places particular emphasis on supporting developing countries through enhanced financing, capacity-building, technology transfer, and access to innovative solutions that can accelerate the implementation of circular-economy practices. It also underscores the need to scale up assistance from international financial institutions and development partners. The document further highlights that strengthened cooperation can help developing countries enhance industrial resilience, create jobs and advance their sustainable development.