Դիլիջան «Կազաչի» հատվածում բռնկված հրդեհը մեկուսացվել է, մյուս հատվածներում աշխատանքները շարունակվում են
Տավուշի մարզի Դիլիջան «Կազաչի» հատվածում բռնկված հրդեհը նոյեմբերի 26-ի ժամը 10։30-ի դրությամբ մեկուսացվել է, մյուս հատվածներում՝ Նավուր բնակավայրի մոտակայքում, Դիլիջանի ոլորաններին հարակից անտառում և Դիլիջանի «Լեռնային Արմենիա» հյուրանոցի մոտակայքում աշխատանքները շարունակվում են։
«Արմենպրես»–ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են Փրկարար ծառայությունից՝ ընդգծելով, որ մամուլում շրջանառվող տեղեկությունը առ այն, որ հրդեհը տարածվել է «Լեռնային Հայաստան» առողջարան, չի համապատասխանում իրականությանը։
«Հրդեհը հիմնականում տարածվել է խոտածածկ հատվածում։ Տարածքում մեծաքանակ ծառեր չեն այրվել․ արձանագրվել են ջերմահարումներ։
Հրդեհի տարածումը դեպի տներ և առողջարան կանխվել է»,– նշված է Փրկարար ծառայության տարածած հաղորդագրության մեջ։
Ընդհանուր առմամբ հրդեհաշիջման աշխատանքներին ներգրավված են 669 փրկարարական ծառայող, 215 էկոպարեկ և բնակիչներ։ Հրդեհաշիջման աշխատանքներին և տարածքի օդային հետախուզությանն աջակցելու նպատակով օրվա ընթացքում ՊՆ ուղղաթիռով իրականացվել է 22 թռիչք։
Աշխատանքներն ինտենսիվորեն շարունակվում են։
Անդրադառնալով մամուլում տարածվող՝ հրդեհաշիջման աշխատանքների համար կամավորների հավաքագրման մասին տեղեկություններին, Ծառայությունից հայտնում են, որ իրավիճակը լիովին ՀՀ ՆԳՆ փրկարար ծառայության վերահսկողության տակ է, իսկ կամավորական խմբերի օգնության անհրաժեշտության դեպքում կտրվի համապատասխան հայտարարություն:
«Հորդորում ենք խստորեն պահպանել հրդեհային անվտանգության կանոնները։ Հրդեհ կամ ծուխ նկատելու դեպքում խնդրում ենք անհապաղ զանգահարել 911»,– հայտնում են ՓԾ–ից։

Hundreds of firefighters, military helicopter tackle wildfires in Armenia’s northeast
Hundreds of firefighter-rescuers are combating four wildfires in Armenia’s northeastern Tavush province, near the popular resort town of Dilijan. The town itself appeared to be out of danger.
One of the fires – in an area called Kazanchi – has been contained as of 10:30 on November 26, authorities reported.
The Rescue Service said that firefighting operations to contain and extinguish the wildfires in other areas – near the Navur community, the forest along Dilijan’s winding roads, and adjacent to the Mountainous Armenia Hotel – are still ongoing. The Rescue Service denied media reports claiming that the fire had spread into the hotel’s territory.
“The fire mainly spread in the grassland areas. No large numbers of trees were burned in the area; only heat damage was recorded. The spread of the fire toward houses and the resort was prevented,” the Rescue Service said in a statement.
A total of 669 firefighter-rescuers, 215 eco-patrol officers, and local volunteers are involved in the operations. A military helicopter has conducted 22 flights, dropping water and carrying out reconnaissance.