Դիլիջան «Կազաչի» հատվածում բռնկված հրդեհը մեկուսացվել է, մյուս հատվածներում աշխատանքները շարունակվում են
Տավուշի մարզի Դիլիջան «Կազաչի» հատվածում բռնկված հրդեհը նոյեմբերի 26-ի ժամը 10։30-ի դրությամբ մեկուսացվել է, մյուս հատվածներում՝ Նավուր բնակավայրի մոտակայքում, Դիլիջանի ոլորաններին հարակից անտառում և Դիլիջանի «Լեռնային Արմենիա» հյուրանոցի մոտակայքում աշխատանքները շարունակվում են։
«Արմենպրես»–ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են Փրկարար ծառայությունից՝ ընդգծելով, որ մամուլում շրջանառվող տեղեկությունը առ այն, որ հրդեհը տարածվել է «Լեռնային Հայաստան» առողջարան, չի համապատասխանում իրականությանը։
«Հրդեհը հիմնականում տարածվել է խոտածածկ հատվածում։ Տարածքում մեծաքանակ ծառեր չեն այրվել․ արձանագրվել են ջերմահարումներ։
Հրդեհի տարածումը դեպի տներ և առողջարան կանխվել է»,– նշված է Փրկարար ծառայության տարածած հաղորդագրության մեջ։
Ընդհանուր առմամբ հրդեհաշիջման աշխատանքներին ներգրավված են 669 փրկարարական ծառայող, 215 էկոպարեկ և բնակիչներ։ Հրդեհաշիջման աշխատանքներին և տարածքի օդային հետախուզությանն աջակցելու նպատակով օրվա ընթացքում ՊՆ ուղղաթիռով իրականացվել է 22 թռիչք։
Աշխատանքներն ինտենսիվորեն շարունակվում են։
Անդրադառնալով մամուլում տարածվող՝ հրդեհաշիջման աշխատանքների համար կամավորների հավաքագրման մասին տեղեկություններին, Ծառայությունից հայտնում են, որ իրավիճակը լիովին ՀՀ ՆԳՆ փրկարար ծառայության վերահսկողության տակ է, իսկ կամավորական խմբերի օգնության անհրաժեշտության դեպքում կտրվի համապատասխան հայտարարություն:
«Հորդորում ենք խստորեն պահպանել հրդեհային անվտանգության կանոնները։ Հրդեհ կամ ծուխ նկատելու դեպքում խնդրում ենք անհապաղ զանգահարել 911»,– հայտնում են ՓԾ–ից։

Пожар, вспыхнувший на участке «Казачи» в Дилижане (Армения), локализован, на других участках работы продолжаются
По состоянию на 10:30 26 ноября пожар, вспыхнувший на участке «Казачи» в Дилижане Тавушской области Армении, локализован. На других участках работы продолжаются – в районе посёлка Навур, в лесу, прилегающем к дилижанскому серпантину, и возле гостиницы «Горная Армения» в Дилижане.
Как передает Арменпресс, об этом сообщили в Спасательной службе, подчеркнув, что распространенная в прессе информация о том, что пожар перекинулся на санаторий «Горная Армения», не соответствует действительности.
«Огонь в основном распространился по травянистой местности. Большого количества деревьев на участке не пострадало. Зафиксированы тепловые удары.
Распространения пожара на жилые дома и санаторий удалось избежать», – говорится в сообщении Спасательной службы.
Всего в тушении пожаров задействованы 669 спасателей, 215 экопатрульных и жителей. В течение дня вертолет Министерства обороны совершил 22 вылета для поддержки тушения пожаров и воздушной разведки местности.
Работы продолжаются в интенсивном режиме.
Со ссылкой на распространенную в прессе информацию о наборе добровольцев для тушения пожаров, сообщается, что ситуация находится под полным контролем Спасательной службы МВД РА, и в случае необходимости привлечения волонтёрских групп будет сделано соответствующее заявление.
«Призываем вас строго соблюдать правила пожарной безопасности. Если вы заметили пожар или дым, немедленно позвоните по номеру 911», — сообщает Спасательная служба.