Չինաստանը տիեզերք կարձակի «Շենչժոու-22» տիեզերանավը
Չինաստանը նոյեմբերի 25-ին տիեզերք կարձակի «Շենչժոու-22» տիեզերանավը։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնել է պետական ​​CCTV հեռուստաալիքը։
Այս քայլը կօգնի վերականգնել երկրի տիեզերական կայանի, ինչպես նաև անձնակազմով թռիչքների ծրագրի աշխատանքը, որը խաթարվել էր նոյեմբերի սկզբին։
«Շենչժոու-22» տիեզերանավը ուղարկվում է Չինաստանի «Տյանգուն» տիեզերակայան՝ փոխարինելու «Շենչժոու-21» տիեզերանավը, որը նոյեմբերի սկզբին ստիպված էր վերադառնալ Երկիր՝ նախատեսված ժամանակացույցից վեց ամիս առաջ։ Պատճառը տիեզերական աղբի պատճառով կայանին կցված մեկ այլ տիեզերանավի՝ «Շենչժոու-20» վնասվելն էր։
«Շենչժոու-21»-ը Երկիր վերադարձրեց «Շենչժոու-20»-ի անձնակազմին։ Իսկ «Շենչժոու-20»-ի տիեզերանավը, որը վնասված է, շարունակում է մնալ «Տյանգուն» տիեզերակայանին կցված։

Китай запустит космический корабль “Шэньчжоу-22”
25 ноября Китай запустит космический корабль “Шэньчжоу-22”. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщил государственный телеканал CCTV.
Он поможет восстановить работу космической станции, а также программу пилотируемых полётов, прерванную в начале ноября.
Космический корабль “Шэньчжоу-22” отправится на орбитальную станцию “Тяньгун” для замены космического корабля “Шэньчжоу-21”, который был вынужден вернуться на Землю в начале ноября, на шесть месяцев раньше запланированного срока. Причиной стало повреждение другого корабля “Шэньчжоу-20” космическим мусором.
“Шэньчжоу-21” вернул экипаж “Шэньчжоу-20” на землю. Повреждённый “Шэньчжоу-20” остаётся пристыкованным к орбитальной станции “Тяньгун”.