Վաշինգտոնում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև համաձայնությունները նոր հնարավորություններ են բացելու նաև Վրաստանի համար. Վահան Կոստանյան
Վաշինգտոնում օգոստոսի 8-ին Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունների արդյունքում ապաշրջափակում է տեղի ունենալու ոչ միայն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, այլև դա նոր հնարավորություններ է բացելու Վրաստանի համար։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի գլխավորած պատվիրակության կազմում Վրաստան կատարած այցի շրջանակներում հայտարարել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը՝ ամփոփելով Թբիլիսիում անցկացրած հանդիպումներն ու դրանց արդյունքները։
Փոխնախարարի բնորոշմամբ՝ Հայաստանն ու Վրաստանը մշտապես շատ բաց քննարկումներ են ունենում տարբեր հարցերի վերաբերյալ։
«Հայաստանն ու Վրաստանը մշտապես շատ բաց շփումներ են ունենում երկուստեք հուզող հարցերի շուրջ։ Խոսում ենք նաև, բնականաբար, տարածաշրջանային համագործակցության մասին, որովհետև օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատումից հետո, ըստ էության, ապաշրջափակում է տեղի ունենալու ոչ միայն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, այլև դա նոր հնարավորություններ է բացելու բարեկամ Վրաստանի համար։ Այդ առումով երկկողմ օրակարգը բավականին հագեցած էր, և վստահաբար նաև այս այցի ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության նախագահը իր հանդիպումների ընթացքում շոշափել է այս բոլոր թեմաները»,-ընդգծեց Վահան Կոստանյանը։
Անդրադառնալով տարբեր ոլորտներում Հայաստանի և Վրաստանի միջև համագործակցությանը՝ Կոստանյանն ընդգծեց, որ երկու երկրները մշտական երկխոսության մեջ են, փոխայցերի ինտենսիվությունը բավականին բարձր է։
«Վերջին 1-2 ամսվա ընթացքում արդեն ունեցել ենք Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի այցը, օրեր առաջ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարը ևս պաշտոնական այցով Թբիլիսիում էր, Արդարադատության նախարարը ևս այստեղ էր, մյուս շաբաթ սպասվում է Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի այցը։ Բացի դրանից, վրացի գործընկերների հետ շփումները նաև հեռավար են շարունակում, ինչը խոսում է մեր հարաբերությունների կարևորության մասին»,-նշեց Վահան Կոստանյանը։
Հայաստանն ու Ադրբեջանն օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում նախաստորագրել են խաղաղության համաձայնագիրը, որից հետո թե՛ Հայաստանի վարչապետը, թե՛ Ադրբեջանի նախագահը հայտարարել են, որ երկու երկրների միջև խաղաղություն է հաստատվել։ Վաշինգտոնում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի մասնակցությամբ տեղի ունեցած խաղաղության գագաթնաժողովի արդյունքներով Հայաստանն ու Ադրբեջանը՝ ԱՄՆ նախագահի վկայությամբ, հռչակագիր են ստորագրել։

Вашингтонские договорённости между Арменией и Азербайджаном откроют новые возможности и для Грузии - Ваган Костанян
В результате договорённостей, достигнутых между Арменией и Азербайджаном в Вашингтоне 8 августа, будет не только снята блокада между Арменией и Азербайджаном, но и откроются новые возможности для Грузии.
Как сообщает корреспондент Арменпресс, об этом заявил заместитель министра иностранных дел Республики Армения Ваган Костанян в рамках визита в Грузию в составе делегации, возглавляемой президентом Республики Армения Ваагном Хачатуряном, подводя итоги проведённых в Тбилиси встреч и их итоги.
По словам заместителя министра, Армения и Грузия всегда ведут очень открытые переговоры по различным вопросам.
«Армения и Грузия всегда поддерживали очень открытые контакты по вопросам, представляющим взаимный интерес. Речь, естественно, идёт и о региональном сотрудничестве, поскольку после установления мира между Арменией и Азербайджаном в Вашингтоне 8 августа, по сути, будет не только снята блокада между Арменией и Азербайджаном, но и откроются новые возможности для дружественной Грузии. В этом плане двусторонняя повестка была весьма насыщенной, и, безусловно, в ходе нынешнего визита президент Республики Армения затронул все эти темы в ходе своих встреч», — подчеркнул Ваан Костанян.
Коснувшись сотрудничества Армении и Грузии в различных сферах, Костанян подчеркнул, что две страны находятся в постоянном диалоге, интенсивность взаимных визитов довольно высока. «За последние 1-2 месяца уже состоялся визит премьер-министра Республики Армения, несколько дней назад в Тбилиси с официальным визитом находился министр иностранных дел Республики Армения, здесь же был министр юстиции, на следующей неделе ожидается визит министра территориального управления и инфраструктур Армении. Кроме того, контакты с грузинскими партнерами продолжаются и в дистанционном формате, что говорит о важности наших отношений», — отметил Ваан Костанян.
8 августа в Вашингтоне Армения и Азербайджан парафировали мирное соглашение, после чего премьер-министр Армении и президент Азербайджана заявили об установлении мира между двумя странами. По итогам мирного саммита, состоявшегося в Вашингтоне с участием премьер-министра Армении Никола Пашиняна, президента Азербайджана Ильхама Алиева и президента США Дональда Трампа, Армения и Азербайджан подписали декларацию в присутствии президента США.