Շատախի փրկված հիշողությունը. հանրության ուշադրությանը ներկայացվեց Սերոբ Քոսյանի հուշագրությունը
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը հանրությանը ներկայացրեց Սերոբ Քոսյանի բացառիկ ձեռագիրը՝ ««Նորահայտ» Շատախը. Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած շատախցու հուշագրություն» գիրքը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նոյեմբերի 19-ին տեղի ուենցած շնորհանդեսը մեկնարկեց  գրքի օրհնության  արարողությամբ:
Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների հուշագրությունների մատենաշարի շրջանակում լույս տեսած այս աշխատությունն  ամբողջությամբ ներկայացնում է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած շատախցի Սերոբ Քոսյանի երկգիրք՝ «Շատախի հովիտը» և «Շատախի ծռեր» անտիպ ձեռագիր հուշագրությունը:
Սերոբ Քոսյանը 15 տարեկան էր, երբ կորցրեց իր ամբողջ ընտանիքը, բայց 70 տարեկանում որոշեց փրկել այն, ինչը դեռ հնարավոր էր։ Նրա ձեռագիր հուշագրությունը վերականգնում է Օսմանյան կայսրությունում հայաբնակ Վանի նահանգի Շատախ գավառակում կյանքի մանրամասները՝ լեզվից մինչև ավանդույթներ ու երգիծազրույցներ։
Քոսյանն այս գրառումներն արել է ապագա սերունդներին իր հայրենի Շատախին, այնտեղի բարբառին, նիստուկացին, կենցաղին, արհեստներին և բնությանը կապելու, ինչպես նաև Հայոց ցեղասպանության վերապրածի իր դաժան ճանապարհի մասին պատմելու նպատակով:
Սերոբ Քոսյանի որդին՝ Սուրեն Կասյանը նշեց, որ թեպետ իր հայրը գրող չէ, բայց իր ծերության տարիներին սկսել է գրի առնել հայրենիքի մասին հուշերը՝ նպատակ ունենալով այն որպես ժառանգություն թողնել սերունդներին:
«Հայրս ծնվել է 1899 թվականին և Ցեղասպանության ժամանակ եղել է 15 տարեկան: Բավականին հասուն պատանի է եղել, և նրա ամբողջ վերապրածն իր հիշողության մեջ շատ վառ պահպանվել է: Գաղթի սկզբնական շրջանում կարողացել են փախչել  ինքն ու քույրը, բայց, ցավոք, ճանապարհին կորցրել է նաև քրոջը․ իր գերդաստանից մնացել է միայն ինքը։ Հայրս բավականին մեծ էր՝ մոտ 70 տարեկան, երբ սկսեց գրել իր հուշերը: Եվ որպեսզի այս հուշերը հասանելի դառնան բոլորին, Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին ես հորս բոլոր ձեռագրերը և նրա ձեռքով գծված Շատախի շրջկենտրոն Թաղի քարտեզը հանձնեցի Հայոց ցեղասպանության թանգարանին»,- պատմեց նա:
Սուրեն Կասյանը միշտ է ցանկացել, որ հոր թողած հուշերը մի օր գրքի վերածվեն և այժմ ուրախ է, որ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի նախաձեռնությամբ այդ ցանկությունը կյանքի է կոչվել։
Գրքի խմբագիր, ԵՊՀ դասախոս և ՀՑԹԻ-ի գիտաշխատող, բ.գ.թ., դոցենտ Էլինա Միրզոյանի գնահատմամբ՝ Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած շատախցի Սերոբ Քոսյանի հուշագրության հրատարակումը մեծ կարևորություն ունի։ Իր բովանդակությամբ այն նախատեսված է ոչ միայն նեղ մասնագիտական շրջանակների, այլև բոլոր այն ընթերցողների համար, որոնք ցանկանում են խորապես ճանաչել հայ ժողովրդին, այս դեպքում՝ առավելապես Շատախը և շատախցիներին։
Գրքի խմբագրի խոսքով՝ Շատախը նաև գիտական տեսանկյունից քիչ ուսումնասիրված տարածք է, իսկ երբ դրա պատմությունը ներկայացվում է հենց վերապրածի՝ բնիկ շատախցի Սերոբ Քոսյանի կողմից, աշխատությունն ավելի արժեքավոր է դառնում։
«Գիրքը ոչ միայն մեկ գերդաստանի, այլ նաև ամբողջ բնակավայրի պատմությունն է, և Սերոբ Քոսյանը փաստացի փրկել է այդ պատմությունը։ Սա էլ է գրքի բացառիկության պատճառը։ Այն ներկայացնում է Շատախը և շատախցիներին իրենց էթնոմշակութային առանձնահատկություններով՝ լեզվով, կենցաղով, նիստուկացով, ավանդույթներով, երգիծազրույցներով ու զավեշտապատումներով:
Սերոբ Քոսյանը 15 տարեկան է եղել Ցեղասպանության տարիներին, այսինքն՝ լիովին գիտակցել է իր անցած ճանապարհը, կրած կորուստները և իր առջև կանգնած անորոշությունը։ Այդ ապրումները նրան հետապնդել են ամբողջ կյանքում։ Նա դարձել է 68-70 տարեկան, երբ սկսել է գրի առնել իր հիշողությունները: Սերոբ Քոսյանը նշել է, որ ինքը կարող էր շատ ավելին պատմել, սակայն իր նպատակն այլ է եղել. նա չի ցանկացել կրկնել գաղթի  հայտնի զարհուրելի դեպքերը, այլ ձգտել է ձևակերպել իր վերապրումի բանաձևը՝ փրկել մի ամբողջ բնակավայրի պատմությունը»,- նշեց Էլինա Միրզոյանը:
Աշխատությունը մեծ նշանակություն ունի լեզվաբանական տեսանկյունից․ դրանում ներառված են Շատախի գավառակի շրջկենտրոն Թաղի խոսակցական շուրջ 280 բառեր։ Գիրքը բացառիկ է նաև բարբառագիտության առումով, քանի որ մասամբ գրված է հենց Շատախի բարբառով։ Խմբագրի խոսքով՝ գրքի ցեղասպանագիտական արժեքը ևս պակաս կարևոր չէ, քանի որ Սերոբ Քոսյանը կարողացել է պահպանել ոչ միայն նյութական, այլև մտավոր ժառանգությունը, ինչը ոչ բոլորին է տրված։
«Գիրքը բոլոր գիտակարգերի տեսանկյունից արժեքավոր է, և որևէ մի արժեք առանձնացնելը կնվազեցնի մյուսների նշանակությունը։ Բացի դրանից, առանձնահատուկ են նաև գրքում ընդգրկված զավեշտապատումները: Սրանք հետաքրքիր են նրանով, որ ցավի միջով անցած մարդը կարողացել է նաև ժպիտ փոխանցել ընթերցողին»,- եզրափակեց գրքի խմբագիրը:

Музей-институт Геноцида армян представил публике эксклюзивную рукопись Сероба Косяна – книгу ««Вновь открытый Шатах»: воспоминания шатахца, пережившего Геноцид армян».
Как сообщает Арменпресс, презентация, состоявшаяся 19 ноября, началась с церемонии освящения книги.
Изданная в рамках серии «Воспоминания переживших Геноцид армян», эта работа представляет собой полноценный двухтомник «Шатахская долина» и «Шатах црер» – неопубликованные рукописные воспоминания шатахца Сероба Косяна.
Серобу Косяну было 15 лет, когда он потерял всю свою семью, но в 70 лет он решил спасти то, что ещё возможно. Его рукописные мемуары воссоздают подробности жизни армянонаселённой провинции Шатах в провинции Ван Османской империи – от языка до традиций и сатирических бесед.
Сын Сероба Косяна, Сурен Касян, отметил, что, хотя его отец не был писателем, в старости он начал записывать воспоминания о родине, стремясь оставить её в наследство поколениям.
«Мой отец родился в 1899 году во время Геноцида ему был 15 лет. Он был довольно зрелым молодым человеком, и всё пережитое очень живо сохранилось в его памяти. В начальный период исхода ему вместе с сестрой удалось бежать, но, к сожалению, по дороге он потерял и сестру; из всей большой семьи остался только он. Мой отец начал писать свои мемуары уже в довольно преклонном возрасте, ему было около 70 лет. И чтобы эти мемуары стали доступны всем, к 100-летию Геноцида армян, я передал в дар Музею Геноцида армян все рукописи отца и составленную им карту Таха, райцентра Шатаха», – сказал он.
Сурен Касян всегда мечтал, чтобы воспоминания его отца когда-нибудь были изданы в виде книги, и теперь он рад, что это желание осуществилось благодаря инициативе Музея-института Геноцида армян.
По словам редактора книги, автора предисловия и сносок, кандидата исторических наук, доцента Элины Мирзоян, публикация воспоминаний Сероба Косяна, жителя Шатаха, пережившего Геноцид армян, имеет большое значение. По своему содержанию книга предназначена не только для узких профессиональных кругов, но и для всех читателей, желающих глубоко познакомиться с армянским народом, в данном случае, прежде всего с Шатахом и его жителями.
По словам редактора книги, Шатах – малоизученная область с научной точки зрения, и когда её историю представляет сам выживший, коренной шатахец Сероб Косян, работа приобретает ещё большую ценность.
«Эта книга – история не только одной семьи, но и всего поселения, и Сероб Косян фактически спас эту историю. В этом и заключается уникальность книги. Она представляет Шатах и шатахцев с их этнокультурными особенностями: языком, образом жизни, обычаями, традициями, сатирами и анекдотами.
Серобу Косяну было 15 лет в годы Геноцида, то есть он полностью осознавал пройденный путь, понесённые потери и неизвестность, с которой столкнулся. Эти переживания преследовали его всю жизнь. Ему было 68–70 лет, когда он начал записывать свои воспоминания. Сероб Косян отметил, что мог бы рассказать гораздо больше, но его цель была иной: он не хотел повторять известные ужасные события исхода, а стремился сформулировать формулу своего выживания – сохранить историю целого поселения», – отметила Элина Мирзоян.
Работа имеет большое значение с лингвистической точки зрения: она включает около 280 разговорных слов райцентра Шатахской области - Тага. Книга также уникальна с точки зрения диалектологии, поскольку частично написана на шатахском диалекте. По мнению редактора, не менее важна геноцидно-научная ценность книги, поскольку Сероб Косян сумел сохранить не только материальное, но и интеллектуальное наследие, которое дано не каждому.
«Книга ценна с точки зрения всех дисциплин, и выделение какой-либо одной ценности снижает значимость других. Кроме того, включённые в книгу комиксы также особенны. Они интересны тем, что человек, прошедший через боль, смог подарить читателю улыбку», — заключила редактор книги.