Մեկնարկում է ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի պաշտոնական այցը Չեխիա
ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի գլխավորած պատվիրակությունը պաշտոնական այցով ժամանել է Չեխիայի Հանրապետություն։ Պատվիրակության կազմում են ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը, Արտաքին գործերի և միջազգային առևտրի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը, Չեխիայի Հանրապետությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Աշոտ Հովակիմյանը, պաշտոնատար այլ անձինք։
Ինչպես Պրահայից հայտնում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, Վացլավ Հավելի անվան միջազգային օդանավակայանում նախագահ Խաչատուրյանի գլխավորած պատվիրակությանը դիմավորել են Չեխիայի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Յիրժի Բրոդսկին, ՀՀ-ում Չեխիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Պետր Պիրունչիկը։
Սեպտեմբերի 3-ին նախատեսված են ՀՀ նախագահի հանդիպումները Չեխիայի նախագահ Պետր Պավելի հետ` նախագահական նստավայրում` Պրահայի ամրոցում. առանձնազրույցին կհաջորդեն պատվիրակությունների ընդլայնված կազմով քննարկումները։ Երկու երկրների նախագահները հանդես կգան մամուլի ասուլիսով։
Վահագն Խաչատուրյանը հանդիպումներ կունենա նաև Չեխիայի Սենատի նախագահ Միլոշ Վիստրչիլի հետ, որին կմասնակցեն նաև Սենատի փոխնախագահները, Արտաքին կապերի, պաշտպանության և անվտանգության, ինչպես նաև ԵՄ հարցերով հանձնաժողովների նախագահները։
Ապա քննարկումները կշարունակվեն նաև Պատգամավորների պալատում. ՀՀ նախագահին կողջունի Պատգամավորների պալատի նախագահ Տոմիո Օկամուրան։ Պաշտոնական այցի ընթացքում նախատեսված է նաև հանդիպում Չեխիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ, ինչպես նաև տեղի կունենա «Համերաշխություն. ի նշանավորումն 1988 թվականի երկրաշարժից հետո Հայաստանին ցուցաբերած Չեխիայի աջակցության» խորագրով միջոցառումը։

A delegation led by Armenian President Vahagn Khachaturyan has arrived in the Czech Republic on an official visit. The delegation includes Armenian Minister of Territorial Administration and Infrastructure Davit Khudatyan, Deputy Minister of Foreign Affairs and International Trade Vahan Kostanyan, Armenian Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the Czech Republic Ashot Hovakimyan, and other officials.
As the Armenpress correspondent reports from Prague, the delegation led by President Khachaturyan was welcomed at Václav Havel International Airport by Czech Deputy Foreign Minister Jiří Brodský and Czech Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Armenia Petr Pirunčík.
On September 3, the Armenian President is scheduled to meet Czech President Petr Pavel at the presidential residence at Prague Castle. The one-on-one meeting will be followed by discussions in an expanded format with the participation of the delegations. The presidents of the two countries will hold a press conference.
Vahagn Khachaturyan will also meet President of the Czech Senate Miloš Vystrčil. The meeting will also be attended by the Senate’s vice-presidents and the chairs of the committees on foreign affairs, defence and security, as well as EU affairs.
The discussions will then continue at the Chamber of Deputies, where the Armenian President will be welcomed by Tomio Okamura.