SpaceX-ը ուղեծիր է դուրս բերել օվկիանոսի մակարդակի ուսումնասիրությամբ զբաղվող Sentinel-6B արբանյակը
Ավիատիտեզերական SpaceX ընկերության Falcon 9 հրթիռը նոյեմբերի 17-ին բարեհաջող կերպով Երկրի ուղեծիր է դուրս բերել Եվրոպական տիեզերական գործակալության (ESA) Sentinel-6B արբանյակը, որը հետևելու է օվկիանոսի մակարդակի փոփոխություններին։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին X-ի էջում հայտնել է SpaceX-ը։
Deployment of Sentinel-6B confirmed pic.twitter.com/sNHVyUksNZ
— SpaceX (@SpaceX) November 17, 2025
Ակնկալվում է, որ Sentinel-6B արբանյակը, որի ստեղծմանը մասնակցել է նաև NASA-ն, նախատեսված է համաշխարհային օվկիանոսի մակարդակը, խոնավությունը, ճնշումը և ջերմաստիճանը ճշգրիտ որոշելու համար։ Տվյալները կօգնեն ավելի լավ կանխատեսել բնական աղետները և ստեղծել կլիմայի փոփոխության մոդելներ։

SpaceX запустила спутник Sentinel-6B для мониторинга уровня океана
Ракета-носитель Falcon 9 аэрокосмической компании SpaceX 17 ноября успешно вывела на орбиту Земли спутник Sentinel-6B Европейского космического агентства (ЕКА), который будет отслеживать изменения уровня океана. Как сообщает Арменпресс, SpaceX объявила об этом на своей странице в X.
Deployment of Sentinel-6B confirmed pic.twitter.com/sNHVyUksNZ
— SpaceX (@SpaceX) November 17, 2025
Ожидается, что спутник Sentinel-6B, также разработанный NASA, будет точно измерять уровень мирового океана, влажность, давление и температуру. Эти данные помогут более точно прогнозировать стихийные бедствия и создавать модели изменения климата.