ԱՄՆ-ն, Ռուսաստանը և Չինաստանը կարող են համաձայնության գալ միջուկային զենքի կրճատման շուրջ. Թրամփ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը համոզված է, որ Ռուսաստանը, Չինաստանը և Միացյալ Նահանգները կարող են համաձայնության հասնել միջուկային սպառազինությունների կրճատման շուրջ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է Կենտրոնական Ասիայի 5 երկրների ղեկավարների հետ հանդիպմանը, որի տեսանյութը տարածել է The Associated Press  գործակալությունը։
«Իմ դոկտրինը կլինի ապամիջուկայնացումը: Որովհետև մենք բավականաչափ միջուկային սպառազինություններ ունենք», - ընդգծել է Թրամփը:
Նա ևս մեկ անգամ նշել է, որ ԱՄՆ-ն միջուկային զենքերով առաջին տեղում է, Ռուսաստանը՝ երկրորդ, իսկ Չինաստանը՝ երրորդ, չնայած բավական հետ է։
«Կարծում եմ՝ ապամիջուկայնացումը հիանալի բան կլիներ։ Մենք կարող ենք աշխարհը 150 անգամ պայթեցնել։ Դրա կարիքը չկա։ Ես այդ մասին խոսել եմ (Ռուսաստանի) նախագահ Պուտինի հետ: Ես այդ մասին խոսել եմ (Չինաստանի) նախագահ Սիի հետ: Բոլորը կցանկանային այդ բոլոր միջոցները ծախսել այլ բանի վրա, այն բանի վրա, որն իրոք օգուտ է տալիս մարդկանց։ Կարծում եմ՝ նման բան կարող է տեղի ունենալ», - հայտարարել է ԱՄՆ ղեկավարը:
Նա շեշտել է, որ խաղաղություն է ցանկանում։
«Ես խաղաղություն եմ ցանկանում ուժի միջոցով։ Բայց մենք խաղաղություն ենք ցանկանում ամբողջ աշխարհում։ Եվ մենք մոտ ենք  դրան», - հավելել է Թրամփը:

США, Россия и Китай могут договориться о сокращении ядерного оружия: Трамп
Президент США Дональд Трамп уверен, что Россия, Китай и США смогут достичь соглашения о сокращении ядерного оружия. Как передает “Арменпресс”, он заявил об этом на встрече с лидерами пяти стран Центральной Азии, видеозапись которой распространило агентство Associated Press.
“Моя доктрина заключалась бы в денуклеаризации. Потому что у нас достаточно ядерных [вооружений]”, — подчеркнул Трамп.
Он ещё раз отметил, что США занимают первое место по ядерному оружию, Россия — второе, а Китай — третье, хотя и значительно отстаёт.
“Я думаю, денуклеаризация была бы великой вещью. Мы можем взорвать мир 150 раз. В этом нет необходимости. Я говорил об этом с президентом России Путиным. Я говорил об этом с председателем Китая Си. Каждый хотел бы потратить все эти деньги на что-то другое, на то, что действительно приносит пользу людям. Я думаю, что что-то подобное возможно”, — заявил американский лидер.
Он подчеркнул, что хочет мира.
“Я хочу мира посредством силы. Но мы хотим мира во всем мире. И мы близки к тому, чтобы этого добиться”, — добавил Трамп.