ՄԻՊ աշխատակազմի և Եվրոպայի խորհրդի համագործակցությամբ դասընթաց-քննարկում՝ աշխատակազմի կարողություններն ու գործնական հմտությունները թեմայով
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի և Եվրոպայի խորհրդի համագործակցությամբ հոկտեմբերի 31-ից նոյեմբերի 1-ը Ծաղկաձորում կազմակերպվել է երկօրյա դասընթաց-քննարկում։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ՄԻՊ գրասենյակից, դասընթացի նպատակն էր ամրապնդել Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի կարողություններն ու գործնական հմտությունները՝ կապված Եվրոպական սոցիալական խարտիայի չափանիշների կիրառման, ինչպես նաև տեղահանված անձանց և փախստականների սոցիալական իրավունքների խախտումների և պաշտպանության վերաբերյալ տվյալների հավաքագրման, փաստաթղթավորման և մշակման գործընթացների հետ։
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես են եկել ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի քաղաքացիական, սոցիալ-տնտեսական և մշակութային իրավունքների պաշտպանության դեպարտամենտի ղեկավար Վլադիմիր Հովհաննիսյանը և Եվրոպայի խորհրդի Սոցիալական իրավունքների վարչության «Մարդու սոցիալական իրավունքների ամրապնդումը Հայաստանում» ծրագրի համակարգող Տանյա Մոնտանարին։ Դասընթացը վարել են Սերբիայում մարդու իրավունքների ոլորտի փորձագետ Դանիլո Չուրչիչը, Սլովակիայի Մարդու իրավունքների ազգային կենտրոնի ներկայացուցիչ Լենկա Վեստենիչկան և Մոլդովայի Հանրապետության օմբուդսմանական հաստատության ավագ խորհրդատու Իոն Միրոնը:
Վլադիմիր Հովհաննիսյանը շնորհակալություն է հայտնել միջոցառման կազմակերպման համար՝ ընդգծելով, որ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց իրավունքների և ազատությունների պաշտպանությունը գտնվում է Մարդու իրավունքների պաշտպանի ամենօրյա և անմիջական ուշադրության կենտրոնում։
Դասընթացը կազմակերպվել է ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի և Եվրոպայի խորհրդի համագործակցությամբ՝ Եվրոպայի խորհրդի «Մարդու սոցիալական իրավունքների ամրապնդումը Հայաստանում» ծրագրի շրջանակում։
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի կարողությունների զարգացմանն ուղղված նման միջոցառումները կրում են շարունակական բնույթ:

Тренинг – обсуждение, совместно проведенный Офисом Омбудсмена и Советом Европы на тему “Способности и практические навыки персонала”
С 31 октября по 1 ноября в Цахкадзоре совместно с Офисом Защитника прав человека и Советом Европы был организован двухдневный тренинг-дискуссия.
Как сообщили "Арменпресс" в Офисе Защитника прав человека, целью тренинга было укрепление потенциала и практических навыков сотрудников Офиса Защитника прав человека в области применения стандартов Европейской социальной хартии, а также процессов сбора, документирования и обработки данных о нарушениях и защите социальных прав перемещенных лиц и беженцев.
С приветственным словом выступили Владимир Ованнисян, начальник Управления по защите гражданских, социально-экономических и культурных прав Офиса Защитника прав человека и Таня Монтанари, координатор программы “Укрепление социальных прав человека в Армении” Департамента социальных прав Совета Европы. Тренинг провели Данило Чурчич, эксперт по правам человека в Сербии, Ленка Вестенчка, представитель Национального центра по правам человека Словакии, и Ион Мирон, старший советник Института оОмбудсмена Республики Молдова.
Владимир Ованнисян выразил благодарность за организацию мероприятия, подчеркнув, что защита прав и свобод насильственно перемещенных лиц из Нагорного Карабаха находится в ежедневном и непосредственном центре внимания Защитника прав человека Республики Армения.
Тренинг был организован совместно с Офисом Защитника прав человека и Советом Европы в рамках программы Совета Европы “Укрепление социальных прав человека в Армении”.
Подобные мероприятия, направленные на развитие потенциала сотрудников Защитника прав человека, носят постоянный характер.