Կառավարությունը հավանություն տվեց ժամկետային զինծառայությունը 6 ամսով կրճատելու օրինագծին
Պարտադիր զինվորական ծառայության ժամկետը 6 ամսով կրճատելու օրենքի նախագիծը հավանություն ստացավ Հայաստանի կառավարության կողմից:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ գործադիրի հոկտեմբերի 30-ի նիստում օրենքի նախագիծը ներկայացրեց Պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանը:
Օրինագծով նախատեսվում է շարքային կազմի 24-ամսյա պարտադիր զինվորական ծառայության ժամկետը 2025 թվականի ձմեռային զորակոչից սկսած կրճատել 6 ամսով՝ սահմանելով 18-ամսյա ժամկետով պարտադիր զինվորական ծառայություն:
«Ներկայում շրջանառության մեջ գտնվող 2025 թվականի ձմեռային զորակոչ հայտարարելու մասին կառավարության որոշման նախագծով նախատեսվում է ձմեռային զորակոչի շրջանակներում զինված ուժերի համալրման բուն գործընթացը սկսել 2026 թվականի հունվարի 7-ից, որի արդյունքում՝ 18-ամսյա ժամկետով ծառայություն են իրականացնելու 2025 թվականի ձմեռային զորակոչից սկսած պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչված քաղաքացիները»,- ասաց Սարգսյանը:
Ծառայության ժամկետի կրճատումը չի տարածվելու 2026 թվականի հունվարի 1-ի դրությամբ պարտադիր զինվորական ծառայության մեջ գտնվող քաղաքացիների վրա:

Правительство Армении одобрило законопроект о сокращении срока обязательной военной службы на 6 месяцев
Законопроект о сокращении срока обязательной военной службы на 6 месяцев был одобрен правительством Армении.
Как сообщает Арменпресс, законопроект представил заместитель министра обороны Арман Саргсян на заседании исполнительной власти 30 октября.
Законопроект предусматривает сокращение на 6 месяцев (с 24-х) срока обязательной военной службы рядового состава, начиная с зимнего призыва 2025 года, установив срок обязательной военной службы в 18 месяцев.
«Проект постановления правительства об объявлении зимнего призыва 2025 года, находящийся в настоящее время в обращении, предусматривает начало фактического процесса пополнения Вооружённых Сил в рамках зимнего призыва с 7 января 2026 года, в результате чего граждане, призванные на обязательную военную службу, начиная с зимнего призыва 2025 года, будут служить в течение 18 месяцев», — сказал Саргсян.
Сокращение срока службы не будет распространяться на граждан, находящихся на срочной военной службе с 1 января 2026 года.