Լուվրի թանգարանում կողոպուտի գործով երկու մարդ է ձերբակալվել
Ֆրանսիայի իշխանությունները ձերբակալել են Լուվրի թանգարանում իրականացված կողոպուտի մեջ մեղադրվող երկու կասկածյալի: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Reuters-ը, տեղեկությունը հաստատել է Փարիզի դատախազությունը՝ չցանկանալով տրամադրել մանրամասներ։
Le Parisien պարբերականի տվյալներով, որ կասկածյալներից մեկը ձերբակալվել է հոկտեմբերի 25-ի երեկոյան՝ Փարիզի Շառլ դը Գոլ օդանավակայանում, երբ պատրաստվում էր մեկնել Ալժիր։ Մյուսը ձերբակալվել է կարճ ժամանակ անց Փարիզի արվարձաններից մեկում։ Երկու ձերբակալվածները, ում ինքնությունը գաղտնի է պահվում, մոտ 30 տարեկան տղամարդիկ են։
Փարիզի դատախազ Լոր Բեքուոն դժգոհություն է հայտնել ձերբակալման փաստի վերաբերյալ տեղեկությունների տարածման առնչությամբ՝ նշելով, որ դա կարող է խոչընդոտել մոտ 100 մոբիլիզացված քննիչների քննչական ջանքերին՝ թե՛ գողացված զարդերի որոնման, թե՛ բոլոր մեղավորների որոնման գործում:
Ներքին գործերի նախարար Լորան Նունյեսը, որը հանրային ճնշման տակ է կողոպուտի պատճառով, X-ում շնորհավորել է քննիչներին, բայց լրացուցիչ մանրամասներ չի հայտնել:
Հոկտեմբերի 19-ի առավոտյան կողոպտիչները կռունկի միջոցով բարձրացել էին, կոտրել Լուվրի թանգարանի ապակիներից մեկը և Ապոլլոնի սրահից գողացել զարդեր, այդ թվում՝ Նապոլեոն Բոնապարտի և նրա կնոջ հավաքածուից։ Ընդհանուր առմամբ, գողացվել էր 9 զարդ, սակայն դրանցից մեկը՝ Նապոլեոն 3-րդի կնոջ՝ կայսրուհի Եվգենյայի թագն ավելի ուշ թանգարանից ոչ հեռու հայտնաբերվել էր վնասված վիճակում։ Կողոպտիչները դեպքի վայրից փախել են սկուտերներով։ Կողոպուտը տևել է 6-7 րոպե։ Ըստ ԶԼՄ-ների՝ կողոպուտը կատարել է չորս հոգուց բաղկացած խումբը, որոնցից երկուսն են մտել թանգարան:

Два человека задержаны по делу об ограблении Лувра
Французские власти задержали двух подозреваемых в ограблении Лувра. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Reuters, прокуратура Парижа подтвердила эту информацию, воздержавшись от предоставления подробностей.
По данным газеты Le Parisien, один из подозреваемых был задержан вечером 25 октября в парижском аэропорту Шарль-де-Голль, когда готовился к вылету в Алжир. Другой был арестован вскоре после этого в пригороде Парижа. Двое арестованных, чьи личности держатся в тайне, — мужчины в возрасте около 30 лет.
Прокурор Парижа Лора Беко выразила недовольство распространением информации об аресте, отметив, что это может помешать расследованию, проводимому около 100 мобилизованными следователями, как в поисках похищенных драгоценностей, так и в поисках всех виновных.
Министр внутренних дел Лоран Нуньес, на которого в связи с ограблением оказывается давление со стороны общественности, на Х поздравил следователей, но не сообщил дальнейших подробностей.
Утром 19 октября грабители с помощью крана забрались наверх, разбили одно из окон Лувра и похитили драгоценности из зала Аполлона, в том числе из коллекции Наполеона Бонапарта и его жены. Всего было украдено девять ювелирных изделий, но одно из них, корона жены Наполеона III, императрицы Евгении, позже была найдена поврежденной недалеко от музея. Грабители скрылись с места преступления на скутерах. Ограбление длилось 6-7 минут. По данным СМИ, ограбление было совершено группой из четырех человек, двое из которых проникли в музей.