Վարդան Ղուկասյանը ձերբակալվել է ոչ թե իմ մտքերի, այլ իր մտքերի և գործողությունների պատճառով. վարչապետ
ՀՀ Ազգային ժողովում կառավարության հարցուպատասխանի ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը արձագանքեց Գյումրիի համայնքապետ Վարդան Ղուկասյանի կալանավորման հետ կապված ընդդիմադիր շրջանակների մեղադրանքներին՝ շեշտելով, որ տեղի ունեցածը բացառապես իրավական գործընթաց է և որևէ կապ չունի իր ելույթների կամ հայտարարությունների հետ։
«Ասում են՝ Վարդան Ղուկասյանը ձերբակալվել է իմ մտքերի պատճառով։ Վարդան Ղուկասյանը ձերբակալվել է իր մտքերի և գործողությունների պատճառով։ Իմ միտքը ի՞նչ կապ ունի այնտեղ։ Իմ միտքը կարող է օգտագործվել իմ դեմ, իմ միտքը ինչպե՞ս կարող է օգտագործվել ինչ-որ մեկի դեմ»,– «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց վարչապետը։
Ավելի վաղ Հակակոռուպցիոն կոմիտեն տեղեկացրել էր, որ Գյումրի համայնքի ղեկավար Վարդան Ղուկասյանի և գլխավոր ճարտարապետի նկատմամբ հարուցվել է քրեական վարույթ՝ կաշառք ստանալու մեղադրանքով։ Օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում հայտնաբերվել են փաստական տվյալներ, ըստ որոնց՝ համայնքի ղեկավարն ու ճարտարապետը, նախնական համաձայնությամբ, պահանջել և ստացել են կաշառք։
Հակակոռուպցիոն դատարանի դատավոր Վարդգես Սարգսյանի որոշմամբ Վարդան Ղուկասյանը երկու ամսով կալանավորվել է։ Քրեական վարույթի շրջանակում ձերբակալվել է ընդհանուր առմամբ ութ անձ։

Вардан Гукасян был арестован не из-за озвученных мной мыслей, а из-за его мыслей и действий: премьер-министр
Премьер-министр Никол Пашинян коснулся обвинений оппозиционных кругов в связи с арестом мэра Гюмри Вардана Гукасяна, подчеркнув, что произошедшее — исключительно законный процесс и не имеет никакого отношения к его речам или заявлениям. Как сообщает Арменпресс, премьер-министр Пашинян коснулся этой темы в ходе правительственного часа в Национальном Собрании.
«Говорят, что Вардана Гукасяна арестовали из-за озвученных мной мыслей. Вардана Гукасяна арестовали из-за его мыслей и действий. При чём тут мои мысли? Озвученные мною мысли могут быть использованы против меня, как они могут быть использованы против кого-то», — заявил премьер-министр.
Ранее Антикоррупционный комитет сообщал, что в отношении главы общины Гюмри Вардана Гукасяна и главного архитектора возбуждено уголовное дело по обвинению в получении взятки. В результате оперативно-розыскных мероприятий были выявлены фактические данные, согласно которым глава общины и архитектор по предварительному сговору требовали и получили взятку.
По решению судьи Антикоррупционного суда Вардгеса Саркисяна Вардан Гукасян был арестован на два месяца. Всего в рамках уголовного производства арестованы восемь человек.