Ընդդիմության ակտիվ հատվածի խոսույթը մշակվում է Հայաստանից դուրս․ վարչապետ
Ընդդիմության ամենաակտիվ հատվածի խոսույթներն ու քաղաքական ուղղությունները մշակվում են Հայաստանի սահմաններից դուրս։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ Ազգային ժողովում կառավարության հարցուպատասխանի ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ այդ ուժերն իրականում ներքաղաքական կյանքի հետ կապ չունեն և գործում են արտաքին օրակարգերի շրջանակում։
«Մեր ընդդիմության մի հսկայական հատվածի կամ ամենաակտիվ հատվածի խոսույթները և քաղաքականությունները մշակվում են Հայաստանից դուրս։ Իրենք ներքաղաքական կյանքի հետ ոչ մի կապ չունեն։ Իրենց կապը արտաքին քաղաքական օրակարգերի հետ է, և իրենք արտաքին քաղաքականության ներքին արգելակներն են»,- ընդգծեց Փաշինյանը։
Վարչապետը նշեց, որ ժողովրդավարական հասարակությունը չի կարող վտանգ ներկայացնել ժողովրդավարական կառավարությանը, քանի որ ժողովրդավարությունը ենթադրում է քննարկում և բանավեճ սկզբունքների շուրջ։
Սակայն, ըստ նրա, խնդիրը նրանում է, որ ընդդիմության որոշ խմբեր գործում են արտաքին ուժերի հանձնարարությամբ։
«Ընդդիմության սեգմենտում մենք ունենք ընդամենը արտաքին էմիսարներ, որոնք կատարում են արտաքին հանձնարարականներ՝ բառիս բուն և ուղիղ իմաստով։ Եվ դա, կարծում եմ, ակնհայտ է»,- ասաց վարչապետը։
Նա հավելեց, որ ներքաղաքական դաշտում հիմնական հարցը մնում է Հայաստանի անկախության պահպանումը։
«Հարցը մեկն է՝ Հայաստանի Հանրապետությունը պե՞տք է լինի անկախ պետություն, թե՞ չլինի անկախ պետություն։ Խաղաղության օրակարգն էլ սրա հետ է կապված, որովհետև խաղաղությունը անկախության գործոն է, իսկ կոնֆլիկտը՝ կախվածության գործոն»,- նշեց Փաշինյանը։
Վարչապետի խոսքով՝ որոշ արտաքին ուժեր դժգոհ են այն հանգամանքից, որ Հայաստանը հաղթահարել է երկար տարիներ պահպանված կախվածության իրավիճակը, և այժմ փորձում են հետ բերել այդ վիճակը։
«Այստեղ, ինչպես միշտ, վճռական խոսքը ժողովրդինն է լինելու, և ես համոզված եմ, որ ժողովուրդը չի կարող ինքը իր դեմ գործել»,- եզրափակեց Փաշինյանը։

Pashinyan says narrative of Armenia's active opposition is being shaped abroad
The speeches and political directions of the most active segment of the opposition are being developed outside Armenia, Prime Minister Nikol Pashinyan said during the Q&A session with Cabinet members.
Pashinyan noted that these forces have no connection with domestic political life and operate within the framework of foreign agendas.
“The speeches and policies of a significant segment of our opposition, or the most active segment, are developed outside Armenia. They have no connection with domestic political life. They are connected with foreign political agendas and serve as internal brakes on foreign policy,” Pashinyan said.
The Prime Minister stated that a democratic society cannot pose a threat to a democratic government, as democracy implies discussion and debate over principles. However, he stressed that some opposition groups are acting on the instructions of foreign forces.
“In the opposition segment, we only have foreign emissaries who carry out foreign instructions,” Pashinyan said.
He added that the key issue in the domestic political arena remains the preservation of Armenia's independence.
“The question is whether the Republic of Armenia should be an independent state or not. Peace is a factor of independence, and conflict is a factor of dependence,” Pashinyan noted.
According to the Prime Minister, some external forces are dissatisfied with the fact that Armenia has overcome the state of dependence that existed for many years and are now trying to reverse that situation.