Ընդդիմության ակտիվ հատվածի խոսույթը մշակվում է Հայաստանից դուրս․ վարչապետ
Ընդդիմության ամենաակտիվ հատվածի խոսույթներն ու քաղաքական ուղղությունները մշակվում են Հայաստանի սահմաններից դուրս։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ Ազգային ժողովում կառավարության հարցուպատասխանի ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ այդ ուժերն իրականում ներքաղաքական կյանքի հետ կապ չունեն և գործում են արտաքին օրակարգերի շրջանակում։
«Մեր ընդդիմության մի հսկայական հատվածի կամ ամենաակտիվ հատվածի խոսույթները և քաղաքականությունները մշակվում են Հայաստանից դուրս։ Իրենք ներքաղաքական կյանքի հետ ոչ մի կապ չունեն։ Իրենց կապը արտաքին քաղաքական օրակարգերի հետ է, և իրենք արտաքին քաղաքականության ներքին արգելակներն են»,- ընդգծեց Փաշինյանը։
Վարչապետը նշեց, որ ժողովրդավարական հասարակությունը չի կարող վտանգ ներկայացնել ժողովրդավարական կառավարությանը, քանի որ ժողովրդավարությունը ենթադրում է քննարկում և բանավեճ սկզբունքների շուրջ։
Սակայն, ըստ նրա, խնդիրը նրանում է, որ ընդդիմության որոշ խմբեր գործում են արտաքին ուժերի հանձնարարությամբ։
«Ընդդիմության սեգմենտում մենք ունենք ընդամենը արտաքին էմիսարներ, որոնք կատարում են արտաքին հանձնարարականներ՝ բառիս բուն և ուղիղ իմաստով։ Եվ դա, կարծում եմ, ակնհայտ է»,- ասաց վարչապետը։
Նա հավելեց, որ ներքաղաքական դաշտում հիմնական հարցը մնում է Հայաստանի անկախության պահպանումը։
«Հարցը մեկն է՝ Հայաստանի Հանրապետությունը պե՞տք է լինի անկախ պետություն, թե՞ չլինի անկախ պետություն։ Խաղաղության օրակարգն էլ սրա հետ է կապված, որովհետև խաղաղությունը անկախության գործոն է, իսկ կոնֆլիկտը՝ կախվածության գործոն»,- նշեց Փաշինյանը։
Վարչապետի խոսքով՝ որոշ արտաքին ուժեր դժգոհ են այն հանգամանքից, որ Հայաստանը հաղթահարել է երկար տարիներ պահպանված կախվածության իրավիճակը, և այժմ փորձում են հետ բերել այդ վիճակը։
«Այստեղ, ինչպես միշտ, վճռական խոսքը ժողովրդինն է լինելու, և ես համոզված եմ, որ ժողովուրդը չի կարող ինքը իր դեմ գործել»,- եզրափակեց Փաշինյանը։

Дискурс активной части оппозиции разрабатывается за пределами Армении: премьер-министр Пашинян
Дискурс и политические установки самой активной части оппозиции разрабатываются за пределами Армении. Как сообщает Арменпресс, об этом сказал премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян в ходе правительственного часа в Национальном Собрании.
По его словам, эти силы фактически не имеют никакого отношения к внутриполитической жизни и действуют в рамках внешних повесток.
«Дискурс и политика значительной части нашей оппозиции или наиболее активной ее части разрабатываются за пределами Армении. Они не имеют никакого отношения к внутриполитической жизни. Их связь — с внешнеполитическими повестками, и они являются внутренним тормозом внешней политики», — подчеркнул Пашинян.
Премьер-министр отметил, что демократическое общество не может представлять угрозу демократическому правительству, поскольку демократия подразумевает дискуссии и дебаты вокруг принципов.
Однако, по его словам, проблема заключается в том, что некоторые оппозиционные группы действуют по указанию внешних сил.
«В оппозиционном сегменте у нас есть только внешние эмиссары, которые выполняют внешние указания, в прямом и буквальном смысле этого слова. И я думаю, это очевидно», — сказал премьер-министр.
Он добавил, что главным вопросом во внутриполитическом поле остается сохранение независимости Армении.
«Вопрос в том, должна ли Республика Армения быть независимым государством или нет? С этим связана и повестка мира, поскольку мир — это фактор независимости, а конфликт — фактор зависимости», — отметил Пашинян.
По словам премьер-министра, некоторые внешние силы недовольны тем, что Армения преодолела многолетнюю зависимость, и теперь пытаются вернуть ее.
«Здесь, как всегда, решающее слово будет за народом, и я убежден, что народ не может действовать против себя», — заключил Пашинян.