Հյուսիսային Կորեան 5 ամսվա ընթացքում առաջին անգամ բալիստիկ հրթիռներ է արձակել
Հյուսիսային Կորեան հինգ ամսվա ընթացքում առաջին անգամ բալիստիկ հրթիռներ է արձակել, որոնք անցել են մոտ 350 կմ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Yonhap գործակալությունը։
Կորեայի Հանրապետության զինված ուժերի շտաբների պետերի միացյալ կոմիտեն հայտարարել է, որ առավոտյան մոտավորապես ժամը 8:10-ին արձանագրել է մի քանի կարճ հեռահարության բալիստիկ հրթիռների արձակում Հյուսիսային Կորեայի Ջունգհվա շրջանից դեպի հյուսիս-արևելք։
Ըստ հարավկորեացի զինվորկանների՝ իրենք փորձում են պարզել հրթիռների ճշգրիտ բնութագրերն ամերիկյան կողմի հետ։ Պաշտոնյաները քննարկում են այն հնարավորությունը, որ հրթիռները նույն մարտավարական բալիստիկ հրթիռներն են, որոնք Հյուսիսային Կորեան փորձարկել է 2024 թվականի սեպտեմբերին։
Ենթադրվում են, որ հրթիռները, հնարավոր է, ընկել են ցամաքում, այլ ոչ թե Ճապոնական ծովում։
«Մեր զինված ուժերը ուժեղացրել են մոնիթորինգը՝ լրացուցիչ արձակումների (հնարավորության) նախապատրաստման համար, և պահպանում են անսասան պատրաստվածության դիրք՝ միաժամանակ համապատասխան տեղեկատվությունը կիսելով ԱՄՆ-ի և Ճապոնիայի հետ», - նշվել է կոմիտեի հաղորդագրության մեջ։
Արձակումը տեղի է ունեցել Հարավային Կորեայում հոկտեմբերի 31-ից նոյեմբերի 1-ը կայանալիք Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տնտեսական համագործակցության գագաթնաժողովից առաջ, որի շրջանակներում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը և Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինը կայցելեն Հարավային Կորեա։
Kyodo-ի տեղեկացմամբ՝ Ճապոնիայի նոր վարչապետ Սանաե Տակաիչին հայտնել է, որ Հյուսիսային Կորեայի կողմից հոկտեմբերի 22-ին արձակված հրթիռի՝ Ճապոնիայի տարածքային ջրերում կամ բացառիկ տնտեսական գոտում ընկնելու մասին հաղորդագրություններ չկան։
Տակաիչին նաև հանձնարարել է երկրի պաշտպանության և արտաքին գործերի նախարարություններին ուժեղացնել Փհենյանի կողմից նոր հրթիռի արձակման վերաբերյալ տեղեկատվության հավաքագրումն ու մշակումը։

Северная Корея запустила баллистические ракеты впервые за пять месяцев
Северная Корея впервые за пять месяцев осуществила запуск баллистических ракет, которые пролетели около 350 км. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщило информационное агентство Yonhap.
Объединённый комитет начальников штабов вооружённых сил Республики Корея объявил, что около 8:10 утра был зафиксирован запуск нескольких баллистических ракет малой дальности из северокорейского района Чунхва на северо-восток.
По данным южнокорейских военных, они желают выяснить точные характеристики ракет с американской стороной. Официальные лица обсуждают возможность того, что ракеты являются теми же тактическими баллистическими ракетами, которые Северная Корея испытала в сентябре 2024 года.
Предполагается, что ракеты могли упасть на суше, а не в Японском море.
“Наши военные усилили мониторинг в рамках подготовки к возможным дополнительным запускам и поддерживают постоянную готовность, одновременно делясь соответствующей информацией с США и Японией”, — говорится в заявлении комитета.
Запуск состоялся в преддверии саммита Азиатско-Тихоокеанского экономического сотрудничества (АТЭС) в Южной Корее, который пройдёт с 31 октября по 1 ноября. В ходе этого саммита президент США Дональд Трамп и председатель КНР Си Цзиньпин посетят Южную Корею.
Как сообщает агентство Kyodo, новый премьер-министр Японии Санаэ Такаити заявил, что сообщений о том, что ракета, запущенная Северной Кореей 22 октября, упала в территориальных водах или в экономической зоне Японии, не поступало.
Такаити также поручил министерствам обороны и иностранных дел усилить сбор и обработку информации о новом запуске ракеты Пхеньяном.