Համատեղության կարգով Մոնակոյի Իշխանապետությունում ՀՀ դեսպանն իր հավատարմագրերն է հանձնել իշխան Ալբեր Երկրորդին
Համատեղության կարգով Մոնակոյի Իշխանապետությունում ՀՀ դեսպան Արման Խաչատրյանն (նստավայրը՝ Փարիզ) իր հավատարմագրերն է հանձնել Մոնակոյի իշխան Ալբեր Երկրորդին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնել են ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից՝ հավելելով, որ հանձման պաշտոնական արարողությանը հաջորդած առանձնազրույցի ընթացքում դեսպան Խաչատրյանն ընդգծել է Հայաստանի և Մոնակոյի բարեկամական հարաբերություններն առավել զարգացնելու ուղղությամբ բոլոր ջանքերը ներդնելու իր հանձնառությունը։
Շնորհավորելով դեսպան Խաչատրյանին՝ Մոնակոյի իշխան Ալբեր Երկրորդը նրան մաղթել է արդյունավետ գործունեություն և խնդրել է իր ջերմ ողջույնները փոխանցել բարեկամ Հայաստանի իշխանություններին և ժողովրդին:
Զրույցի ընթացքում Արման Խաչատրյանը Մոնակոյի իշխանին է ներկայացրել օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ձեռք բերված համաձայնությունները և Հարավային Կովկասում հաստատված խաղաղության ինստիտուցիոնալացման ուղղությամբ Հայաստանի կողմից գործադրվող ջանքերը:
ՀՀ դեսպանն անդրադարձ է կատարել նաև 2026թ․ Հայաստանում կայանալիք ՄԱԿ-ի Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովին (COP17) և Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովին՝ հույս հայտնելով, որ Մոնակոյի պատվիրակությունը ևս բարձրագույն մակարդակով կմասնակցի վերջինիս։
Մոնակո կատարած իր այցի ընթացքում դեսպան Խաչատրյանը հանդիպումներ է ունեցել նաև Մոնակոյի արտաքին գործերի և համագործակցության հարցերով նախարար Իզաբել Բերո-Ամադեիի, ինչպես նաև Մոնակոյի տնտեսական խորհրդի գործադիր տնօրեն Գիյոմ Ռոզի հետ։

Armenian Ambassador to Monaco presents credentials to Prince Albert II
Ambassador of the Republic of Armenia to the Principality of Monaco Arman Khachatryan (with residence in Paris), who concurrently serves as Armenia’s Ambassador to France, presented his credentials to Prince Albert II of Monaco, the foreign ministry said.
During a private conversation following the official handover ceremony, Ambassador Khachatryan reaffirmed his commitment to further develop the friendly relations between Armenia and Monaco.
Congratulating the Ambassador, Prince Albert II wished him success in his mission and asked him to convey his warm greetings to the authorities and people of friendly Armenia.
Ambassador Khachatryan briefed Prince Albert II on the agreements reached between Armenia and Azerbaijan in Washington on August 8, as well as on Armenia's efforts to institutionalize peace in the South Caucasus.
He also spoke about the upcoming 17th Conference of the Parties (COP17) and the European Political Community Summit to be held in Armenia in 2026, expressing hope that Monaco will participate in the Summit at the highest level.
During his visit to Monaco, Ambassador Khachatryan held meetings with Minister of Foreign Affairs and Cooperation Isabelle Berro-Amadeï and Executive Director General of the Monaco Economic Board Guillaume Rose.