Համատեղության կարգով Մոնակոյի Իշխանապետությունում ՀՀ դեսպանն իր հավատարմագրերն է հանձնել իշխան Ալբեր Երկրորդին
Համատեղության կարգով Մոնակոյի Իշխանապետությունում ՀՀ դեսպան Արման Խաչատրյանն (նստավայրը՝ Փարիզ) իր հավատարմագրերն է հանձնել Մոնակոյի իշխան Ալբեր Երկրորդին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնել են ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից՝ հավելելով, որ հանձման պաշտոնական արարողությանը հաջորդած առանձնազրույցի ընթացքում դեսպան Խաչատրյանն ընդգծել է Հայաստանի և Մոնակոյի բարեկամական հարաբերություններն առավել զարգացնելու ուղղությամբ բոլոր ջանքերը ներդնելու իր հանձնառությունը։
Շնորհավորելով դեսպան Խաչատրյանին՝ Մոնակոյի իշխան Ալբեր Երկրորդը նրան մաղթել է արդյունավետ գործունեություն և խնդրել է իր ջերմ ողջույնները փոխանցել բարեկամ Հայաստանի իշխանություններին և ժողովրդին:
Զրույցի ընթացքում Արման Խաչատրյանը Մոնակոյի իշխանին է ներկայացրել օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ձեռք բերված համաձայնությունները և Հարավային Կովկասում հաստատված խաղաղության ինստիտուցիոնալացման ուղղությամբ Հայաստանի կողմից գործադրվող ջանքերը:
ՀՀ դեսպանն անդրադարձ է կատարել նաև 2026թ․ Հայաստանում կայանալիք ՄԱԿ-ի Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովին (COP17) և Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովին՝ հույս հայտնելով, որ Մոնակոյի պատվիրակությունը ևս բարձրագույն մակարդակով կմասնակցի վերջինիս։
Մոնակո կատարած իր այցի ընթացքում դեսպան Խաչատրյանը հանդիպումներ է ունեցել նաև Մոնակոյի արտաքին գործերի և համագործակցության հարցերով նախարար Իզաբել Բերո-Ամադեիի, ինչպես նաև Մոնակոյի տնտեսական խորհրդի գործադիր տնօրեն Գիյոմ Ռոզի հետ։

Посол Республики Армения в Княжестве Монако вручил верительные грамоты князю Альберу II
Посол Республики Армения в Княжестве Монако (резиденция в Париже) Арман Хачатрян вручил свои верительные грамоты князю Монако Альберу II.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, в ходе состоявшейся после официальной церемонии беседы посол Хачатрян подчеркнул свою приверженность дальнейшему развитию дружественных отношений между Арменией и Монако.
Поздравив посла Хачатряна, князь Монако Альбер II пожелал ему плодотворной деятельности и попросил передать свои теплые приветствия властям и народу дружественной Армении.
Арман Хачатрян представил князю Монако достигнутые между Арменией и Азербайджаном в Вашингтоне 8 августа соглашения, а также усилия Армении по институционализации установленного на Южном Кавказе мира.
Посол Армении также коснулся 17-й Конференции сторон Конвенции ООН о биологическом разнообразии (COP-17) и саммита Европейского политического сообщества, которые пройдут в Армении в 2026 году, выразив надежду, что делегация Монако также примет в них участие на самом высоком уровне.
В ходе своего визита в Монако посол Хачатрян также встретился с министром иностранных дел и сотрудничества Монако Изабель Берро-Амадеи, а также с исполнительным директором Экономического совета Монако Гийомом Розом.