Հոնկոնգի օդանավակայանում ինքնաթիռը դուրս է եկել թռիչքուղուց ու հայտնվել ծովում․ երկու մարդ մահացել է
Դուբայից Հոնկոնգ ժամանող բեռնատար ինքնաթիռը վայրէջքի ժամանակ դուրս է եկել թռիչքուղուց, բախվել անվտանգության պարեկային մեքենային ու այն հրել դեպի ծովը, ինչի հետևանքով մեքենայում գտնվող օդանավակայանի երկու աշխատակիցները մահացել են։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Reuters գործակալությունը, այս մասին հայտնել են օդանավակայանից։
Boeing 747-ի մասնակցությամբ պատահարն ամենամահացու դեպքն է, որ գրանցվել է Հոնկոնգի օդանավակայանում վերջին ավելի քան 25 տարիների ընթացքում։ Ինքնաթիռը թռիչքուղուց դուրս գալու հետևանով մասամբ ընկղմվել է ծովի մեջ։ Այդուհանդերձ, օդանավում գտնվող անձնակազմի բոլոր չորս անդամներին հաջողվել է փրկվել։
Օդանավակայանի անվտանգության երկու աշխատակիցները ջրից դուրս բերվելիս արդեն չեն շնչել։ Նրանցից մեկի մահը գրանցվել է հենց ջրից դուրս բերվելու ժամանակ, մյուսինը՝ հիվանդանոցում։
Աշխարհի ամենածանրաբեռնված բեռնատար օդանավակայանում վթարի մեջ հայտնված ինքնաթիռը շահագործվել է թուրքական ACT Airlines ավիաընկերության կողմից՝ էմիրաթական Emirates-ի պատվերով։

Two Hong Kong airport security staff were killed early on Monday after a cargo plane from Dubai skidded off the runway on landing, collided with their security patrol vehicle and pushed it into the sea, Reuters reported.
The Boeing 747 involved in the deadliest airport incident in the financial hub in more than 25 years also fell into the water and was partially submerged, but all four crew members on board escaped.
The airport security staff were not breathing when rescued from the water, with one confirmed dead at the scene and another later at hospital, Reuters reported citing Steven Yiu, executive director of airport operations at Airport Authority Hong Kong.
The accident at the world's busiest cargo airport involved a plane operated by Turkish freight carrier ACT Airlines on behalf of Emirates, the Dubai-based airline said in a statement, according to Reuters.