Մեկնարկել է Հայոց ցեղասպանության նահատակ Երանելի Իգնատիոս Մալոյանի և 6 այլ երանելիների սրբադասման արարողությունը (ուղիղ)
Վատիկանի  Սուրբ Պետրոս հրապարակում մեկնարկել է Երանելի Իգնատիոս արքեպիսկոպոս Մալոյանի և 6 այլ երանելիների սրբադասման արարողությունը՝ Լևոն 14-րդ պապի գլխավորությամբ։ Արարողությանը մասնակցելու համար Սուրբ Աթոռ է ժամանել նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ինչպես մանրամասնում է Vatican News-ը, Հայոց ցեղասպանության ժամանակ նահատակված հայ կաթոլիկ արքեպիսկոպոս Իգնատիոս Մալոյանի սրբադասման որոշումը, իր մահվանից շաբաթներ առաջ հաստատել էր Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը, իսկ արարողության տարեթիվը որոշվել է Լևոն 14-րդ պապի գլխավորությամբ հրավիրված Կարդինալական ժողովի ընթացքում, որը տեղի է ունեցել ընթացիկ տարվա հունիսի 13-ին։
Միսիոներական համաշխարհային օրվա առիթով՝ հոկտեմբերի 19-ին, Հայոց ցեղասպանության նահատակ հայ արքեպիսկոպոսի հետ միասին սրբերի շարքին են դասվում  6 այլ երանելիներ՝ Պապուա Նոր Գվինեայից աշխարհական կրոնուսույց Փիթեր Տո Ռոթը, ով սպանվել է 1945-ին՝ ի հակառակ ճապոնացիների արգելքի իր կրոնական ծառայությունը շարունակելու համար,  ինչպես նաև  Վերոնայի Ողորմության Քույրերի հաստատության հիմնադիր Վինչենցա Մարիա Պոլոնին, Հիսուսի Աղախինների Միաբանության հիմնադիր Մարիա դել Մոնդե Կարմելո Ռենդիլես Մարտինեսը, Քրիստոնյաների Օգնական Մարիամի դուստրեր միաբանության անդամ Մարիա Տրոնքաթին, վենեսուելացի բժիշկ Խոսե Գրեգորիո Էրնանդես Չիզներոսը, ով անվճար բուժել է աղքատներին և Պոմպեյի Վարդարանի Տիրամոր սրբավայրի հիմնադիր Պարթոլո Լոնկոն։
Երանելի Իգնատիոս Մալոյանը ծնվել է 1869 թվականի ապրիլի 19-ին, ներկայիս Թուրքիայի Մարդին քաղաքում։ Նա 14 տարեկանում մտել է Լիբանանի Զմմառի վանքի կղերական միաբանություն և ձեռնադրվել է 1896 թվականին՝ ստանալով Իգնատիոս անունը։
Ալեքսանդրիայում նա փայլել է իր քարոզներով՝ ինչպես արաբերեն, այնպես էլ թուրքերեն։ Այնուհետև նշանակվել է Կահիրեի Պատրիարքական փոխանորդ, բայց դրան հաջորդող տարում վերադարձել  Ալեքսանդրիա՝ տեսողական խնդիրների պատճառով։   Իգնատիոս Մալոյանը 1911 թվականին նշանակվել է Մարդինի Պատրիարքական Փոխանորդ։
Հայոց ցեղասպանության ժամանակ նա ձերբակալվել է տասնյակ քրիստոնյաների հետ և բերվել դատարան:
Երբ նրան ասել են, որ կյանքը կարող են խնայել իսլամ ընդունելու պարագայում, Իգնատիոս Շուքրալահ Մալոյանը հայտարարել է. «Մենք երբեք անհավատարիմ չենք եղել պետությանը… բայց, եթե դուք մեզ խնդրում եք անհավատարիմ լինել մեր կրոնին, դա երբեք չի լինելու»:

Началась церемония канонизации мученика Геноцида армян Блаженного Игнатия Малояна и шести других блаженных (прямая трансляция)
На площади Святого Петра в Ватикане началась церемония канонизации архиепископа Игнатия Малояна и шести других беатифицированных, которую возглавил Папа Римский Лев XIV. Для участия в церемонии в Святой Престол прибыл также премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Как передает Арменпресс со ссылкой на Vatican News, решение о канонизации армянского католического архиепископа Игнатия Малояна, принявшего мученическую смерть во время Геноцида армян, было одобрено Папой Франциском за несколько недель до его смерти, а дата церемонии была определена на конференции кардиналов, созванной Папой Львом XIV, которая состоялась 13 июня этого года.
По случаю Всемирного дня миссионера, 19 октября, наряду с армянским архиепископом, мучеником Геноцида армян, канонизируются еще 6 блаженных: мирянин – религиозный учитель Питер То Рот из Папуа-Новой Гвинеи, убитый в 1945 году за то, что продолжал свое религиозное служение, несмотря на запрет Японии, а также Винченца Мария Поллони, основательница монашеской конгрегации «Сёстры милосердия Вероны»; Мария дель Монде Кармело Рендилес Мартинес, основательница конгрегации «Служительницы Иисуса Каракасского»; Мария Тронкати, член ордена «Дочери Марии Помощницы Христиан»; венесуэльский врач Хосе Грегорио Эрнандес Чизнерос, который бесплатно лечил бедных; Бартоло Лонко, основатель святилища Пресвятой Девы Розария в Помпеях.
Блаженный Игнатий Малоян родился 19 апреля 1869 года в нынешнем Мардине (Турция). В 14 лет он принял монашеский сан в монастыре Бзоммар в Ливане и в 1896 году был рукоположен в сан с именем Игнатий.
В Александрии он блистал своими проповедями, произносимыми как на арабском, так и на турецком языках. Затем он был назначен Патриаршим наместником Каира, но в следующем году вернулся в Александрию из-за проблем со зрением. Игнатий Малоян был назначен Патриаршим наместником Мардина в 1911 году.
Во время Геноцида армян он был арестован вместе с десятками христиан и доставлен в суд.
Когда Игнатию Малояну сказали, что его жизнь может быть сохранена, если он примет ислам, он заявил: «Мы никогда не были неверны к государству... но если вы потребуете от нас неверности к нашей религии, этого не произойдёт никогда».