Մոսկվան և Կիևը դեռևս պատրաստ չեն համաձայնագիր կնքել, բայց դրան կհասնեն. Վենս
Ռուսաստանը և Ուկրաինան դեռևս պատրաստ չեն համաձայնագիր կնքել, չնայած ամերիկյան վարչակազմի կողմից խաղաղություն հաստատելուն ուղղված ջանքերին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը Newsmax-ին տված հարցազրույցում։
«Այս պահին, չնայած մեր ամբողջ աշխատանքին, և մենք այն կշարունակենք, ռուսներն ու ուկրաինացիները պարզապես չեն հասել այն կետին, երբ կարող են համաձայնագիր կնքել», - ասել է Վենսը։
Նրա կարծիքով, համաձայնագիր կնքելու համար «կպահանջվի անհամեմատ ավելի շատ աշխատանք», քանի որ «կողմերի (դիրքորոշումները) շատ հեռու են միմյանցից»։
Այնուամենայնիվ, Վենսը վստահություն է հայտնել, որ հաշտության համաձայնագիր ձեռք կբերվի, և ընդգծել է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կշարունակի բանակցություններ վարել ռուս-ուկրաինական հակամարտության կողմերից յուրաքանչյուրի հետ։
ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի նախագահներ Դոնալդ Թրամփը և Վլադիմիր Պուտինը հոկտեմբերի 16-ին հեռախոսազրույց են ունեցել։
Ռուսաստանի նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովի խոսքով՝ զրույցի ընթացքում շեշտը դրվել է ռուս-ուկրաինական ճգնաժամին վերաբերող հարցերի վրա։
Ավելի ուշ Թրամփը լրագրողներին ասել է, որ Բուդապեշտում Պուտինի հետ իր հանդիպումը, հավանաբար, կկայանա երկու շաբաթից։
Հոկտեմբերի 17-ին Սպիտակ տանը կայանալու է ԱՄՆ ղեկավարի հանդիպումն Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկու հետ։

Москва и Киев пока не готовы к подписанию соглашения, но они к этому придут - Вэнс
Россия и Украина пока не готовы к подписанию соглашения, несмотря на усилия американской администрации по установлению мира. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил вице-президент США Джей Ди Вэнс в интервью Newsmax.
«На данный момент, несмотря на всю нашу работу, которую мы продолжим, русские и украинцы просто не достигли точки, когда они могут подписать соглашение», — заявил Вэнс.
По его мнению, подписание соглашения «потребует гораздо больше работы», поскольку «позиции сторон очень далеки друг от друга».
Однако Вэнс выразил уверенность в достижении мирного соглашения и подчеркнул, что президент США Дональд Трамп продолжит переговоры с каждой из сторон российско-украинского конфликта.
16 октября состоялся телефонный разговор президентов США и России Дональда Трампа и Владимира Путина.
По словам помощника президента России Юрия Ушакова, в ходе беседы обсуждались вопросы, связанные с российско-украинским кризисом.
Позже Трамп сообщил журналистам, что его встреча с Путиным в Будапеште, вероятно, состоится через две недели.