«Մեկ Չինաստան» սկզբունքն անհերքելի է․ Հայաստանում Չինաստանի դեսպանի հոդվածը
Այս տարի լրանում է Ճապոնական ագրեսիայի դեմ չին ժողովրդի դիմակայության և Համաշխարհային հակաֆաշիստական պատերազմի հաղթանակի 80-ամյակը, ինչպես նաև Թայվանի վերամիավորման 80-ամյակը: Թայվանի վերամիավորումը Չինաստանին հանդիսանում է Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի արդյունքների և հետպատերազմյան միջազգային կարգի կարևոր մաս։
Պատմական և իրավական փաստերը, որոնք ապացուցում են, որ Թայվանը վաղուց պատկանել է Չինաստանին, լիովին ակնհայտ են: Մ.թ. III դարում Թայվանը հիշատակվել է հին չինական քրոնիկոններում: Սոն և Յուան դինաստիայի դարաշրջանից սկսած, հետագա չինական կառավարությունները ստեղծել են վարչական մարմիններ Թայվանում և իրականացրել նրա արդյունավետ կառավարումը:
1885 թվականին Ցին դինաստիայի կառավարությունը հիմնեց Թայվան նահանգ: 1895 թվականին Ճապոնիան ռազմական ուժ կիրառելով ստիպեց Ցին դինաստիայի կառավարությանը զիջել Թայվանը, Պեսկադորյան կղզիները և այլ տարածքներ, որտեղ հաստատվեց գաղութային վարչակարգ, որը տևեց 50 տարի: 1945 թվականին, Ճապոնական ագրեսիայի դեմ չին ժողովրդի դիմադրության և Համաշխարհային հակաֆաշիստական պատերազմի հաղթանակից հետո, մի շարք կարևոր միջազգային իրավական փաստաթղթեր՝ Կահիրեի հռչակագիրը, Պոթսդամի հռչակագիրը և Ճապոնիայի կապիտուլյացիայի ակտը, հստակ նախատեսում էին Թայվանի և Պեսկադորյան կղզիների վերադարձը Չինաստանին, որոնք ապօրինաբար բռնազավթվել էին Ճապոնիայի կողմից, ինչը ստեղծեց պատմական և իրավական հիմք՝ Թայվանը Չինաստանի անբաժանելի մաս համարելու համար:
1971 թվականին Միավորված ազգերի կազմակերպության Գլխավոր ասամբլեայի 26-րդ նստաշրջանում, ձայների ճնշող մեծամասնությամբ, ընդունվեց 2758 բանաձևը՝ ՄԱԿ-ում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության իրավասությունների վերականգնման մասին: Բանաձևում հանդիսավոր կերպով հաստատվեց, որ աշխարհում գոյություն ունի միայն մեկ Չինաստան, որ Թայվանը կազմում է Չինաստանի անբաժանելի մաս, և որ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության կառավարությունը միակ օրինական կառավարությունն է, որը ներկայացնում է ամբողջ Չինաստանը: Այս բանաձևը քաղաքական, իրավական և ընթացակարգային տեսանկյունից վերջնականորեն որոշեց ամբողջ Չինաստանի, այդ թվում Թայվանի, ներկայացուցչության հարցը ՄԱԿ-ում: Դրա օրինականությունը, վավերականությունը և լիազորությունները չեն կարող վիճարկվել։ Սակայն Թայվանի Դեմոկրատական առաջադեմ կուսակցության իշխանությունները և որոշ արտաքին ուժեր շահադիտական նպատակներով աղավաղում և կասկածի տակ են դնում 2758 բանաձևը, տարածելով կեղծ պնդումներ Թայվանի ենթադրյալ «անորոշ կարգավիճակի» վերաբերյալ, և այսպիսով փորձելով ճանապարհ հարթել Թայվանի այսպես կոչված «միջազգային տարածքի» ընդլայնման համար։
Սա խախտում է միջազգային հարաբերությունների հիմնական սկզբունքները, ինչպիսիք են պետությունների ինքնիշխան հավասարությունը և ներքին գործերին չմիջամտելը: Այսպիսի գործողությունները մարտահրավեր են Չինաստանի ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականությանը, Միավորված ազգերի կազմակերպության հեղինակությանը և հետպատերազմյան միջազգային կարգին: Այսպիսի բացահայտ փորձերը պատմությունը հակադարձելու ուղղությամբ անհեթեթություն է և չափազանց վտանգավոր:
«Մեկ Չինաստան» սկզբունքը միջազգային հանրության կողմից ընդհանուր ընդունված կոնսենսուս է, ինչպես նաև Չինաստանի և աշխարհի մյուս երկրների հարաբերությունների զարգացման քաղաքական հիմքն ու նախապայմանն է: 2758 բանաձևի ընդունումից հետո ՄԱԿ-ի համակարգը, ինչպես նաև այլ միջազգային և տարածաշրջանային կազմակերպություններ խստորեն հետևում են «մեկ Չինաստան» սկզբունքին: Հստակորեն սահմանվել է, որ ցանկացած հարցեր, որոնք վերաբերում են Թայվանի մասնակցությանը միջազգային կազմակերպությունների գործունեությանը, պետք է լուծվեն այս սկզբունքի հիման վրա:
ՄԱԿ-ի պաշտոնական փաստաթղթերում Թայվանի միակ նշումը «Թայվան նահանգ, Չինաստան» է, իսկ ՄԱԿ-ի քարտուղարության իրավական եզրակացությունը ընդգծում է, որ «Թայվանը՝ հանդիսանալով Չինաստանի մի նահանգ, անկախ կարգավիճակ չունի»: 183 երկիր դիվանագիտական հարաբերություններ է հաստատել ՉԺՀ-ի հետ՝ հիմնված «մեկ Չինաստան» սկզբունքի վրա: «Թայվանի անկախությանը» ուղղված ցանկացած անջատողական գործողություն և քաղաքական մանիպուլյացիա աջակցություն չի ստանա և դատապարտված է ձախողման։
1991 թվականին Հայաստանի անկախացումից հետո Չինաստանը դարձավ առաջին երկրներից մեկը, որը դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատեց Հայաստանի հետ։ Տարիների ընթացքում Հայաստանի բոլոր կառավարությունները Չինաստանի հետ հարաբերությունների զարգացումը համարել են իրենց արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություն։
Այս տարվա օգոստոսի 31-ին Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նախագահ Սի Ծինփինը և Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում ունեցան և համատեղ հայտարարեցին Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության ռազմավարական գործընկերության հաստատման մասին, որը նշանավորեց երկու երկրների միջև բարեկամական համագործակցության նոր փուլ:
Չին–հայկական հարաբերություններն ունեն ամուր քաղաքական հիմք: Կողմերը փոխադարձ աջակցում են միմյանց հիմնական շահերին և կարևորագույն մտահոգություններին առնչվող հարցերում: Հայկական կողմը աջակցում է «մեկ Չինաստան» սկզբունքին, ընդունում է, որ աշխարհում գոյություն ունի միայն մեկ Չինաստան, և որ Թայվանը նրա անբաժանելի մասն է, իսկ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության կառավարությունը միակ օրինական կառավարությունն է, որը ներկայացնում է ամբողջ Չինաստանը: Հայաստանը վճռականորեն դեմ է Թայվանի ցանկացած տեսակի «անկախությանը» և հաստատուն աջակցություն է ցուցաբերում Չինաստանի ջանքերին՝ ազգային միասնության հասնելու նպատակին:
Իր հերթին, Չինաստանը հաստատակամորեն աջակցում է Հայաստանի քաղաքական անկախությանը, ինքնիշխանությանը, տարածքային ամբողջականությանը և սահմանների անխախտելիությանը, ինչպես նաև ողջունում է Հայաստանի «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը:
Գտնվելով նոր պատմական փուլում՝ Չինաստանը և Հայաստանը, առաջնորդվելով երկու երկրների ղեկավարների ձեռք բերված կարևոր համաձայնություններով, պետք է շարունակեն խորացնել քաղաքական փոխվստահությունը, ուժեղացնել փոխանակումներն ու համակարգումները միջազգային և տարածաշրջանային կարևոր հարցերում, մշտապես բարձրացնեն ռազմավարական գործընկերության «բովանդակությունը», միասին պաշտպանեն միջազգային արդարությունը և իրավունքը, ինչպես նաև ձեռք ձեռքի տված կառուցեն մարդկության համար ընդհանուր ճակատագիր ունեցող համայնք:

Принцип “Один Китай” неоспорим: статья посла Китая в Армении
В этом году исполняется 80 лет со дня противостояния китайского народа японской агрессии и победы в мировой антифашистской войне, а также 80-летия воссоединения Тайваня с Китаем. Воссоединение является важной частью итогов Второй мировой войны и послевоенного международного миропорядка.
Исторические и юридические факты, доказывающие, что Тайвань издавна принадлежал Китаю, совершенно очевидны. Тайвань упоминается в древних китайских летописях ещё в III веке н. э. Со времён династий Сун и Юань сменявшие друг друга китайские правительства создавали на Тайване административные органы и эффективно управляли им.
В 1885 году правительство династии Цин основало провинцию Тайвань. В 1895 году Япония применила военную силу, чтобы заставить правительство династии Цин уступить Тайвань, Пескадорские острова и другие территории, где был установлен колониальный режим, просуществовавший 50 лет. В 1945 году, после сопротивления китайского народа японской агрессии и победы в Мировой антифашистской войне, ряд важных международно-правовых документов, таких как Каирская декларация, Потсдамская декларация и Акт о капитуляции Японии, четко определили возвращение Китаю Тайваня и Пескадорских островов, незаконно оккупированных Японией, что заложило историческую и правовую основу для признания Тайваня неотъемлемой частью Китая.
В 1971 году 26-я сессия Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций подавляющим большинством голосов приняла Резолюцию 2758 о восстановление юрисдикции Китайской Народной Республики в ООН. В резолюции было торжественно подтверждено, что в мире существует только один Китай, что Тайвань является неотъемлемой частью Китая и что правительство Китайской Народной Республики является единственным законным правительством, представляющим весь Китай. Эта резолюция окончательно решила вопрос о представительстве всего Китая, включая Тайвань, в Организации Объединенных Наций с политической, правовой и процедурной точек зрения. Её легитимность, обоснованность и авторитетность не подлежат сомнению. Однако руководство Демократической прогрессивной партии Тайваня и некоторые внешние силы в корыстных целях искажают и ставят под сомнение резолюцию 2758, распространяя ложные утверждения о якобы “неопределённом статусе” Тайваня и тем самым пытаясь проложить путь к расширению так называемой “международной территории” Тайваня.
Это нарушает основополагающие принципы международных отношений, такие как суверенное равенство государств и невмешательство во внутренние дела. Подобные действия бросают вызов суверенитету и территориальной целостности Китая, авторитету Организации Объединённых Наций и послевоенному международному миропорядку. Подобные вопиющие попытки повернуть историю вспять абсурдны и крайне опасны.
Принцип “одного Китая” — это общепринятый консенсус международного сообщества, политическая основа и предпосылка развития отношений между Китаем и другими странами мира. С момента принятия резолюции 2758 система ООН, а также другие международные и региональные организации неукоснительно придерживаются принципа “одного Китая”. Было чётко заявлено, что любые вопросы, связанные с участием Тайваня в деятельности международных организаций, должны решаться на основе этого принципа.
В официальных документах ООН Тайвань упоминается только как “провинция Тайвань, Китай”, а в юридическом заключении Секретариата ООН подчёркивается, что “Тайвань, как провинция Китая, не имеет независимого статуса”. 183 страны установили дипломатические отношения с КНР на основе принципа “одного Китая”. Любые сепаратистские действия и политические манипуляции, направленные на “независимость Тайваня”, не получат поддержки и обречены на провал.
После обретения Арменией независимости в 1991 году Китай стал одной из первых стран, установивших дипломатические отношения с ней. На протяжении многих лет все правительства Армении считали развитие отношений с Китаем приоритетом своей внешней политики.
31 августа этого года председатель Китайской Народной Республики Си Цзиньпин и премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян встретились и совместно объявили об установлении стратегического партнерства между Китайской Народной Республикой и Республикой Армения, что ознаменовало новый этап в дружественном сотрудничестве между двумя странами.
Китайско-армянские отношения имеют прочную политическую основу. Стороны оказывают друг другу взаимную поддержку в вопросах, затрагивающих коренные интересы и вызывающих беспокойство друг друга. Армянская сторона поддерживает принцип “одного Китая”, признаёт, что в мире существует только один Китай, Тайвань является его неотъемлемой частью, а правительство Китайской Народной Республики — единственным законным правительством, представляющим весь Китай. Армения решительно выступает против любой “независимости” Тайваня и оказывает твердую поддержку усилиям Китая по достижению национального единства.
В свою очередь, Китай решительно поддерживает политическую независимость, суверенитет, территориальную целостность и неприкосновенность границ Армении и приветствует инициативу Армении “Перекрёсток мира”.
Находясь на новом историческом этапе, Китай и Армения, руководствуясь важными договорённостями, достигнутыми лидерами двух стран, должны продолжать углублять политическое взаимодоверие, укреплять обмены и координацию по важным международным и региональным вопросам, постоянно повышать “содержание” стратегического партнёрства, совместно отстаивать международную справедливость и право, и рука об руку строить сообщество с общей судьбой для человечества.