Պակիստանի և Աֆղանստանի սահմանին նոր մարտական բախումներ են տեղի ունեցել
Պակիստանի բանակը հարված է հասցրել է Աֆղանստանի տարածքում ահաբեկչական կազմավորումների դիրքերին՝ ի պատասխան հյուսիսարևմտյան Խայբեր Պախտունխվայի նահանգի Կուրամի շրջանում պակիստանյան պահակակետերի վրա հարձակման: «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից։
Նշվում է, որ ըստ պակիստանյան PTV պետական հեռուստաալիքի՝ հանրապետության զինված ուժերը հայտնել են, որ հոկտեմբերի 14-ի երեկոյան «Թալիբան» շարժման ուժերը և «Ֆիտնա ալ Խավարիջ» խմբավորման (նախկինում՝ «Թեհրիկ ի Թալիբան Պակիստան» կամ «Պակիստանի թալիբների շարժում») զինյալները չհրահրված կրակ են բացել Պակիստանի սահմանապահ պահակակետերի վրա:
Աֆղանստանի իշխանությունները AFP գործակալությանը հայտնել են, որ Պակիստանի հետ սահմանին բախումների հետևանքով երկրում 15 մարդ է զոհվել, մի քանի տասնյակ մարդ՝ վիրավորվել։
Հոկտեմբերի 11-ին Աֆղանստանի Հիլմանդի նահանգում տեղի էին ունեցել փոխհրաձգություններ: Ավելի ուշ Աֆղանստանի ռազմաօդային ուժերը հարված էին հասցրել Պակիստանի Լահոր քաղաքին: Ըստ Աֆղանստանի TOLO News հեռուստաալիքի՝ բախումների ընթացքում սպանվել է առնվազն 58 պակիստանցի զինվոր։ Իսլամաբադը հայտարարել է առնվազն աֆղանստանցի 200 զինյալի վերացման, Աֆղանստանում ահաբեկչական 19 օբյեկտների ոչնչացման մասին:

На границе Пакистана и Афганистана произошли новые столкновения
Пакистанская армия нанесла удар по позициям террористических группировок на территории Афганистана в ответ на нападение на пакистанские контрольно-пропускные пункты в уезде Курами на северо-западе провинции Хайбер-Пахтунхва. Об этом , как передает Арменпресс, сообщает ТАСС.
Отмечается, что, по данным пакистанского государственного телеканала PTV, вооружённые силы республики сообщили, что вечером 14 октября силы движения «Талибан» и боевики группировки «Фитна аль-Хаваридж» (ранее «Техрик-и-Талибан Пакистан» или «Пакистанское движение Талибан») открыли неспровоцированный огонь по пакистанским пограничным контрольно-пропускным пунктам.
Афганские власти сообщили агентству AFP, что в результате столкновений на границе с Пакистаном в стране погибли 15 человек, десятки получили ранения.
11 октября в афганской провинции Гильменд произошли столкновения. Позднее афганские ВВС нанесли удар по пакистанскому городу Лахор. По данным афганского телеканала TOLO News, в ходе столкновений погибли по меньшей мере 58 пакистанских военнослужащих. Исламабад объявил о ликвидации не менее 200 афганских боевиков и уничтожении 19 террористических объектов на территории Афганистана.