Պոլսի Հայոց պատրիարքը լավատես է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հարցում
Թուրքիայի հայկական համայնքի ցանկությունն է, որ հայ-թուրքական հարաբերությունները կարգավորվեն։ Այս մասին Ստամբուլում Հայաստանից ժամանած լրագրողների հետ զրույցում ասաց Պոլսո Հայոց Պատրիարք Սահակ արքեպիսկոպոս Մաշալյանը։
«Մեր համայնքն աջակցում է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին։ Համայնքը ցանկանում է, որ հարաբերությունները սերտանան։ Սա նաև պետք է թեթևացնի մեր ուսերի վրա դրված բեռը։ Հայ-թուրքական հարաբերությունները վերջին 100 տարում այնքան լարված են եղել, որ այստեղ հայ անունը հավասար է հայհոյանքի։ Եվ Հայաստանում էլ թուրք անունն է հավասար հայհոյանքի։ Հետևաբար, եթե այս հարաբերությունները շտկվեն, ամենամեծ ծանրությունը մեր ուսերից է դուրս գալու։ Ավելի բարեկամական մթնոլորտում պետք է շունչ քաշենք»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, նշեց Պոլսո Հայոց պատրիարքը։
Նա ընդգծեց, որ մշտապես հետևում են Հայաստանի և Թուրքիայի պաշտոնական շրջանակների հանդիպումներին`հավելելով՝ «այդ հանդիպումների արդյունքներով լավ լուրեր ենք ստանում»։ Մասնավորապես, ինչպես ընդգծեց Պոլսո Հայոց պատրիարքը, խոսքը երկկողմ ճանապարհների կառուցման, Անիի կամրջի վերականգնման, թուրքական ավիաընկերության՝ հայկական շուկա մուտք գործելու մասին է։ «Այս ամենն ընթացքի մեջ է։ Պարզապես մենք կարճ կյանք ունեցող արարածներ ենք, ամեն բան արագ ենք ուզում տեսնել, բայց ազգերի, պետությունների կյանքը երկար է, ավելի դանդաղ է ընթանում։ Երբ նայում ենք Թուրքիայի և Հայաստանի հարաբերություններին, լավատես լինելու համար շատ պատճառներ ունենք»,- նշեց նա։
Խոսելով համայնքի նկատմամբ թուրքական իշխանությունների տրամադրվածության ու վերաբերմունքի մասին՝ Պատրիարքը փաստեց, որ ներկայիս ղեկավարությունը բավական դրական է տրամադրված։ «Իրենց ժամանակով մենք վերատիրացանք մեր կալվածքներին, մեր ազատություններն ունեցանք, այսօր կարող ենք նորոգել մեր կառույցները, մեր եկեղեցիները։ Եղել է ժամանակ, երբ անգամ մեխ գամելու համար պետք է թույլտվություն ստանայինք։ Հիմա այդ բոլորը շատ ավելի հեշտ է արվում։ Մեզ այցելում է նախագահը, նախարարները, մեզ հրավիրում են տարբեր միջոցառումների, պետական արարողակարգում տեղ են տալիս»,- ասաց Պոլսո Հայոց պատրիարք Սահակ արքեպիսկոպոս Մաշալյանը՝ կարևորելով փաստը, որ հիմա համայնքի ձայնն ավելի լսելի է դարձել։
Այդուհանդերձ, Թուրքիայի հայկական համայնքի կյանքում այսօր կան խնդիրներ, որոնց շարքում թերևս ամենաօրհասականը ժողովրդագրական հարցն է։ Պատրիարքի խոսքով, համայնքի ներսում ծնվող ամեն մի հայի դիմաց երեքը մահանում են։
«Եթե այսօր մենք 35-40 հազար ենք, 25 տարի հետո 10-15 հազար ենք մնալու։ Մեր համայնքի կառույցները 125 հազար հայերի համար են։ Այս քաղաքում 50 եկեղեցի ունենք՝ 33 առաքելական, 12 կաթոլիկ, 4 բողոքական։ Բայց այլևս չենք կարողանում լցնել մարդկանցով։ Ժամանակին ունեինք 50 վարժարան, հիմա միայն 17-ը»,- նշեց Սահակ արքեպիսկոպոս Մաշալյանը։ Նա նկատեց, որ նույն ցավալի պատկերը կարելի է տեսնել՝ նայելով Ստամբուլի՝ ժամանակին մեծ թվով հայերով բնակեցված թաղամասերին։ Օրինակ, Գումգափուի թաղամասում, որտեղ էլ հենց տեղակայված են պատրիարքարանն ու Սուրբ Աստվածածին աթոռանիստ մայր տաճարը, մոտ մեկ դար առաջ բնակվում էր 40 հազար մարդ։
«Մինչդեռ հիմա 40 հայ էլ չի ապրում Գումգափու թաղամասում։ Հետևաբար, այս փոփոխվող քաղաքում, որի բնակչությունը մոտենում է 20 միլիոնի, մեծագույն խնդիր է դարձել դեմոգրաֆիական հարցը։ Դրան ավելանում է նաև արտագաղթը, որ կա երիտասարդների շրջանում»,- նշեց Մաշալյանը։
Անդրադառնալով համայնքի ներսում հայերեն լեզվի պահպանման հարցին՝ Պատրիարքը ցավով նշեց, որ ինչպես Թուրքիայի հայկական համայնքում, այնպես էլ Սփյուռքի մյուս գաղթօջախներում ավելի ու ավելի դժվար է դառնում մայրենի լեզվի պահպանությունը։ Թեպետ շատ ընտանիքներ երեխաներին ուղարկում են հայկական դպրոցներ, սակայն երեխաները դպրոցի պատերից դուրս այն հիմնականում չեն կիրառում։ «Լեզուն կորցնելը հանգեցնում է մշակութային ձուլման, քանի որ լեզվի մեջ է պահպանվում մշակույթի վերաբերյալ ամեն բան։ Եթե չես տիրապետում լեզվին, չես կարող թափանցել տվյալ մշակույթի մեջ։
Հենց այսպիսի պայմաններում ենք փորձում ոտքի վրա մնալ։ Մեր վարժարաններում 3000 աշակերտ կա։ Վարժարանները լավ աշխատանք են տանում, օգնում են, որ գոնե աշակերտները կողք կողքի մնան։ Նրանց ենք փոխանցում մեր գրական, լեզվական, մշակութային ժառանգությունը։ Մենք մեր ունեցած հարստությամբ սփյուռքյան լավագույն օջախներից մեկն ենք։ Մեր աղոթքն է, որ այն, ինչ շուրջ 600 տարի պահպանել ենք եկեղեցու շուրջ, շարունակենք նույն կերպ պահպանել»,- ընդգծեց Պոլսո Հայոց պատրիարք Սահակ արքեպիսկոպոս Մաշալյանը։

Армянский Патриарх Константинополя оптимистичен в отношении нормализации армяно-турецких отношений
Армянская община Турции желает нормализации армяно-турецких отношений. Об этом заявил Армянский Патриарх Константинополя архиепископ Саак Машалян в интервью журналистам, прибывшим из Армении в Стамбул.
“Наша община поддерживает процесс нормализации армяно-турецких отношений. Община хочет, чтобы отношения укреплялись. Это должно облегчить бремя, которое лежит на наших плечах. Армяно-турецкие отношения были настолько напряженными в течение последних 100 лет, что само слово “армянин” здесь было равнозначно ругательству, как и в Армении слово “турк”. Поэтому, если эти отношения будут нормализованы, это снимет с наших плеч самое тяжелое бремя. Мы вздохнем с облегчением в более дружественной атмосфере”, — как сообщает “Арменпресс” отметил Армянский Патриарх Константинополя.
Он подчеркнул, что они всегда следят за встречами официальных кругов Армении и Турции, добавив: “И мы получаем хорошие новости в результате этих встреч”. Армянский Патриарх Константинополя заметил, что речь о строительстве двусторонних дорог, восстановлении моста Ани и выходе турецкой авиакомпании на армянский рынок. “Всё это находится в процессе развития. Мы существа, не имеющие долгую жизнь, и нам хочется всё это увидеть побыстрее, но жизнь народов и государств долгая, она течёт медленнее. Когда мы смотрим на отношения между Турцией и Арменией, у нас появляется много оснований для оптимизма”, — отметил он.
Говоря о настрое и отношении турецких властей к общине, патриарх признал, что нынешнее руководство настроено довольно позитивно. “При них мы вернули себе наши поместья, обрели свободу, сегодня мы можем ремонтировать наши строения, наши церкви. Когда-то нам приходилось получать разрешение даже на то, чтобы забить один гвоздь. Теперь всё это делается гораздо проще. Нас посещают президент, министры, нас приглашают на различные мероприятия, уделяют место в государственном протоколе”, — сказал архиепископ Саак Машалян, подчеркнув, что голос общины стал более слышимым.
Тем не менее, сегодня в жизни армянской общины Турции есть проблемы, среди которых, пожалуй, самая острая — демографическая. По словам Патриарха, на каждого армянина, рождённого в общине, приходится трое смертей.
“Если сегодня нас 35–40 000, то через 25 лет нас останется всего 10–15 000. Наши общинные структуры рассчитаны на 125 000 армян. В городе 50 церквей: 33 апостольские, 12 католических, 4 протестантские. Но мы больше не можем заполнять их людьми. Когда-то у нас было 50 школ, а теперь их всего 17”, — отметил архиепископ Саак Машалян, добавив, что та же печальная картина наблюдается и в районах Стамбула, где когда-то проживало большое количество армян. Например, в районе Гумгапу, где находятся патриархия и собор Богоматери, около века назад проживало 40 000 человек.
“Между тем, сейчас в районе Гумгапу не проживает и 40 армян. Поэтому в этом меняющемся городе, население которого приближается к 20 миллионам, демографический вопрос стал самой большой проблемой. К этому добавляется и эмиграция молодёжи”, — отметил Машалян.
Касаясь вопроса сохранения армянского языка внутри общины, патриарх с сожалением отметил, что как в армянской общине Турции, так и в других общинах диаспоры сохранение родного языка становится всё более трудным. Хотя многие семьи отдают детей в армянские школы, дети, как правило, не используют его вне школьных стен. “Утрата языка ведёт к культурной ассимиляции, потому что всё, что связано с культурой, сохраняется в языке. Не владея языком, невозможно проникнуть в данную культуру.
Именно в таких условиях мы пытаемся оставаться на ногах. В наших школах учатся 3000 учащихся. Школы делают хорошую работу, помогая хотя бы ученикам оставаться вместе. Мы передаём им наше литературное, языковое и культурное наследие. Благодаря нашему богатству мы являемся одним из лучших центров диаспоры. Мы молимся о том, чтобы то, что мы хранили вокруг церкви около 600 лет, мы смогли бы сохранить таким же образом”, — подчеркнул Армянский Патриарх Константинополя архиепископ Саак Машалян.