Ուկրաինահայ բռնցքամարտիկ Կարեն Չուխաջյանը երկու չեմպիոնական գոտի է նվաճել Ռիգայում տարած հաղթանակից հետո
Ուկրաինահայ բռնցքամարտիկ Կարեն Չուխաջյանը, Ռիգայում հաղթելով Արգենտինայի ներկայացուցիչ Խոել Մարկոս Մաֆաուդին, տիրացել է երկու չեմպիոնական գոտիների։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է AnalitikaUA-ն։
Ինչպես նշում է աղբյուրը, բռնցքամարտիկը նոկաուտի է ենթարկել մրցակցին երկրորդ ռաունդում և նվաճել է WBO International և IBF International տիտղոսները։
«Նախորդ տարվա նոյեմբերին Չուխաջյանը փորձել էր նվաճել IBF վարկածով աշխարհի չեմպիոնի տիտղոսը՝ մենամարտելով ամերիկացի Ջարոն Էնիսի դեմ, սակայն պարտություն էր կրել միաձայն որոշմամբ։ Այդ անհաջողությունից հետո ուկրաինացի մարզիկը միաձայն որոշմամբ հաղթել էր արգենտինացի Կրիստիան Խավիեր Այալային»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Նշենք, որ Մաֆաուդի նկատմամբ այս հաղթանակը Չուխաջյանի 26-րդ հաղթանակն էր պրոֆեսիոնալ կարիերայում։ Նա կրկնել է իր կարիերայի ամենավաղ նոկաուտը. 2023-ի ապրիլին նա նույն կերպ նոկաուտի էր ենթարկել վենեսուելացի Միչել Մարկանոյին։
Ուկրաինայի հայ համայնքի ևս մեկ ներկայացուցիչ՝ բռնցքամարտիկ Գևորգ Մանուկյանն էլ իր երրորդ հաղթանակն է տոնել պրոֆեսիոնալ ռինգում։ Գևորգ Մանուկյանը մրցավարների միաձայն որոշմամբ հաղթանակ է տոնել վետերանների աջակցության Sparta Box բարեգործական մրցաշարի շրջանակներում։
Ինչպես հայտնի է, Ուկրաինայի հայերի միության առաջնահերթություններից մեկը հայկական ծագում ունեցող մարզիկներին աջակցելն է: Ուկրաինայի հայերի միության նախագահ Վիլեն Շատվորյանի կողմից շնորհվող մրցանակները հանձնվում են տարբեր մարզական միջոցառումների ժամանակ:

Украинский боксер армянского происхождения Карен Чухаджян завоевал два чемпионских пояса в результате победы, одержанной в Риге
Украинский боксер армянского происхождения Карен Чухаджян, одержав победу над аргентинцем Хоэлем Маркосом Мафаудом в Риге, завоевал два чемпионских пояса.
Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает AnalitikaUA.
Как отмечает источник, боксер нокаутировал соперника во втором раунде и завоевал титулы WBO International и IBF International.
“В ноябре прошлого года Чухаджян пытался завоевать титул чемпиона мира по версии IBF в бою с американцем Джароном Эннисом, но проиграл единогласным решением судей. После этой неудачи украинский спортсмен единогласным решением судей победил аргентинца Кристиана Хавьера Айялу”, — говорится в сообщении.
Стоит отметить, что эта победа над Мафаудом стала для Чухаджяна 26-й в профессиональной карьере. Он повторил самый ранний нокаут в своей карьере: в апреле 2023 года он таким же образом нокаутировал венесуэльца Мишеля Маркано.
Как известно, одним из приоритетов Союза армян Украины является поддержка спортсменов армянского происхождения.