Գազան հարկ եղած դեպքում կապառազմականացվի «կոշտ ճանապարհով». Նեթանյահու
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն ուղերձով դիմել է ժողովրդին՝ նշելով, որ անհրաժեշտության դեպքում Գազան կապառազմականացվի «կոշտ ճանապարհով»։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ն։
Նեթանյահուն նաև նշել է, որ իրագործում է բոլոր պատանդներին վերադարձնելու իր խոստումը։ Նա նշել է, որ իսրայելական ուժերը դեռ շրջապատում են ՀԱՄԱՍ-ին բոլոր ուղղություններից։
Իսրայելի վարչապետի խոսքով՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ծրագրի հաջորդ փուլերով նախատեսվում է, որ ՀԱՄԱՍ-ը կզինաթափվի, և Գազայի հատվածը կապառազմականացվի։
«Եթե դրան հնարավոր լինի հասնել հեշտ ճանապարհով, շատ ավելի լավ։ Իսկ եթե ոչ, ապա դրան կհասնենք կոշտ ճանապարհով», - հայտարարել է Նեթանյահուն։
Իսրայելը և ՀԱՄԱՍ-ը Եգիպտոսում համաձայնության են եկել Թրամփի ծրագրի առաջին փուլի շուրջ։ Իսրայելական զորքերն արդեն հետ են քաշվել դեպի նախապես համաձայնեցված գիծ՝ իրենց վերահսկողության տակ պահելով պաղեստինյան անկլավի 53%-ը։
Հոկտեմբերի 13-ին կամ 14-ին կվերադարձվեն իսրայելցի 48 պատանդները, որոնցից 20-ն է ողջ մնացել։ Դրա դիմաց Իսրայելն ազատ կարձակի ահաբեկչության համար դատապարտված 250 պաղեստինցու, ինչպես նաև 2023 թ. հոկտեմբերի 7-ից հետո ձերբակալված Գազայի 1700 բնակչի։

При необходимости Газа будет демилитаризована «жестким путём» - Нетаньяху
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху обратился к народу с посланием, отметив, что при необходимости Газа будет демилитаризована «жестким путём».
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC, Нетаньяху также отметил, что выполняет своё обещание вернуть всех заложников. Он отметил, что израильские силы продолжают окружать ХАМАС со всех сторон.
По словам премьер-министра Израиля, следующие этапы плана президента США Дональда Трампа предусматривают разоружение ХАМАС и демилитаризацию сектора Газа.
«Если этого можно добиться лёгким путём, гораздо лучше. А если нет, то мы добьёмся этого жестким путём», — сказал Нетаньяху.
Израиль и ХАМАС достигли соглашения в Египте по первому этапу плана Трампа. Израильские войска уже отошли к ранее согласованной линии, сохраняя под своим контролем 53% палестинского анклава.
13 или 14 октября будут возвращены 48 израильских заложников, 20 из которых ещё живы. В обмен Израиль освободит 250 палестинцев, осуждённых за терроризм, а также 1700 жителей Газы, арестованных с 7 октября 2023 года.