Իսրայելը սկսել է զորքերն աստիճանաբար հետ քաշել Գազայի հատվածից
Իսրայելի պաշտպանության բանակը (ԻՊԲ) սկսել է զորքերն աստիճանաբար հետ քաշել Գազայի հատվածից դեպի համաձայնեցված սահմաններ՝ ՀԱՄԱՍ-ի հետ գործարքի շրջանակներում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Times of Israel-ը։
Ըստ հրապարակման՝ ուժերի մի մասն ամբողջությամբ դուրս է բերվել Գազայից, մյուսները մնում են նոր սահմանների երկայնքով գտնվող դիրքերում։
Ըստ համաձայնագրի պայմանների` ԻՊԲ-ն պետք է զորքերը հետ քաշի մինչև հոկտեմբերի 10-ի օրվա վերջը, այսինքն՝ Իսրայելի նախարարների կաբինետի կողմից ՀԱՄԱՍ-ի հետ ձեռք բերված համաձայնագրին հավանություն տալուց հետո 24 ժամվա ընթացքում։
ԻՊԲ-ն կպահպանի վերահսկողությունը պաղեստինյան անկլավի 53%-ի նկատմամբ, առավելապես քաղաքային գոտիների սահմաններից դուրս, նշում է The Times of Israel-ը։
Լույս հոկտեմբերի 10-ի գիշերը Իսրայելի կառավարությունը հավանություն է տվել Գազայի հատվածում հրադադարի և ՀԱՄԱՍ-ի կողմից պահվող պատանդներին ազատ արձակելու համաձայնագրին։
Փաստաթղթի համաձայն՝ Իսրայելի պաշտպանության բանակը պետք է հեռանա Գազայի հատվածի տարածքում գտնվող նոր սահմաններ, որից հետո ՀԱՄԱՍ-ը 72 ժամ կունենա պատանդներին ազատ արձակելու համար։
Ակնկալվում է, որ Իսրայելն ազատ կարձակի գրեթե 2000 պաղեստինցի բանտարկյալի՝ 2023 թ. հոկտեմբերի 7-ին ՀԱՄԱՍ-ի հարձակման հետևանքով պատանդ վերցրված 48 հոգու դիմաց։
Պատանդների ազատ արձակումը պաղեստինցի բանտարկյալների դիմաց և իսրայելական զորքերի մասնակի դուրսբերումը ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ Գազայի հատվածում հակամարտության կարգավորման շուրջ խաղաղության պլանի առաջին փուլն է։

Израиль начал постепенный вывод войск из сектора Газа
Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ) начала постепенный вывод войск из сектора Газа к согласованным границам в рамках соглашения с ХАМАС. Как передает Арменпресс, об этом сообщила The Times of Israel.
По данным издания, часть сил полностью выведена из Газы, в то время как другая часть остаётся на позициях вдоль новых границ.
Согласно условиям соглашения, ЦАХАЛ должен вывести свои войска к концу 10 октября, то есть в течение 24 часов после утверждения Кабинетом министров Израиля достигнутого с ХАМАС соглашения.
ЦАХАЛ сохранит контроль над 53% территории палестинского анклава, преимущественно за пределами городских территорий, отмечает The Times of Israel.
В ночь на 10 октября правительство Израиля одобрило соглашение о прекращении огня в секторе Газа и освобождении заложников, удерживаемых ХАМАС.
Согласно документу, Армия обороны Израиля должна отойти к новым границам в секторе Газа, после чего у ХАМАС будет 72 часа на освобождение заложников.
Ожидается, что Израиль освободит почти 2000 палестинских заключённых в обмен на 48 человек, взятых в заложники в результате нападения ХАМАС 7 октября 2023 года.
Освобождение заложников в обмен на палестинских заключённых и частичный вывод израильских войск является первым этапом мирного плана президента США Дональда Трампа по урегулированию конфликта в секторе Газа.