Վիետնամի ղեկավարը 20 տարվա մեջ առաջին անգամ կայցելի Հյուսիսային Կորեա
Վիետնամի կոմունիստական ​​կուսակցության առաջնորդ Տո Լամն այս շաբաթ կմեկնի Հյուսիսային Կորեա՝ դառնալով վերջին 20 տարիների ընթացքում Վիետնամի առաջին առաջնորդը, որն այցելում է այդ երկիր։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնել է VNA լրատվական գործակալությունը։
Կորեայի Ժողովրդական Դեմոկրատական Հանրապետություն եռօրյա այցը կմեկնարկի հոկտեմբերի 9-ին։ Այցի շրջանակում Վիետնամի ղեկավարը ներկա կլինի հոկտեմբերի 10-ին կայանալիք ռազմական շքերթին՝ նվիրված իշխող Աշխատավորական կուսակցության հիմնադրման 80-ամյակին։
Ակնկալվում է, որ Տո Լամի գլխավորած պատվիրակության կազմում կլինի նաև Վիետնամի պաշտպանության նախարար Ֆան Վան Ջիանգը։
Երկու կոմունիստական ​​երկրները, որոնք սերտ կապեր են պահպանում, այս տարի նշում են դիվանագիտական ​​հարաբերությունների հաստատման 75-ամյակը, չնայած ներկայում, ինչպես հայտնում է Փհենյանում Վիետնամի դեսպանատունը, դրանք առևտրային հարաբերություններ չունեն։

Лидер Коммунистической партии Вьетнама впервые за 20 лет Северную Корею
Лидер Коммунистической партии Вьетнама То Лам на этой неделе посетит Северную Корею. Это будет первый за 20 лет визит вьетнамского лидера в эту страну. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает информационное агентство VNA.
Трёхдневный визит в Корейскую Народно-Демократическую Республику начнётся 9 октября. В рамках визита вьетнамский лидер примет участие в военном параде 10 октября, посвящённом 80-летию основания правящей Трудовой партии.
Ожидается, что То Лама будет сопровождать министр обороны Вьетнама Фан Ван Зян.
Две коммунистические страны, поддерживающие традиционные связи, в этом году отмечают 75-летие установления дипломатических отношений, хотя в настоящее время, по данным посольства Вьетнама в Пхеньяне, между ними нет торговых отношений.