Գազայում իսրայելական հարձակման հետևանքով զոհվել է ևս 29 պաղեստինցի
Գազայի բժշկական աղբյուրները հայտնել են, որ սեպտեմբերի 29-ի լուսաբացից ի վեր իսրայելական բանակի հարձակումների հետևանքով զոհվել է 29 պաղեստինցի, որոնցից 23-ը՝ Գազա քաղաքում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Al Jazeera-ն։
Գազայի առողջապահության նախարարության փոխանցմամբ՝ 2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ից ի վեր Իսրայելի ագրեսիայի հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 66055-ի, իսկ վիրավորների թիվը՝ 168346-ի։
Իսրայելի ավիահարվածների թիրախում են հայտնվել Գազա քաղաքի աշ-Շաֆա բժշկական համալիրի մոտակայքում գտնվող տները, Ռաֆահ քաղաքը։
Իսրայելական ուժերը հարձակումներ են իրականացնում նաև Արևմտյան ափի բնակավայրերի ուղղությամբ՝ թիրախավորելով Ռամալլահ քաղաքը, ինչպես նաև փախստականների ճամբարները։
Իսրայելական բանակը հայտարարել է Արևմտյան ափին տեղի ունեցած մարտերում զինվորականի զոհվելու մասին։
Գազա քաղաքի շտապօգնության և արտակարգ իրավիճակների ծառայությունների տնօրենն ահազանգում է, որ Գազա քաղաքում առողջապահական վիճակը չափազանց ծանր է․ քաղաքի հիվանդանոցների մեծ մասը, ինչպես նաև շտապօգնության մեքենաների 80%-ը չեն գործում։
2023 թվականին Իսրայելը Գազայի հատվածում ռազմական գործողություններ էր սկսել՝ ի պատասխան պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժման զինյալների ներխուժման, որի հետևանքով զոհվել էր գրեթե 1200 մարդ, գերեվարվել՝ շուրջ 250 մարդ։

С начала войны в Газе погибло 66 000 человек
Министерство здравоохранения сообщает, что с рассвета 29 сентября в результате атак израильской армии погибли 29 палестинцев, 23 из них в городе Газа. Как передает “Арменпресс, об этом сообщил телеканал Al Jazeera.
По данным Министерства здравоохранения Газы, число погибших в результате израильской агрессии с 7 октября 2023 года достигло 66 055 человек, число раненых - 168 346.
Авиаудары Израиля были нанесены по домам вблизи медицинского комплекса “Аш-Шафа” в городе Газа и в городе Рафах.
Израильские силы также наносят удары по поселениям на Западном берегу реки Иордан, в частности, по городу Рамаллах и лагерям беженцев.
Армия Израиля объявила о гибели военнослужащего в ходе боевых действий на Западном берегу реки Иордан.
Директор Службы скорой и неотложной помощи города Газа предупреждает, что ситуация в сфере здравоохранения в городе Газа крайне тяжёлая: большинство городских больниц, а также 80% машин Скорой помощи не работают.
В 2023 году Израиль начал военные действия в секторе Газа в ответ на вторжение боевиков палестинского движения ХАМАС, в результате которого погибло почти 1200 человек и около 250 были взяты в плен.