Եմենի մայրաքաղաքում Իսրայելի հարվածների հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 9-ի, վիրավորվել է 174 մարդ
Եմենի առողջապահության և շրջակա միջավայրի նախարարությունը հայտարարել է, որ մայրաքաղաք Սանայի վրա իսրայելական հարձակման հետևանքով նախնական տվյալներով զոհերի թիվը հասել է 9-ի, այդ թվում՝ չորս երեխա և երկու կին, իսկ վիրավորների թիվը հասել է 174-ի, որոնց թվում 59-ը երեխաներ են և 35-ը՝ կանայք։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է հութիներին պատկանող Al Masirah հեռուստաալիքը։
Նախարարությունը հայտարարել է, որ քաղաքացիական պաշտպանության և շտապօգնության խմբերը դեռևս իրականացնում են որոնողա-փրկարարական աշխատանքներ։
Իսրայելական ուժերը սեպտեմբերի 25-ին ավիահարվածներ են հասցրել մայրաքաղաք Սանային՝ թիրախավորելով քաղաքացիական և նշանավոր անձանց, բնակելի թաղամասեր և քաղաքացիական հաստատություններ։
Իսրայելի պաշտպանության նախարար Իսրայել Կացի խոսքով՝ հարձակումները թիրախավորել են հութիների զենքի պահեստները և ռազմաբազաները։
Սանայի վրա հարվածները տեղի են ունեցել հութիների կողմից Իսրայելի Էյլաթ քաղաքը թիրախավորելուց մեկ օր անց։ Իսրայելի Ազգային շտապօգնության ծառայության տվյալներով՝ միջադեպի հետևանքով վիրավորվել է ավելի քան 20 մարդ։
2023 թվականին Գազայի հատվածում հակամարտության մեկնարկից հետո հութիները Գազային աջակցելու կարգախոսի ներքո հրթիռային հարձակումներ են իրականացրել և շարունակում իրականացնել Իսրայելի ուղղությամբ, որն էլ իր հերթին հարձակումներ է իրականացնում Եմենի տարբեր շրջանների դեմ։

В результате израильских ударов по столице Йемена погибло 9 человек, ранены 174
Министерство здравоохранения Йемена объявило, что первоначальное число погибших в результате израильского удара по столице Сане достигло 9 человек, среди которых четверо детей и две женщины,  число раненых достигло 174, среди них 59 детей и 35 женщин.
Как передает “Арменпресс”, об этом сообщил телеканал Al Masirah, принадлежащий хуситам.
Министерство заявило, что группы гражданской обороны и экстренной помощи продолжают поисково-спасательные работы.
25 сентября израильские войска нанесли авиаудары по столице Сане, по жилым районам и гражданским учреждениям.
По словам министра обороны Израиля Исраэля Каца, удары были нанесены по складам оружия и военным базам хуситов.
Удары по Сане были нанесены на следующий день после того, как хуситы атаковали израильский город Эйлат. По данным Национальной службы скорой помощи Израиля, в результате инцидента пострадали более 20 человек.
С начала конфликта в секторе Газа в 2023 году хуситы начали и продолжают наносить ракетные удары по Израилю под лозунгом поддержки Газы. Израиль также наносит удары по разным районам Йемена.