ՀՀ նախագահը Amazon-ի ներկայացուցիչների հետ քննարկել է Հայաստանում բարձր տեխնոլոգիաների զարգացման և դրանց կիրառման հեռանկարը
ՀՀ նախագահը  Amazon-ի ներկայացուցիչների հետ քննարկել է Հայաստանում բարձր տեխնոլոգիաների զարգացման և դրանց կիրառման հեռանկարը
Նյու Յորք կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հանդիպում է ունեցել ՝ Amazon Web Services-ի (AWS) Եվրոպական Միության և ամբողջ Միջերկրածովյան Եվրոպայի հանրային քաղաքականության տնօրեն Ֆրանկո Սպիչարիելլոյի և Amazon-ի միջազգային հանրային քաղաքականության տնօրեն Դեյվիդ Ռոթի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են բարձր տեխնոլոգիաների զարգացման և դրանց կիրառման հեռանկարները Հայաստանի համար՝ ընդգծելով այս ոլորտի նշանակությունը տնտեսական աճի, նորարարական միջավայրի ձևավորման և մրցունակության բարձրացման գործում։
Նախագահը կարևորել է վերականգնվող էներգիայի ներուժի արդյունավետ օգտագործումը՝ նշելով, որ այն ոչ միայն կարևոր է էներգետիկ անվտանգության ամրապնդման և կայուն զարգացման համար, այլև կարող է դառնալ հուսալի ռեսուրս արհեստական բանականության և բարձր տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացման համար։
Քննարկվել են նաև կիբերանվտանգության ուղղությամբ համագործակցության հնարավորությունները՝ որպես տեղեկատվական հասարակության կայունության և պետական կառավարման արդյունավետության առանցքային բաղադրիչ։
Կողմերը շեշտել են փորձի փոխանակման, համատեղ ծրագրերի և նորագույն գործիքների ներդրման անհրաժեշտությունը՝ կիբերանվտանգության բարձր մակարդակ ապահովելու նպատակով։
Վահագն Խաչատուրյանը բարձր է գնահատել AWS-ի շարունակական աջակցությունը Արհեստական բանականության (ԱԲ) վիրտուալ ինստիտուտի գործունեությանը։ Քննարկվել է նաև հանրային քաղաքականությունների մշակման գործընթացում ԱԲ-ի կիրառման համատեղ ծրագրի մշակման հեռանկարները, ինչը հնարավորություն կտա նոր մակարդակի բարձրացնել պետական կառավարման արդյունավետությունը և հիմնել նորարարական քաղաքական մշակույթ Հայաստանում։

Президент Армении обсудил с представителями Amazon перспективы развития высоких технологий в Армении и их применения
В ходе рабочего визита в Нью-Йорк президент Республики Армения Ваагн Хачатурян встретился с директором по общественной политике в Европейском Союзе и Средиземноморской Европе компании Amazon Web Services (AWS) Франко Спикариелло и директором по международной политике компании Amazon Дэвидом Ротом.
Как передает “Арменпресс”, в Аппарате президента сообщили, что в ходе встречи обсуждались перспективы развития высоких технологий и их применения в Армении. Была подчеркнута важность этой сферы для экономического роста, формирования инновационной среды и повышения конкурентоспособности.
Президент подчеркнул важность эффективного использования потенциала возобновляемой энергетики, отметив, что она не только важна для укрепления энергетической безопасности и устойчивого развития, но и может стать надежным ресурсом для развития искусственного интеллекта и сферы высоких технологий.
Были обсуждены возможности сотрудничества в области кибербезопасности как ключевого компонента стабильности информационного общества и эффективности государственного управления.
Стороны подчеркнули необходимость обмена опытом, реализации совместных программ и внедрения новейших инструментов для обеспечения высокого уровня кибербезопасности.
Ваагн Хачатурян высоко оценил постоянную поддержку AWS деятельности Виртуального института искусственного интеллекта (ИИ). Были также обсуждены перспективы разработки совместной программы по применению ИИ в процессе разработки государственной политики, что позволит вывести эффективность государственного управления на новый уровень и сформировать в Армении инновационную политическую культуру.