Հայ ժամանակակից երաժշտության 9-րդ փառատոնը կանցկացվի Դիլիջանում
Հայ ժամանակակից երաժշտության 9-րդ փառատոնը, որը տեղի կունենա սեպտեմբերի 26-28-ը Դիլիջանում, կանցկացվի «Դիլիջանյան օրեր» խորագրի ներքո:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նախագծի շրջանակում ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ, մաեստրո Ռուբեն Ասատրյանի գլխավորությամբ ելույթ կունենան Գյումրու պետական սիմֆոնիկ և Վանաձորի կամերային նվագախմբերը, ինչպես նաև Դիլիջանի արվեստի պետական քոլեջի երգչախումբը:
Հայաստանի հյուսիսային երեք մարզերի երաժշտական կոլեկտիվների հետ մեկտեղ փառատոնին իրենց մասնակցությունը կունենան նաև մենակատարներ Վաչե Հովեյանը (ալտ), Անահիտ Դիլբարյանը (դաշնամուր), Անի Ռուբենյանը (շվի), Նունե Դանիելյանը (քանոն), Լիդա Բաղրամյանը (ֆլեյտա), Մարիա Խանդանյանը (սոպրանո), Էդուարդ Մակարյանը (սաքսոֆոն):
9-րդ փառատոնին կմեծարվեն տարվա հոբելյարները. նվագախմբերը երկու համերգային երեկոների ընթացքում կկատարեն Ալեքսանդր Աճեմյանի (100), Ալեքսանդր Հարությունյանի, Ղազարոս Սարյանի, Գևորգ Արմենյանի (երեքն էլ՝ 105), Էդգար Հովհաննիսյանի (95), ինչպես նաև մեր կողքին ապրող կոմպոզիտորներ Խաչատուր Մարտիրոսյանի (80), Արմենուհի Կարապետյանի (60), Վարդ Մանուկյանի (70) ստեղծագործությունները:
Նախագծի ընթացքում կհնչեն նաև ՀԿՄ նախագահ Արամ Սաթյանի, կոմպոզիտորներ Դավիթ Հալաջյանի, Նարինե  Զարիֆյանի, Հայկուհի Հակոբյանի, Ժիրայր Շահրիմանյանի, Կարեն Անանյանի և Էդմոնդ Մակարյանի ստեղծագործությունները:   Փառատոնի երկու համերգներն էլ կանցկացվեն Դիլիջանի Էդվարդ Միրզոյանի անվան կոմպոզիտորների ստեղծագործական տան Լ.Վ. Բեթհովենի անվան համերգասրահում։
Սեպտեմբերի 27-ին կոմպոզիտորների ստեղծագործական տանը նախատեսվում է անցկացնել վարպետության դաս-դասախոսություն Դիլիջանի արվեստի և երաժշտական դպրոցների աշակերտների համար՝ ՀԿՄ առաջատար կոմպոզիտորների մասնակցությամբ: Վարպետության դաս-դասախոսությանը մասնակցելու համար անհրաժեշտ է նախապես գրանցվել՝ հաստատելով ներկայությունը [email protected] էլեկտրոնային հասցեով:
Բոլոր միջոցառումների մուտքն ազատ է:
Հայ ժամանակակից երաժշտության փառատոնը հիմնադրվել է 2014 թվականի աշնանը։ Փառատոնը հասցրել է դառնալ հայ ժամանակակից երաժշտության դրոշակակիրներից մեկը՝ լինելով եզակի նախագիծը, որը լայն հնարավորություններ է ընձեռնում ժամանակակից կոմպոզիտորներին ներկայացնելու սեփական արվեստը, միևնույն ժամանակ շարունակելով երաժշտասեր հանրությանը ներկայացնել արդեն դասական դարձած կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները: Փառատոնը միավորում է հանրապետության լավագույն երաժշտական կոլեկտիվներին և մենակատարներին՝ շեշտը դնելով նաև նոր կադրերին հնարավորություն ընձեռելու և մեծ բեմ ուղղորդելու առաքելության վրա: Իր հիմնադրված պահից սկսած՝ փառատոնն իրականացել է ՀՀ մշակույթի, հիմա արդեն՝ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ:

В Дилижане пройдёт IX фестиваль современной армянской музыки
Как сообщает Арменпресс, в рамках проекта выступят Гюмрийский государственный симфонический оркестр, Ванадзорский камерный оркестр, а также хор Дилижанского государственного колледжа искусств под руководством заслуженного артиста Республики Армения, маэстро Рубена Асатряна.
Наряду с музыкальными коллективами из трёх северных регионов Армении, в фестивале также примут участие солисты Ваче Овеян (альт), Анаит Дилбарян (фортепиано), Ани Рубенян (шви - один из древних армянских музыкальных инструментов, принадлежащих к семейству флейт), Нуне Даниелян (канон), Лида Баграмян (флейта), Мария Ханданян (сопрано) и Эдуард Макарян (саксофон).
IX фестиваль будет посвящен юбилеям года: в течение двух концертных вечеров оркестры исполнят произведения Александра Ачемяна (100 лет), Александра Арутюняна, Газароса Сарьяна, Геворга Арменяна (всем троим по 105 лет), Эдгара Ованнисяна (95), а также композиторов, живущих рядом с нами: Хачатура Мартиросяна (80), Арменуи Карапетян (60), Варды Манукян (70).
В проекте также прозвучат произведения президента Союза композиторов Армении Арама Сатяна, композиторов Давида Аладжяна, Нарине Зарифян, Айкуи Акопян, Жирайра Шахриманяна, Карена Ананяна и Эдмонда Макаряна. Оба концерта фестиваля пройдут в Концертном зале имени Л.В. Бетховена Дома творчества композиторов имени Эдварда Мирзояна в Дилижане.
27 сентября в Доме творчества композиторов состоится мастер-класс-лекция для учащихся Дилижанских художественных и музыкальных школ с участием ведущих композиторов Союза композиторов Армении. Для участия в мастер-классе-лекции необходимо заранее зарегистрироваться, подтвердив своё участие по электронной почте [email protected].
Вход на все мероприятия свободный.
Фестиваль современной армянской музыки был основан осенью 2014 года. Фестиваль сумел стать одним из флагманов армянской современной музыки, являясь уникальным проектом, предоставляющим широкие возможности современным композиторам представить своё творчество, одновременно продолжая знакомить меломанов с произведениями композиторов, ставших классикой. Фестиваль объединяет лучшие музыкальные коллективы и солистов республики, подчёркивая свою миссию – предоставлять новые таланты и направлять их на большую сцену. С момента основания фестиваль проводится при поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта РА.