Նիկոլ Փաշինյանն ու Մարթա Կոսը քննարկել են Հայաստան-ԵՄ գործընկերության առաջնահերթությունները
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Եվրոպական միության ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսի գլխավորած պատվիրակությանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, վարչապետը ողջունել է Մարթա Կոսի այցը Հայաստան և բարձր գնահատել Հայաստան-Եվրոպական միություն ակտիվ ու շարունակական երկխոսությունը։ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել ԵՄ հետևողական աջակցության համար՝ ընդգծելով, որ այն կարևոր դեր ունի ՀՀ կառավարության հավակնոտ բարեփոխումների օրակարգի իրականացման գործում։ Նա հավելել է, որ այդ ուղղությամբ համագործակցության ընդլայնումն ամրագրված է նաև ՀՀ-ԵՄ գործընկերության նոր օրակարգում։
Հանձնակատար Մարթա Կոսը վերահաստատել է ԵՄ ամուր աջակցությունը Հայաստանի ժողովրդավարական բարեփոխումների արդյունավետ իրագործմանը։ Նա նշել է, որ ԵՄ-ն բարձր է գնահատում տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման գործընթացը, որը կնպաստի համագործակցության հետագա զարգացմանն ու խորացմանը։
Ըստ աղբյուրի՝ զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-ԵՄ գործընկերության առաջնահերթությունները, առաջիկա անելիքները և փոխգործակցության խորացման հնարավորությունները։ Անդրադարձ է կատարվել ԵՄ աջակցությամբ Հայաստանում իրականացվող ծրագրերին, տնտեսական գործընկերության խթանման ուղիներին, ինչպես նաև վիզաների ազատականացման շուրջ ընթացող երկխոսությանը։
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է ԵՄ օժանդակությունը Հայաստանի տնտեսական դիվերսիֆիկացմանը, տրանսպորտային ու ենթակառուցվածքային զարգացմանը, փոքր և միջին բիզնեսի կարողությունների ընդլայնմանը։
Նշվում է, որ կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել շարունակելու սերտ համագործակցությունն՝ ուղղված Հայաստանի ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդմանը, տնտեսական աճի խթանմանը և տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության պահպանմանը:

The Prime Minister welcomed Ms. Kos’s visit to Armenia and highly appreciated the active and ongoing Armenia-European Union dialogue. Nikol Pashinyan thanked the EU for its consistent support, emphasizing that it plays an important role in the implementation of the Armenian government’s ambitious reform agenda. He added that expanding cooperation in this direction is also enshrined in the new Armenia-EU partnership agenda, the PM's Office has said in a readout.
Commissioner Marta Kos reaffirmed the EU’s strong support for the effective implementation of Armenia’s democratic reforms. She noted that the EU highly values the peace-building process in the region, which will contribute to the further development and deepening of cooperation.
The interlocutors discussed the priorities of the Armenia-EU partnership, upcoming tasks and opportunities for deepening cooperation. Reference was made to the programs implemented in Armenia with the support of the EU, ways to promote economic partnership, as well as the ongoing dialogue on visa liberalization.
Prime Minister Pashinyan emphasized the importance of the EU's support for Armenia's economic diversification, transport and infrastructure development, and the expansion of the capabilities of SMEs.
The parties expressed their willingness to continue close cooperation aimed at strengthening Armenia's democratic institutions, promoting economic growth, and maintaining peace and stability in the region.