Եմենի հութիները մի քանի ԱԹՍ-ներով թիրախավորել են Իսրայելի տարածքը
Եմենի «Անսար Ալլահ» շարժման հութիները հիպերձայնային բալիստիկ հրթիռով և անօդաչու թռչող սարքերով թիրախավորել են Իսրայելի տարածքը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է հութիներին պատկանող Al Masirah հեռուստաալիքը։
Եմենի զինված ուժերի խոսնակ, բրիգադի գեներալ Յահյա Սարին հայտարարել է Իսրայելի տարածքի դեմ ռազմական գործողության իրականացման մասին՝ ի պատասխան «Իսրայելի կողմից Գազայի ժողովրդի դեմ իրականացվող ցեղասպանական հանցագործությունների»։
Հրապարակված հայտարարության մեջ խոսնակը նշում է, որ հրթիռային ուժերը «Պաղեստին 2» հիպերձայնային բալիստիկ հրթիռով թիրախավորել են Յաֆֆայի (Թել Ավիվի) տարածքում գտնվող ռազմական օբյեկտը։ Գործողության հետևանքով բազմաթիվ իսրայելցիներ պատսպարվել են ապաստարաններում։
Հայտարարության մեջ նաև նշվում է, որ Եմենի ռազմաօդային ուժերը ևս երեք անօդաչու թռչող սարքերով թիրախավորել են Ումմ ալ-Ռաշրաշի (Էյլաթ) տարածքում գտնվող մի քանի օբյեկտ, ինչպես նաև Բեեր Շևայում գտնվող թիրախը։
Իսրայելի բանակն իր հերթին հայտնել է Եմենից արձակված հրթիռ որսալու մասին: Հաղորդագրության համաձայն՝ Իսրայելի կենտրոնական մի քանի շրջաններում օդային տագնապի ազդանշաններ են հնչել:
Իսրայելի ռազմաօդային ուժերն ուսումնասիրում են Էյլաթի տարածքում ընկած անօդաչու թռչող սարքը։
2023 թվականին Գազայի հատվածում հակամարտության մեկնարկից հետո հութիները Գազային աջակցելու կարգախոսի ներքո հրթիռային հարձակումներ են իրականացնում Իսրայելի ուղղությամբ, որն էլ իր հերթին հարձակումներ է իրականացնում Եմենի տարբեր շրջանների վրա։

Йеменские хуситы атаковали территорию Израиля несколькими БПЛА
Йеменские хуситы из движения «Ансар Аллах» атаковали территорию Израиля гиперзвуковой баллистической ракетой и беспилотниками. Как передает Арменпресс, об этом сообщил телеканал Al Masirah, принадлежащий хуситам.
Представитель йеменских вооружённых сил бригадный генерал Яхья Сари объявил о начале военной операции против территории Израиля в ответ на «преступления геноцида, совершённые Израилем против жителей Газы».
В опубликованном заявлении представитель отметил, что ракетные войска атаковали военный объект в районе Яффо (Тель-Авив) гиперзвуковой баллистической ракетой «Палестина-2». В результате операции многие израильтяне укрылись в убежищах.
В заявлении также говорится, что йеменские ВВС еще тремя беспилотниками атаковали несколько объектов в районе Умм-эр-Рашраши (Эйлат), а также одну цель в Беэр-Шеве.
В свою очередь, израильская армия сообщила о перехвате ракеты, запущенной из Йемена. Согласно сообщению, авиаудары были слышны в нескольких центральных районах Израиля.
ВВС Израиля изучают беспилотник, упавший в районе Эйлата.
С начала конфликта в секторе Газа в 2023 году хуситы наносили ракетные удары по Израилю под лозунгом поддержки Газы, которая, в свою очередь, наносит удары по различным районам Йемена.