Կես միլիոնից ավելի ֆրանսիացի մասնակցել է կառավարության պլանավորած խնայողության միջոցառումների դեմ բողոքի ակցիաներին
Ֆրանսիայի ներքին գործերի նախարարությունը սեպտեմբերի 18-ի երեկոյան հաղորդել է, որ ավելի քան 500 հազար մարդ է մասնակցել երկրում բողոքի զանգվածային ակցիաներին, որոնցից 55 հազարը՝ Փարիզում։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունից:
«Ինչ վերաբերում է ձերբակալություններին, ապա դրանց թիվը կազմել է 309, իսկ 134 մարդ կալանքի տակ է վերցվել», - հայտարարել է ՆԳ նախարարի պաշտոնակատար Բրյունո Ռետայոն ֆրանսիական ԶԼՄ-ների եթերում։
Նա պարզաբանել է, որ այս թվերը կարող են փոփոխվել։
«Մենք կարողացանք երաշխավորել ցույցերը խաղաղ անցկացնելու ազատությունը», - հավելել է ՆԳ նախարարը։
Նա ընդգծել է, որ «գրեթե բոլոր» ցույցերն անցել են կարգուկանոնի պահպանմամբ։
Ռետայոն միևնույն ժամանակ նշել է, որ ցույցերի ընթացքում տուժել է 26 իրավապահ։
Վարչապետ Սեբաստիան Լեկոռնյուն խստորեն դատապարտել է իրավապահ մարմինների աշխատակիցների վրա հարձակումները։
Վարչապետը վստահեցրել է, որ ցուցարարների պահանջները գտնվում են երկրի քաղաքական ուժերի հետ ընթացիկ խորհրդակցությունների կենտրոնում, և հայտնել է, որ առաջիկա օրերին կրկին կհանդիպի արհմիությունների հետ։
Արհմիությունները, որոնք մարդկանց ոտքի են հանել կառավարության կողմից տնտեսության ոլորտում խիստ միջոցառումներ անցկացնելու պլանների դեմ, բողոքի ցույցերի անցած օրը համարում են իրենց հաջողությունը։ Նրանց ներկայացուցիչներն, իրենց հերթին, ակցիաների մասնակիցների թիվը նշում են 800 հազարից մինչև 1 միլիոն։
Ֆրանսիայի առաջատար արհմիությունների առաջնորդները հայտարարել են, որ սեպտեմբերի 19-ին համատեղ խորհրդակցություն կանցկացնեն՝ որոշելու, թե ինչպես շարունակել պահանջների արշավը։

Massive anti-austerity strikes and protests held in France
Massive anti-austerity protests and labour strikes were held across France on Thursday, in a show of anger over President Emmanuel Macron's austerity policies, France 24 reports.
Citing organizers, France 24 reported that one million people took part in the strikes and protests. But the government said there were 500,000 protesters, according to the report.
The demonstrators urged President Emmanuel Macron and his new Prime Minister Sebastien Lecornu to acknowledge their anger and scrap looming budget cuts, according to France 24.
Teachers, train drivers, pharmacists and hospital staff were among those who went on strike as part of the day of protests, while teenagers blocked dozens of high schools for hours. Protesters and unions called for the previous government's fiscal plans to be scrapped, for more spending on public services, higher taxes on the wealthy and for the reversal of an unpopular change making people work longer to get a pension, France 24 reported.
Macron's new prime minister said on social media that he would meet the unions in the coming days.
"The demands made by the union representatives and echoed by demonstrators in the marches are at the heart of the consultations I have initiated,” he said on X.
Regional trains were heavily affected, while most of the country's high-speed TGV train lines worked, officials said, according to France 24. Protesters gathered to slow down traffic on a highway near the southeastern city of Toulon.