Իսրայելը պլանավորում է օդային թիրախների դեմ լազերային կայանքներ տեղակայել ամբողջ երկրում
Իսրայելի պաշտպանության նախարարությունում սեպտեմբերի 17-ին հայտարարել են, որ Iron Beam լազերային ՀՕՊ համակարգը շահագործման է հանձնվել, և նման կայանքների մարտկոցները առաջիկա ամիսներին կտեղակայվեն Իսրայելի տարբեր շրջաններում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հաղորդում է The Jerusalem Post-ը։
Պարբերականի տվյալներով՝ Iron Beam-ը կարող է խոցել ոչ միայն անօդաչուներ, այլև հրթիռներ, ռեակտիվ և ականանետային արկեր։ Պաշտպանության ոլորտի ներկայացուցիչները նշում են, որ Iron Beam-ը կարող է միաժամանակ գնդակոծել մի քանի թիրախ։
2024 թ. հոկտեմբերին հաղորդվել է, որ Իսրայելի ՊՆ-ն 500 միլիոն դոլար գումարի պայմանագրեր է ստորագրել Iron Beam լազերային ՀՕՊ համակարգերի մատակարարման համար։

Израиль планирует развернуть лазерные системы поражения воздушных целей по всей стране
Министерство обороны Израиля 17 сентября объявило о вводе в эксплуатацию лазерной системы ПВО Iron Beam, батареи которой будут развернуты в различных регионах Израиля в ближайшие месяцы. Как передает Арменпресс, об этом сообщила газета The Jerusalem Post.
По данным издания, Iron Beam способна сбивать не только беспилотники, но и ракеты, реактивные снаряды и миномётные снаряды. Представители оборонной промышленности отмечают, что Iron Beam может одновременно обстреливать несколько целей.
В октябре 2024 года сообщалось, что Министерство обороны Израиля заключило контракты на поставку лазерных систем ПВО Iron Beam на сумму 500 миллионов долларов.