Չինաստանը խոստացել է պատասխանել ՌԴ-ից նավթ գնելու պատճառով ՆԱՏՕ-ի հնարավոր մաքսատուրքերին
Չինաստանը կձեռնարկի վճռական պատասխան միջոցներ, եթե ՆԱՏՕ-ի երկրները ռուսական նավթը գնելու պատրվակով ԱՄՆ-ի ճնշման ներքո փորձեն մաքսատուրքեր սահմանել ՉԺՀ նկատմամբ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին հայտարարել է Չինաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Լին Ցզյանը:
«Ամբողջ աշխարհի երկրների, ներառյալ Ռուսաստանի հետ Չինաստանի նորմալ առևտրա-տնտեսական և էներգետիկ համագործակցությունն օրինական է և ոչ մի մեղադրանք չի հարուցում», - ընդգծել է նա լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ՝ մեկնաբանելով G7-ի և ՆԱՏՕ-ի երկրների կողմից ՉԺՀ-ի նկատմամբ մաքսատուրքերի սահմանման հնարավորությունը։
ԱԳՆ խոսնակն ընդգծել է, որ Չինաստանի օրինական իրավունքների և շահերի խախտման դեպքում ​​կձեռնարկվեն պատասխան միջոցներ՝  պաշտպանելու իրենց երկրի ինքնիշխանությունը, անվտանգությունը և շահերը։

Китай пообещал отреагировать на возможные пошлины НАТО по причине покупки нефти у России
Китай примет решительные ответные меры, если страны НАТО под давлением США попытаются ввести пошлины против Китая по причине покупки российской нефти. Как сообщает “Арменпресс”, об этом заявил официальный представитель МИД КНР Линь Цзянь.
“Нормальное торгово-экономическое и энергетическое сотрудничество Китая со странами всего мира, включая Россию, законно и не вызывает никаких нареканий”, - подчеркнул он в ходе брифинга для журналистов, комментируя возможность введения пошлин против Китая странами G7 и НАТО.
Представитель МИД подчеркнул, что в случае нарушения законных прав и интересов Китая будут приняты ответные меры для защиты суверенитета, безопасности и интересов страны.