Թրամփը հայտարարել է, որ Իսրայելը պետք է զգուշություն ցուցաբերի Կատարին վերաբերող հարցերում
Իսրայելը պետք է զգուշություն ցուցաբերի Կատարին վերաբերող հարցերում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Նյու Ջերսիի Մորիսթաուն օդանավակայանում լրագրողների հետ զրույցում ասել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը։
Անդրադառնալով լրագրողի դիտարկմանը, թե արդյոք ասելիք ունի Իսրայելի կողմից Կատարում ՀԱՄԱՍ-ի առաջնորդներին հասցված հարվածների առնչությամբ, ԱՄՆ նախագահն ասել է․«Իմ ուղերձն այն է, որ նրանք պետք է շատ զգույշ լինեն։ Նրանք պետք է ինչ-որ բան անեն ՀԱՄԱՍ-ի հետ կապված, բայց Կատարը Միացյալ Նահանգների մեծ դաշնակիցն է եղել։ Շատերը դա չգիտեն»։
Թրամփը հավելել է, որ իր կարծիքով Կատարի էմիր Թամիմ բին Համադ ալ-Թանին «հրաշալի մարդ» է, ով կարիք ունի «ավելի լավ հանրային կապերի», քանի որ մարդիկ Կատարի մասին բացասաբար են խոսում։
«Իսրայելը և մնացած բոլորը պետք է զգույշ լինեն», - նշել է Թրամփը։
Սեպտեմբերի 9-ին Իսրայելը հարված է հասցրել Կատարի մայրաքաղաքին՝ թիրախավորելով ՀԱՄԱՍ-ի ղեկավարությանը։ ՀԱՄԱՍ-ը հայտարարել է, որ իսրայելական հարձակման ժամանակ սպանվել է շարժման հինգ անդամ։

Трамп заявил, что Израилю следует быть осторожнее в вопросах Катара
Израилю следует быть осторожнее в вопросах Катара. Как сообщает «Арменпресс», президент США Дональд Трамп заявил об этом в беседе с журналистами в аэропорту Морристаун в Нью-Джерси.
На вопрос, есть ли ему что сказать об ударах Израиля по лидерам ХАМАС в Катаре, президент США ответил: «Я хочу, чтобы они были очень осторожны. Им нужно что-то предпринять в отношении ХАМАС, но Катар всегда был верным союзником Соединенных Штатов. Многие об этом не знают».
Трамп добавил, что, по его мнению, эмир Катара Тамим бин Хамад аль-Тани — «замечательный человек», которому необходимо улучшить «пиар», поскольку люди негативно отзываются о Катаре.
«Израилю и всем остальным нужно быть осторожнее», — сказал Трамп.
9 сентября Израиль нанес удар по столице Катара, нацелившись на руководство ХАМАС. ХАМАС заявил, что в результате израильской атаки погибли пять членов движения.