Հայաստան–Լիբանան տեխնոլոգիական կամուրջ Web3-ի միջոցով. CJN Accelerator-ը Հայաստանում
Հայաստանի Հանրապետության բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության, Լիբանանի միջազգային բիզնես ասոցիացիաների ցանցի (L.I.B.A.N) և Web3 Armenia հիմնադրամի նախաձեռնությամբ սեպտեմբերի 11-ին Երևանում կայացել է առաջին՝ Armenian Web 3 - CJN Accelerator ճանաչողական հանդիպումը։
Միջոցառման նպատակն էր ներկայացնել Հայաստանում ներդրումային միջավայրը և քննարկել Հայաստանը տարածաշրջանային «Web3» կենտրոնի վերածելու հնարավոր ուղիները։
Միջոցառմանը մասնակցել է ՀՀ ԲՏԱ նախարարի տեղակալ Գևորգ Մելիքսեթյանը, որը նախարարության անունից ողջունել է մասնակիցներին՝  ընդգծելով  հանդիպման կարևորությունը Հայաստանի տեխնոլոգիական զարգացման և միջազգային համագործակցության տեսանկյունից։
Հանդիպման ընթացքում ներկայացվել է Հայաստանի ներդրումային միջավայրը և քննարկվել են երկրի հնարավորությունները՝ հնարավոր զարգացում ապահովելու համար: Քննարկումների առանցքում էին բլոկչեյնի կիրառման խթանումը, միջազգային ներդրողների ներգրավումը և համատեղ նախաձեռնությունների զարգացումը։
Նախարարի տեղակալը բարձր է գնահատել Լիբանանի միջազգային գործարարների ասոցիացիաների ցանցի և CJN Accelerator-ի ներգրավվածությունը՝ կարևորելով նրանց փորձը և գլոբալ տեսլականը։
Մասնակիցներն ընդգծել են նման ձևաչափերի կարևորությունը՝ ոլորտային կապերն ամրապնդելու, նորարարությունը խթանելու և տարածաշրջանային ու միջազգային մակարդակներում երկարաժամկետ գործընկերություն ձևավորելու տեսանկյունից:

Технологический мост Армения-Ливан через Web3 - CJN Accelerator в Армении
В Ереване 11 сентября состоялась первая ознакомительная встреча Armenian Web 3 – CJN Accelerator, организованная Министерством высокотехнологичной промышленности Armenian (ВТП) Республики Армения, Ливанской сетью международных бизнес-ассоциаций (L.I.B.A.N) и Фондом Web3 Armenia.
Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на Министерство ВТП РА, целью мероприятия было представление инвестиционной среды в Армении и обсуждение возможных путей превращения Армении в региональный центр Web3.
В мероприятии принял участие заместитель министра ВТП РА Геворг Меликсетян, который приветствовал участников от имени министерства, подчеркнув важность встречи с точки зрения технологического развития Армении и международного сотрудничества.
В ходе встречи была представлена инвестиционная среда Армении и обсуждены возможности страны для обеспечения возможного развития. Обсуждения были сосредоточены на продвижении использования блокчейна, привлечении международных инвесторов и разработке совместных инициатив.
Заместитель министра высоко оценил участие Ливанской сети международных бизнес-ассоциаций и CJN Accelerator, отметив их опыт и глобальное видение.
Участники подчеркнули важность подобных форматов для укрепления отраслевых связей, продвижения инноваций и формирования долгосрочных партнерских отношений на региональном и международном уровнях.