Հայաստանի մանկատներում գտնվում է 366 անչափահաս
Հայաստանում այս պահի դրությամբ մանկատներում է գտնվում 366 անչափահաս, նրանց գերակշիռ մասն ունի հաշմանդամություն:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ԱԺ ամբիոնից հայտնեց ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալի ժամանակավոր պաշտոնակատար Տաթևիկ Ստեփանյանը:
«Այս պահին մանկատներում ունենք խնամվող 366 անչափահաս: Նրանց գերակշռող մասը ծանր և բազմակի հաշմանդամություն ունեցող երեխաներ են»,–ասաց Ստեփանյանը:
Անդրադառնալով «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանի հարցին, թե ինչպիսի՞ն է որդեգրումների դինամիկան վերջին 4 տարում՝ նա պատասխանեց, որ դինամիկան գրեթե անփոփոխ է:
«Միջինում որդեգրվում է 25 երեխա: Միջազգային որդեգրումները 1 կամ 2-ն են լինում: Հիմնականում միջազգային որդեգրման գնում են այն երեխաները, որոնք ունեն որոշակի առողջական խնդիրներ»,-հայտնեց Ստեփանյանը:

В детских домах Армении находятся 366 несовершеннолетних
В настоящее время в детских домах Армении находятся 366 несовершеннолетних, большинство из которых имеют инвалидность.
Как сообщает «Арменпресс», об этом с трибуны Национального собрания заявила исполняющая обязанности заместителя министра труда и социальных вопросов Республики Армения Татевик Степанян.
«В настоящее время в детских домах у нас находятся 366 несовершеннолетних. Большинство из них — дети с тяжёлыми и множественными нарушениями развития», — сказала Степанян.
Отвечая на вопрос депутата фракции «Гражданский договор» Сергея Багратяна о динамике усыновлений за последние 4 года, она заметила, что динамика практически не изменилась.
«В среднем усыновляется 25 детей. Есть 1-2 случая международного усыновления. В основном на международное усыновление отправляют детей с определёнными проблемами со здоровьем», — сказала Степанян.