Հայաստան է ժամանել Շվեդիայի Թագավորության Ռիկսդագի աշխատանքային խումբը
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ Շվեդիայի Թագավորության Ռիկսդագի միջեւ ժողովրդավարական համագործակցության զարգացման ծրագրի շրջանակում Հայաստանի Հանրապետություն է ժամանել Շվեդիայի Թագավորության Ռիկսդագի աշխատանքային խումբը, որի ղեկավարը ՇԹ Ռիկսդագի երրորդ փոխխոսնակ Կերստին Լունդգրենն է: Պատվիրակության կազմում է նաեւ ՇԹ Ռիկսդագի նախագահի առաջին տեղակալ Քենեդ Ֆորսլունդը:
Հայկական կողմից աշխատանքային խմբի ղեկավարը ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանն է:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԺ-ի տարածած հաղորդագրությունից, ծրագրի նպատակն է ամրապնդել ժողովրդավարական ինստիտուտները եւ տարածել ժողովրդավարական արժեքները: Համագործակցության առանցքը խորհրդարանականների միջեւ փորձի փոխանակումն է, շփումների ակտիվացումը, միջխորհրդարանական կապերի զարգացումը:
Այցի ընթացքում կողմերը քննարկումներ են ունեցել «Էթիկայի կանոնագիրք» (Code of Conduct), «Բացություն եւ թափանցիկություն» (Openness and Transparency), «Մեծամասնության եւ ընդդիմության միջեւ հարաբերությունները» (Relations between Majority and Opposition) թեմաներով:
«Էթիկայի կանոնագիրք» թեմայով որպես բանախոսներ հանդես են եկել ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Արուսյակ Ջուլհակյանը եւ ՀՀ կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի նախագահի պարտականությունները կատարող Մարիամ Գալստյանը:
Խորհրդարանականները հանդիպում են ունեցել ՀՀ ԿԸՀ նախագահ Վահագն Հովակիմյանի հետ:
Հյուրերը եղել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում, ծաղիկներ դրել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ:

Рабочая группа Риксдага Королевства Швеция посетила Армению
В рамках программы развития демократического сотрудничества между Национальным Собранием Республики Армения и Риксдагом Королевства Швеция в Ереван прибыла рабочая группа шведского парламента во главе с третьим вице-спикером Риксдага Керстин Лундгрен. В состав делегации также входит первый вице-спикер Риксдага Королевства Швеция Кенед Форслунд.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и коммуникации аппарата НС Армении, руководителем рабочей группы с армянской стороны является вице-спикер Национального Собрания Республики Армения Рубен Рубинян.
Целью программы является укрепление демократических институтов и распространение демократических ценностей. В основе сотрудничества лежит обмен опытом между парламентариями, активизация контактов и развитие межпарламентских связей.
В ходе визита стороны обсудили темы «Кодекс поведения» (Code of Conduct), «Открытость и прозрачность» (Openness and Transparency), «Отношения между большинством и оппозицией» (Relations between Majority and Opposition).
Парламентарии провели также встречу с председателем Центральной избирательной комиссии Республики Армения Ваагном Овакимяном.
Гости посетили мемориальный комплекс Цицернакаберд и возложили цветы к вечному огню памяти жертв Геноцида армян.