Սոֆիայի օպերայում կկայանա Ռայնա Կաբաիվանսկայի վարպետաց դասի 25-ամյակին նվիրված գալա-համերգ. BTA
Սոֆիայի օպերայի և բալետի թատրոնում սեպտեմբերի 19-ին կկայանա Ռայնա Կաբաիվանսկայի և Նոր բուլղարական համալսարանի միջազգային վարպետաց դասի 25-րդ հոբելյանական գալա-համերգը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին բուլղարական BTA լրատվական գործակալությունից, միջոցառմանը կմասնակցի նաև Սոֆիայի օպերայի և բալետի թատրոնը։
«Այս տարի մենք նշում ենք Բուլղարիայում առաջին վարպետաց դասի 25-րդ տարեդարձը, որը ստեղծվել և զարգացել է Նոր բուլղարական համալսարանի աջակցությամբ։ Տարիների ընթացքում այս դասը հաստատվել է որպես ամենանշանակալի մշակութային իրադարձություններից մեկը երիտասարդ օպերային տաղանդների համար, որն առաջարկում է եզակի հնարավորություն՝ աշխատելու լեգենդար Ռայնա Կաբաիվանսկայի հետ»,– նշված է համալսարանի հաղորդագրությունում։
Համերգին հանդես կգան այս տարվա վարպետաց դասի երիտասարդ օպերային երգիչները, ինչպես նաև Կաբաիվանսկու դպրոցի այն արտիստները, որոնք արդեն ունեն միջազգային կարիերա։
Ավանդույթի համաձայն՝ օպերային պրիման վարպետաց դասի լավագույն մասնակիցներին կշնորհի կրթաթոշակներ իր բարեգործական հիմնադրամից՝ Իտալիայում և Բուլղարիայում մասնագիտանալու և նրանց մասնագիտական առաջխաղացմանը նպաստելու համար։

Софийский театр оперы и балета проведёт гала-концерт, посвящённый 25-летию мастер-класса Райны Кабаивански - BTA
19 сентября в Софийском театре оперы и балета состоится гала-концерт, посвящённый 25-летию международного мастер-класса Райны Кабаивански и Нового болгарского университета.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на болгарское информационное агентство BTA, Софийский театр оперы и балета также примет участие в мероприятии.
«В этом году мы отмечаем 25-летие первого мастер-класса в Болгарии, который был создан и развивался при поддержке Нового болгарского университета. За годы своего существования этот класс зарекомендовал себя как одно из самых значимых культурных событий для молодых оперных талантов, предоставляя уникальную возможность поработать с легендарной Райной Кабаиванской», — говорится в сообщении университета.
В концерте примут участие молодые оперные певцы, принявшие участие в мастер-классе этого года, а также артисты Школы оперы Кабаивански, уже имеющие международную карьеру.
По традиции, лучшим участникам мастер-класса оперная прима вручит стипендии своего благотворительного фонда для специализации в Италии и Болгарии, что будет способствовать их профессиональному росту.