12-րդ անգամ կանցկացվի «Ֆրեսկո» արդի արվեստի և հոգևոր ֆիլմերի միջազգային ներառական փառատոնը
Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ և «Երեխաների հատուկ ստեղծագործական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի նախաձեռնությամբ օգոստոսի 18-ից սեպտեմբերի 6-ը Լոռու, Կոտայքի մարզերում և Երևանում կանցկացվի «Ֆրեսկո» արդի արվեստի և հոգևոր ֆիլմերի միջազգային ներառական 12-րդ փառատոնը։
Փառատոնի մեկնարկին ընդառաջ Լոռու մարզում կկազմակերպվի ներառական մշակութային ճամբար՝ ուղղված խոցելի խմբերի երեխաների ստեղծագործական ներուժի բացահայտմանը և մշակութային ինտեգրմանը։
Բացման հանդիսավոր արարողությունը տեղի կունենա օգոստոսի 22-ին, Կոտայքի մարզի Աբովյան համայնքում: Կմասնակցեն դաշնակահար Լևոն Կարապետյանը, Հայաստանի Թ. Ալթունյանի անվան երգի-պարի պետական համույթը, «Զալյան Վոյս ստուդիան» և Ժեստերի երգչախումբը:
Այս տարի փառատոնի ծրագրում ընդգրկված են 35 երկրից ներկայացված 52 միջազգային ֆիլմ, համերգային ծրագրեր, թատերական ներկայացումներ և վարպետության դասեր։
«Ֆրեսկո»-ն մշակութային երկխոսության յուրօրինակ հարթակ է, որը Հայաստանը վերածում է ժամանակակից շփումների խաչմերուկի։ Այն համադրում է մշակութային, հոգևոր և սոցիալական արժեքներ, միավորում է արդի արվեստի տարբեր ձևեր և հոգևոր թեմատիկ ֆիլմեր՝ ընդգծելով արվեստի դերը մարդու ներաշխարհի բացահայտման, սոցիալական արդարության, ներառականության և միջմշակութային երկխոսության խթանման գործում։
Փառատոնը հատուկ ուշադրություն է դարձնում խոցելի խմբերի ստեղծագործական ներուժի զարգացմանը, կարծրատիպերի հաղթահարմանը և համատեղ նախաձեռնությունների խրախուսմանը՝ հիմնվելով ինտեգրման սկզբունքի վրա։

XII Международный инклюзивный фестиваль современного искусства и духовных фильмов «Фреско» пройдёт в Армении
При поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта (МОНКС) Армении и по инициативе ГНКО «Специальный творческий центр для детей» с 18 августа по 6 сентября в Лорийской, Котайкской областях и в Ереване пройдёт XII Международный инклюзивный фестиваль современного искусства и духовных фильмов «Фреско».
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на МОНКС, в  преддверии открытия фестиваля в Лорийской области будет организован инклюзивный культурный лагерь, направленный на раскрытие творческого потенциала и культурную интеграцию детей из уязвимых групп.
Церемония открытия состоится 22 августа в общине Абовян Котайкской области. В фестивале примут участие пианист Левон Карапетян, Государственный ансамбль песни и танца имени Т. Алтуняна, «Студия голоса Залян» и Хор жестов.
В этом году в программу фестиваля вошли 52 международных фильма из 35 стран, концертные программы, театральные постановки и мастер-классы.
«Фреско» — уникальная площадка для культурного диалога, превращающая Армению в перекрёсток современных контактов. Она сочетает в себе культурные, духовные и социальные ценности, объединяет различные формы современного искусства и фильмы духовной тематики, подчёркивая роль искусства в раскрытии внутреннего мира человека, содействии социальной справедливости, инклюзивности и межкультурному диалогу.
Фестиваль уделяет особое внимание развитию творческого потенциала уязвимых групп, преодолению стереотипов и поощрению совместных инициатив, основанных на принципе интеграции.