ՀԱՄԱՍ-ի պատվիրակությունը հրադադարի շուրջ բանակցությունները վերսկսելու ցանկություն է հայտնել․ ԶԼՄ
Պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժման պատվիրակությունը Եգիպտոսի հետախուզության ղեկավար Հասան Ռաշիդի հետ հանդիպմանը հետաքրքրություն է հայտնել վերադառնալու Գազայում հրադադարի բանակցություններին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ինչպես փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը, այս մասին հայտնում է եգիպտական «Al-Qahira al-Ikhbariya» հեռուստաալիքը՝ հղում անելով եգիպտական պաշտոնական աղբյուրին։
Ըստ նրա՝ Եգիպտոսի մայրաքաղաքում հանդիպումների ժամանակ քննարկվում են 60-օրյա ժամկետով ժամանակավոր հրադադարի համաձայնագրի հասնելու ուղիները:
«Եգիպտոսը ակտիվացնում է բոլոր կողմերի հետ շփումները՝ հրադադարի հասնելու համար», - ընդգծել է հեռուստաալիքի աղբյուրը։
Գազայի հատվածում ՀԱՄԱՍ-ի առաջնորդ Խալիլ ալ-Հայյայի գլխավորած պատվիրակությունը եգիպտական կողմի հրավերով օգոստոսի 12-ին ժամանել է Կահիրե:
Նույն օրը Եգիպտոսի արտաքին գործերի նախարարը հայտարարել է, որ Կահիրեն, Դոհայի և Վաշինգտոնի հետ աշխատում է հակամարտության կողմերին վերադարձնել Գազայի հատվածում 60-օրյա հրադադարի առաջարկին:

Делегация ХАМАС выразила желание возобновить переговоры о прекращении огня - СМИ
Делегация палестинского движения ХАМАС выразила заинтересованность в возобновлении переговоров о прекращении огня в секторе Газа на встрече с главой египетской разведки Хасаном Рашидом.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает ТАСС со ссылкой на египетский телеканал Al-Qahira al-Ikhbariya со ссылкой на официальный египетский источник.
По его словам, в ходе встреч в египетской столице обсуждаются пути достижения временного соглашения о прекращении огня сроком на 60 дней.
«Египет активизирует контакты со всеми сторонами для достижения прекращения огня», — подчеркнул источник телеканала.
Делегация во главе с лидером ХАМАС в секторе Газа Халилом аль-Хайей прибыла в Каир 12 августа по приглашению египетской стороны.
В тот же день министр иностранных дел Египта заявил, что Каир работает с Дохой и Вашингтоном, чтобы вернуть конфликтующие стороны к предложенному 60-дневному прекращению огня в секторе Газа.