Ֆրանսիայի հարավում մոլեգնող անտառային հրդեհը դարձել է 20 տարվա ընթացքում ամենախոշորը
Ֆրանսիայի հարավում գտնվող Օդի դեպարտամենտում անտառային հրդեհը, որը գրեթե 24 ժամում ընդգրկել է 13 000 հեկտար տարածք, դարձել է առնվազն վերջին 20 տարվա ընթացքում ամենախոշորը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է Le Parisien թերթը՝ հղում անելով պաշտոնական տվյալներին։
Ֆրանսիայի էկոլոգիական վերափոխումների նախարար Ագնես-Պանիե Ռյունաշեն հայտնել է, որ Օդում հրդեհն այրել է նույնքան տարածք, որքան ամբողջ երկրում այրվել է 2024 թվականին։ Նա նաև հավելել է, որ դա երկու անգամ ավելի մեծ տարածք է, քան այրվել է 2023 թվականին։
Իր հերթին France24 պարբերականը հաղորդում է, որ արագ տարածվող հրդեհի հետևանքով 1 մարդ է զոհվել, ևս 9՝ վիրավորվել։ Հրդեհի դեմ պայքարում է 1800-ից ավելի հրշեջ։ Այրվել են տներ, 2500 տուն մնացել է առանց էլեկտրականության։
Հրդեհի շրջանում ընկած մեկ գյուղից, ինչպես նաև ճամբարային որոշ հատվածներից մարդկանց տարհանում է տեղի ունեցել։ Մի քանի ճանապարհ փակվել է։

A massive wildfire tore through 11,000 hectares of land in southern France on Tuesday, killing one person, leaving nine people injured and destroying homes, according to local authorities. Officials say the region’s growing vulnerability to wildfires is linked to drought and the loss of firebreaks like vineyards, France24 reported.
One person has died as a result of a wildfire in the Aude region in southern France, the local authority said on Wednesday.
The Aude prefecture said in a statement the fire was progressing "very quickly" and that 1,820 firefighters were trying to get it under control. Around 2,500 households in the area were currently without electricity, it said.