Ֆրանսիայի հարավում մոլեգնող անտառային հրդեհը դարձել է 20 տարվա ընթացքում ամենախոշորը
Ֆրանսիայի հարավում գտնվող Օդի դեպարտամենտում անտառային հրդեհը, որը գրեթե 24 ժամում ընդգրկել է 13 000 հեկտար տարածք, դարձել է առնվազն վերջին 20 տարվա ընթացքում ամենախոշորը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է Le Parisien թերթը՝ հղում անելով պաշտոնական տվյալներին։
Ֆրանսիայի էկոլոգիական վերափոխումների նախարար Ագնես-Պանիե Ռյունաշեն հայտնել է, որ Օդում հրդեհն այրել է նույնքան տարածք, որքան ամբողջ երկրում այրվել է 2024 թվականին։ Նա նաև հավելել է, որ դա երկու անգամ ավելի մեծ տարածք է, քան այրվել է 2023 թվականին։
Իր հերթին France24 պարբերականը հաղորդում է, որ արագ տարածվող հրդեհի հետևանքով 1 մարդ է զոհվել, ևս 9՝ վիրավորվել։ Հրդեհի դեմ պայքարում է 1800-ից ավելի հրշեջ։ Այրվել են տներ, 2500 տուն մնացել է առանց էլեկտրականության։
Հրդեհի շրջանում ընկած մեկ գյուղից, ինչպես նաև ճամբարային որոշ հատվածներից մարդկանց տարհանում է տեղի ունեցել։ Մի քանի ճանապարհ փակվել է։

Лесной пожар на юге Франции стал крупнейшим за последние 20 лет
Лесной пожар в департаменте Од на юге Франции, охвативший почти за 24 часа 13 000 гектаров, стал крупнейшим как минимум за последние 20 лет. Как передает Арменпресс, об этом сообщила газета Le Parisien со ссылкой на официальные данные.
Министр экологических реформ Франции Аньес Панье-Рюнаше заявила, что пожар в Оде уничтожил столько же территории, сколько во всей стране выгорело в 2024 году. Она также добавила, что это вдвое больше площади, выгоревшей в 2023 году.
В свою очередь, газета France24 сообщила, что в результате стремительного распространения пожара погиб один человек и девять получили ранения. В борьбе с огнем задействовано более 1800 пожарных. Сгорели дома, а 2500 домов остались без электричества.
Люди были эвакуированы из одной деревни и нескольких кемпингов, оказавшихся в зоне пожара. Несколько дорог перекрыты.