«Նոր գիրք»-26/25. Բունին, Սաղաբալյան, Մենդոսա
Փիլիսոփայական-հրապարակախոսական շնչով գրված այս գիրքը, որտեղ վավերականությունն ու գեղարվեստականությունն ի մի են եկել, հենված է մեծ գրողի օրագրային նշումների վրա, որոնք արվել են 1918-20 թթ․ Մոսկվայում և Օդեսայում: Ռուսական հեղափոխությունը Բունինն ընկալում էր որպես ազգային աղետ և մռայլ վհատությամբ է նկարագրել երկրի համար ճակատագրական շրջանը: Առաջին անգամ գրքից հատվածներ են հրապարակվել 1925-27 թթ․ Փարիզում լույս տեսնող «Վոզռոժդենիե» թերթում, ապա «Նզովյալ օրերն» ընդգրկվել է Բունինի երկերի ժողովածուի մեջ (Բեռլին, 1935): ԽՍՀՄ-ում, գիրքն արգելված մնալով մինչև գորբաչովյան Վերակառուցումը, հատվածաբար հրատարակվել է միայն 1988-ին։ Խորհրդային երկրի փլուզումից հետո «Նզովյալ օրերը» մեծ ճանաչում է ստացել՝ ավելի քան 15 անգամ վերահրատարակվելով Ռուսաստանում: Թարգմանությունը ռուսերենից՝ Լեոնիդ Զիլֆուղարյանի։ Գիրքը լույս է ընծայել «Անտարես»-ը:
Ռուսլան Սաղաբալյան, «Յոթ գալակտիկաների դպրոցը»
Գրքի երազկոտ հերոսը հայտնվում է տիեզերական դպրոցում, որը նման է մեր երկրային դպրոցներին։ Սակայն այս դպրոցում սովորում են յոթ գալակտիկաների ներկայացուցիչներ՝ տարբեր արարածներ, որոնք օժտված են բացառիկ ունակություններով։ Նրանք ընկերանում են և միմյանց օգնում դժվար իրավիճակներից դուրս գալ։ Յոթ գալակտիկաների դպրոցի աշակերտները մշտապես հայտնվում են անհավատալի իրավիճակներում և ամեն անգամ հաղթահարում են արգելքները՝ խելամտության, համառության, հավատարմության, երևակայության և երազելու շնորհիվ։ Նրանց արկածներն ամփոփված են հեղինակի այս արտասովոր գրքում, որը նախատեսված է 9 տարեկանից բարձր երեխաների համար։
Դպրոց, ուր գալակտիկաների սահմանները միավորվում են, և ուր ամեն պատմություն նոր սկիզբ է։ Գիրքը լույս է ընծայել Newmag-ը:
Վիրխինա Մենդոսա, «Քամու վերքերը. հայկական քրոնիկներ»
Լույս է տեսել իսպանուհի մարդաբան, լրագրող Վիրխինա Մենդոսայի «Քամու վերքերը. հայկական քրոնիկներ» գիրքը: Հայաստանի մասին պատմող այս յուրահատուկ ստեղծագործությունը Վիրխինա Մենդոսայի առաջին գիրքն է, որը ներկայացվել է Իսպանիայի տարբեր քաղաքներում՝ ամենուրեք արժանանալով ընթերցողների դրական արձագանքներին։ Հեղինակը հայտնվել էր Հայաստանում, երբ երկրում դեռ սակավ էին օտարերկրացի ուղևորները, սիրահարվել էր աշխարհի՝ վաղնջական մշակույթով այս անկյանն ու որոշել գրքի վերածել այստեղ անցկացրած մեկ տարվա ընթացքում բազմաթիվ ուղևորությունների պատմությունը։

“Новая книга” - 26/25: Иван Бунин, Руслан Сагабалян, Вирхиния Мендоса
На этой неделе “Арменпресс” выделил три примечательных произведения по 3 категориям, изданных разными издательствами в 2024 году, и уже переданных на суд читателей.
Иван Бунин: Окаянные дни. Дневниковые заметки-признания
Эта книга, написанная в философско-публицистическом духе, в которой сочетаются достоверность и художественность, основана на дневниковых записях великого писателя, сделанных в 1918–1920 годах в Москве и Одессе. Бунин воспринимал русскую революцию как национальную катастрофу и с мрачной грустью описывал роковой для страны период. Впервые отрывки из книги были опубликованы в 1925–1927 годах в газете “Возрождение”, издававшейся в Париже. Затем “Окаянные дни” вошли в собрание сочинений Бунина (Берлин, 1935). В СССР книга оставалась под запретом вплоть до горбачёвской перестройки и была издана по частям лишь в 1988 году. После распада Советского Союза “Окаянные дни” приобрели широкую известность, будучи переизданными в России более 15 раз. Перевод с русского: Леонид Зильфугарян. Издательство: “Антарес”.
Руслан Сагабалян: Школа семи галактик
Мечтательный герой книги попадает в космическую школу, похожую на наши земные школы. Однако в этой школе учатся представители семи галактик, различных существ, наделенных исключительными способностями. Они заводят друзей и помогают друг другу выходить из сложных ситуаций. Ученики школы семи галактик постоянно попадают в невероятные ситуации и каждый раз преодолевают препятствия благодаря своему уму, настойчивости, верности, воображению и мечтам. Их приключения описаны в этой необычной книге автора, предназначенной для детей старше 9 лет. Школа, где сходятся границы галактик и где каждая история - это новое начало. Издательство: “Newmag”.
Вирхиния Мендоса: Раны ветров. Армянские хроники
Книга испанского антрополога и журналиста Вирхинии Мендосы “Раны ветров” - уникальное произведение, рассказывающее об Армении. Это первая книга Вирхинии Мендосы, которая была представлена в разных городах Испании и везде получала положительные отзывы читателей. Автор оказалась в Армении, когда в стране еще не было много иностранцев, влюбилась в этот уголок мира с древней культурой и решила превратить в книгу истории своих многочисленных поездок, проведенных здесь в течение года. Перевод: Асмик Амирагян. Издательство: “Актуальное искусство”.