Գյումրիում մեկնարկեց Աշոտ Մխիթարյանի անվան ծանրամարտի հուշամրցաշարը
Գյումրիում մեկնարկեց Հայաստանի ծանրամարտի տղամարդկանց հավաքականի նախկին գլխավոր մարզիչ Աշոտ Մխիթարյանի անվան հուշամրցաշարը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հուլիսի 5-ին Գյումրու մարզամշակութային կենտրոնում տեղի ունեցավ լեգենդար մարզչի անվան հուշամրցաշարի պաշտոնական բացումը։ Հուլիսի 5-ին և 6-ին պատանի ծանրորդները Հայաստանի տարբեր մարզերից պայքարում են լավագույնի անունը վաստակելու և միջազգային առաջնություններում հանդես գալու հնարավորություն ստանալու համար։ Մրցաշարն անցկացվում է վեցերորդ անգամ։
Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիայի օրացույցային պլանում ընդգրկված մրցաշարին այս տարի մասնակցում են 165 մարզիկ։ Աղջիկների մրցաշարին մասնակցում է 25, իսկ պատանիների մրցաշարին՝ 140 մարզիկ։
«Աշոտ Մխիթարյանը մեծ վաստակ ունի հայկական ծանրամարտում։ Նրա ավանդը մեծ է թե՛ պատանեկան թիմերում, թե՛ մեծահասակների հավաքականում։ Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիան ուրախ է աջակցելու այս մրցաշարի կայացմանը։ Լիահույս ենք, որ հենց նմանատիպ մրցաշարերի շնորհիվ ի հայտ կգան նոր անուններ, որոնք կհամալրեն մեր հավաքականների կազմերը»,- մրցաշարի պաշտոնական բացման ժամանակ նշեց Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Սամվել Գասպարյանը։
Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիայի կողմից հատուկ պարգևների արժանացան Աշոտ Մխիթարյանի անձնական սաները։
«Նախկինում հուշամրցաշարն իրականացվում էր ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության հովանու ներքո, իսկ այս անգամ այն անցկացվում է Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիայի հովանու ներքո։ Եղել են նաև հովանավորներ, որոնք աջակցել են մրցաշարի կայացմանը։ Ի տարբերություն նախորդ տարիների՝ այս տարի մասնակիցների թիվը զգալիորեն աճել է։ Անցած տարիներին ունեցել ենք 60-70 մասնակից»,- լրագրողների հետ ունեցած ճեպազրույցի ժամանակ նշեց Սամվել Գասպարյանը՝ հավելելով, որ այս հուշամրցաշարում ՀՀ դեռահասների և մինչև 17 տարեկան պատանիների գրանցված ռեկորդները համարվում են Հայաստանի ռեկորդներ։
Սպորտի վարպետ, ՀՀ վաստակավոր մարզիչ Աշոտ Մխիթարյանը 1997-2005 թվականներին եղել է Հայաստանի ծանրամարտի պատանեկան հավաքականի գլխավոր մարզիչը, իսկ 2006-2010 թթ․՝ Հայաստանի ծանրամարտի տղամարդկանց հավաքականի գլխավոր մարզիչը։ Իր մարզչական գործունեության ընթացքում Աշոտ Մխիթարյանը տվել է սպորտի 34 վարպետ, 12 միջազգային կարգի սպորտի վարպետ։ Նրա անձնական սաները միջազգային ստուգատեսներում նվաճել են 100-ից ավելի մեդալներ։ Անկախ Հայաստանի պատմության մեջ առաջին անգամ տղամարդկանց աշխարհի չեմպիոն 2010 թվականին դարձավ Աշոտ Մխիթարյանի սանը՝ Տիգրան Մարտիրոսյան։ Բազմաթիվ ծանրորդների հաջողություններ ուղղակիորեն կապված են Աշոտ Մխիթարյանի մարզչական աշխատանքի հետ։
Մխիթարյանը մահացել է 2010 թվականի մայիսին։ Հայկական ծանրամարտի պատմության մեջ նրա ունեցած ավանդը կարևորելով՝ իր նախկին մարզիկները նախաձեռնել են հանրապետական հուշամրցաշար։
«Ուզում եմ բոլոր կազմակերպիչներին շնորհակալություն հայտնել այս հուշամրցաշարի համար, որտեղ տարեցտարի ավելանում է մասնակիցների թիվը։ Սա արդեն իսկ խոսում է Աշոտ Մխիթարյանի մոռացված չլինելու մասին։ Լավ մարզիչ լինելով՝ իր բոլոր սաների հանդեպ հայրական մոտեցում էր ցուցաբերում, իսկ սաներն էլ նրան ընդունում էին որպես երկրորդ հայր»,- նշեց մարզչի կրտսեր որդին՝ Ռուբեն Մխիթարյանը՝ իր և ընտանիքի անունից շնորհակալություն հայտնելով Աշոտ Մխիթարյանի հիշատակը միշտ բարձր պահելու համար։

В Гюмри стартовал турнир по тяжелой атлетике памяти Ашота Мхитаряна
В Гюмри стартовал турнир по тяжелой атлетике памяти бывшего главного тренера мужской национальной сборной Ашота Мхитаряна.
Как передает Арменпресс, 5 июля в Спортивно-культурном центре Гюмри состоялось официальное открытие турнира памяти легендарного тренера. 5 и 6 июля молодые тяжелоатлеты из разных регионов Армении будут бороться за звание лучшего и возможность выступить на международных чемпионатах. Турнир проводится уже в шестой раз.
В этом году в турнире, который включен в календарный план Федерации тяжелой атлетики Армении, принимают участие 165 спортсменов. В женском турнире участвуют 25 спортсменок, а в юношеском — 140 спортсменов.
«Ашот Мхитарян внес большой вклад в армянскую тяжелую атлетику. Его вклад велик как в юношеских командах, так и во взрослой. Федерация тяжелой атлетики Армении рада поддержать организацию этого турнира. Мы надеемся, что благодаря таким турнирам появятся новые имена», — сказал на официальном открытии турнира генеральный секретарь Федерации тяжелой атлетики Армении Самвел Гаспарян.
Ученики самого Ашота Мхитаряна были награждены специальными наградами Федерации тяжелой атлетики Армении.
«Раньше мемориальный турнир проводился под эгидой Министерства образования, спорта и науки Республики Армения, а в этот раз он проходит под эгидой Федерации тяжелой атлетики Армении. Также были спонсоры, которые поддержали организацию турнира. В этом году количество участников значительно возросло. В предыдущие годы у нас было 60-70 участников», - сказал Самвел Гаспарян на брифинге с журналистами, добавив, что рекорды, установленные армянскими подростками и молодежью до 17 лет на этом мемориальном турнире, считаются рекордами Армении.
Мастер спорта, заслуженный тренер Республики Армения Ашот Мхитарян был главным тренером молодежной сборной Армении по тяжелой атлетике - с 1997 по 2005 год, главным тренером мужской сборной Армении по тяжелой атлетике - с 2006 по 2010 год. За время тренерской карьеры Ашот Мхитарян подготовил 34 мастера спорта и 12 мастеров спорта международного класса. Его личные ученики завоевали более 100 медалей на международных соревнованиях. Впервые в истории независимой Армении воспитанник Ашота Мхитаряна Тигран Мартиросян стал первым чемпионом мира среди мужчин в 2010 году. Успехи многих тяжелоатлетов напрямую связаны с тренерской деятельностью Ашота Мхитаряна.
Мхитарян скончался в мае 2010 года. В знак признания его вклада в историю армянской тяжелой атлетики его бывшие спортсмены инициировали проведение республиканского мемориального турнира.
«Хочу поблагодарить всех организаторов этого мемориального турнира, число участников которого с каждым годом увеличивается. Это уже говорит о том, что Ашот Мхитарян не забыт. Будучи хорошим тренером, он по-отечески относился ко всем своим ученикам, и ученики воспринимали его как второго отца», - сказал младший сын тренера Рубен Мхитарян, выразив благодарность от себя и своей семьи за то, что они всегда высоко чтят память об Ашоте Мхитаряне.